piątek, 27 stycznia 2023 13:19, aktualizacja 2 lata temu

Wylewka w garażu - jak zrobić ją samodzielnie krok po kroku

Autor Artykuł sponsorowany
Wylewka w garażu - jak zrobić ją samodzielnie krok po kroku

Garaż jest pomieszczeniem, które często służy nie tylko do parkowania samochodu, ale także pełni funkcję warsztatu czy schowka. Dlatego jego podłoga powinna być wykonana starannie, a także odporna na duże obciążenia, działanie wody i urazy mechaniczne. Wszystkie te wymagania spełnia wylewka betonowa lub cementowa. Jak wykonać taką niedrogą podłogę? Dowiedz się, czytając poniższy tekst!

Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do wykonania wylewki?

  • cement i piasek lub gotowy beton (w suchej postaci, do zmieszania z wodą zarobową),
  • taśma dylatacyjna,
  • zbrojenie,
  • betoniarka,
  • długa łata,
  • rurki do wykonania przerw dylatacyjnych,
  • paca do zacierania betonu.

Większość narzędzi jest niedroga oraz powszechnie dostępna i można je kupić lub pożyczyć od sąsiada czy znajomego. Jedynym droższym sprzętem jest betoniarka. Oczywiście nie trzeba jej kupować, lecz można wynająć. Dobra wypożyczalnia przyczep, sprzętu budowlanego i narzędzi zapewnia wysokiej jakości urządzenia w niewygórowanych cenach najmu.

Jak przygotować podłoże pod wylewkę?

W garażach najczęściej stosuje się trwałe, łatwe do wykonania oraz niedrogie wylewki cementowe lub betonowe. Układa się ją na specjalnie przygotowanym podłożu. Pierwszą warstwę posadzki stanowi najczęściej ułożony na podsypce chudy beton zatarty na gładko. Po betonie kolej na izolację termiczną i przeciwwilgociową (folia w dwóch lub trzech warstwach). W roli termoizolacji najczęściej występuje styropian. Warto pamiętać, żeby użyć twardego, posadzkowego – parkujący samochód to dość spora waga i w miękkim styropianie mógłby powodować odkształcenia.

Wykonanie dylatacji obwodowej i zbrojenia

Po ułożeniu warstwy termo- i hydroizolacji, należy wykonać dylatację obwodową. Do tego celu doskonale posłuży taśma polipropylenowa, którą należy ułożyć do odpowiedniej wysokości wokół podłogi.

Na tym etapie trzeba zadbać również o zbrojenie. Można je wykonać w postaci siatki lub w formie zbrojenia rozproszonego z zastosowaniem włókien syntetycznych. W drugim przypadku włókna dodaje się do betoniarki przy mieszaniu masy, w proporcjach wskazanych przez producenta.

Przygotowanie mieszanki betonowej i ułożenie warstwy wylewki

Mieszankę można wykonać z piasku i cementu w proporcjach 3:1 tak, żeby uzyskać konsystencję przypominającą lekko wilgotny piasek. Inną opcją jest użycie gotowego produktu – wtedy przy przygotowaniu należy zastosować się do wskazówek producenta.

Gotową masę należy ułożyć na przygotowanej posadzce, pamiętając o dylatacjach. Są one wymagane przy powierzchniach przekraczających wymiary 6x6 m. Do ich wykonania można użyć metalowych rurek. Wtedy na ułożonej masie należy umocować rurki – po lekkim związaniu masy rurki wyciąga się z posadzki. Wykonując wylewkę, trzeba pamiętać o odpowiednim spadku (0,5 cm na każdy metr podłogi).

Zacieranie betonu i czynności końcowe

Nadmiar wylewki ściąga się na bieżąco za pomocą długiej łaty, pamiętając o zachowaniu spadku. Jednocześnie na tym etapie można wyciągać rurki. Po upływie kilku godzin, kiedy beton zacznie wiązać, można przystąpić do zacierania wylewki. Należy zamknąć wówczas przerwy dylatacyjne cienką warstwą masy.

Po upływie kolejnych kilku godzin trzeba usunąć nadmiar taśmy dylatacyjnej oraz ewentualnie przetrzeć posadzkę ponownie – w zależności od tego, na jakim stopniu gładkości nam zależy. Przez pierwsze dni po ułożeniu posadzki, beton należy zlewać wodą, zmniejszając w ten sposób naprężenia podczas procesu schnięcia. Zapobiega to pękaniu posadzki.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka