czwartek, 2 września 2021 10:28

Zmarł znany krakowski fotograf. Tworzył zdjęcia dla Wisławy Szymborskiej oraz innych wyjątkowych postaci

Autor Norbert Kwiatkowski
Zmarł znany krakowski fotograf. Tworzył zdjęcia dla Wisławy Szymborskiej oraz innych wyjątkowych postaci

W wieku 59-lat zmarł Jacek Bednarczyk. Fotograf z pasji, który od trzydziestu lat pracował w krakowskim oddziale Polskiej Agencji Prasowej. W świecie mediów szanowali go wszyscy. Wielokrotnie zdarzało się, że wykonywał zdjęcia z życia prywatnego Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.

"Jego miłością była żona Anna i dzieci: Piotr oraz Agata. Zmarł w szpitalu. Odszedł opatrzony sakramentem i po tym jak żona skończyła czytać mu 'Małego księcia'" - pożegnała go na łamach PAP-u Małgorzata Wision.

Uwielbiał swoją pracę. Fotografował wiele wyjątkowych wydarzeń w historii naszego kraju m.in.  rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau (1995), wręczenie Literackiej Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej (1996, Sztokholm), pielgrzymki papieskie do Polski (Jana Pawła II i Benedykta XVI – 2006), najważniejsze wydarzenia w Watykanie, beatyfikację Jana Pawła II (2011, Rzym) oraz Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.

Za swoją pracę wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia. Jacek Bednarczyk w 1995 roku otrzymał nagrodę prezesa PAP za całokształt działalności. Trzy lata później został laureatem konkursu Polskiej Fotografii Prasowej.

Foto: zdjęcie poglądowe

Kraków

Kraków - najnowsze informacje