poniedziałek, 10 maja 2021 10:49

Ważne zmiany w systemie szczepień! Wciąż 4,5 mln wolnych terminów

Autor Aleksandra Tokarz
Ważne zmiany w systemie szczepień! Wciąż 4,5 mln wolnych terminów

- Przekroczyliśmy ponad 14 mln szczepień. 10 mln osób przyjęło pierwszą dawkę, co ma na pewno wpływ na odporność – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, na maj i czerwiec wciąż pozostaje 4,5 mln wolnych terminów.

W trakcie konferencji poinformowano o ważnych zmianach w systemie szczepień, które wejdą w życie dokładnie za tydzień, 17 maja. Skrócono odstęp czasowy pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki. W przypadku preparatu firmy Moderna dotychczasowy odstęp 42 dni skrócono do 35 (ok. 5 tygodni). Podobnie w przypadku szczepionki Pfizera, z dotychczasowych 42 dni - do 35. Największa zmiana dotyczy szczepionki firmy AstraZeneca, gdzie odstęp pomiędzy pierwszą i drugą dawką skrócono z 84 dni do 35.

- Zmiana podyktowana jest dostępnością szczepionek. Wykonując szczepienia musimy myśleć o tym, jakie mamy zagwarantowane dostawy, bo każdemu pacjentowi musimy zapewnić drugą dawkę. Dlatego ta zmiana wchodzi w życie za tydzień – tłumaczył Dworczyk.

Zmiany dotyczą także szczepień ozdrowieńców. Do tej pory osoba, która przeszła zakażenie koronawirusem mogła zaszczepić się po 90 dniach od uzyskania pozytywnego testu. Teraz termin ten skrócono do 30. Jak tłumaczył szef KPRM, to zachęta do szczepienia się.

17 maja mają także ruszyć pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. - Na początku wykorzystamy 100 tys. szczepionek, potem już 300 tys. tygodniowo – tłumaczył Dworczyk. Do programu zarejestrowało się na razie 740 zakładów pracy.

- Przypominamy o bardzo istotnym, a nowym rozwiązaniu. Określiliśmy mobilne jednostki szczepień, a więc szczepienia wykonywane przez profesjonalistów, ale nie lekarzy – położne, pielęgniarki, itd. Te osoby mogą szczepić w mobilnych jednostkach szczepień. Zachęcamy wszystkich, aby włączali się do tego działania. To daje szansę na przyspieszenie procesu szczepień - przekonywał szef KPRM.

Jak poinformowano, od dzisiaj wchodzą także zasady, zgodnie z którymi osoby, które mają orzeczenie o głębokiej niepełnosprawności, mogą w punktach szczepień powszechnych szczepić się poza kolejnością. To dotyczy także ich opiekunów.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje