wtorek, 4 kwietnia 2023 08:18

Życie niemowlaka było zagrożone. Kompletny brak odpowiedzialności matki, mógł doprowadzić do tragedii

Autor Norbert Kwiatkowski
Życie niemowlaka było zagrożone. Kompletny brak odpowiedzialności matki, mógł doprowadzić do tragedii

Takie historie niestety co jakiś czas się powtarzają, mimo licznych apeli policji. Dzielnicowi z oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali 43 – letnią obywatelkę Ukrainy oraz jej 49 – letniego konkubenta, którzy w samochodzie bez opieki pozostawili swoje miesięczne dziecko.

Do całego wydarzenia doszło 3 kwietnia, na parkingu, przed jednym z marketów spożywczych w Oświęcimiu przy ulicy Zaborskiej. O  godzinie 16.10 dyżurny oświęcimskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące płaczącego, maleńkiego dziecka pozostawionego bez opieki w samochodzie.

Najbliżej miejsca zdarzenia byli dzielnicowi, którzy już po chwili udali się na wskazany parking. W rozmowie ze zgłaszającą 41 – letnią mieszkanką Oświęcimia ustalili, że przechodząc obok audi usłyszała płacz dziecka. Kiedy zajrzała do wnętrza auta na tylnym siedzeniu zauważyła nosidełko, a w nim noworodka.

Funkcjonariusze podziękowali kobiecie za prawidłową reakcję. Następnie jeden z nich pozostał przy samochodzie aby monitorować stan zdrowia dziecka, natomiast drugi udał się do marketu. Tam z pomocą pracowników ochrony szybko zlokalizował rodziców malucha. Okazali się nimi 43 – letnia obywatelka Ukrainy oraz jej 49 – letni konkubent mieszkający w jednej z podoświęcimskich miejscowości. Potwierdzili oni, że aby zrobić zakupy w samochodzie pozostawili śpiącego miesięcznego synka. Podczas sprawdzania personaliów pary okazało się, że ojciec dziecka wsiadając za kierownicę auta dopuścił się przestępstwa. Złamał trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi orzeczony w 2020 roku przez Sąd Rejonowy w Oświęcimiu.

Wobec pary zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia dziecka na utratę życia lub zdrowia. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Z kolei ojciec dziecka dodatkowo odpowie za złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi za co grozi kara pozbawienia wolności również w wymiarze 5 lat.

Na duże podziękowania za  prawidłową reakcję zasługuje mieszkanka Oświęcimia. Kobieta słysząc płacz dziecka szybko zlokalizowała skąd dochodzi, a następnie wezwała Policję. Pozostała również na miejscu do czasu przyjazdu funkcjonariuszy, zwracając uwagę na stan dziecka.

Inf: KPP w Oświęcimiu Foto: Unsplash/zdjęcie poglądowe

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje