czwartek, 22 października 2020 11:19

Powiększy się baza łóżek covidowych. Nawiązano współpracę z prywatną służbą zdrowia

Autor Wiktoria Mitura
Powiększy się baza łóżek covidowych. Nawiązano współpracę z prywatną służbą zdrowia

Sektor państwowej łączy siły z prywatną służbą zdrowia. Dzięki porozumieniu, prywatna służba zdrowia przygotuje 1000 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Poza tym minister Niedzielski poinformował o chęci zorganizowania jeszcze 30 tys. łóżek.

Dziś odbyła się konferencja prasowa ministra Adama Niedzielskiego oraz prezes Lux-Med Anna Rulkiewicz oraz rzecznik Wojciech Andrusiewicz.

Podczas wystąpień, poinformowano o rozpoczęciu współpracy państwowej i prywatnej służby zdrowia.

W wyniku łóżek, dostępnych na cele covidowe, powiększy się o 1000 łóżek. Taką mamy deklarację ze strony sektora prywatnego - powiedział Niedzielski.

Minister Zdrowia poinformował, że szpitale prywatne udostępnią łóżka w miejscach, gdzie są najbardziej potrzebne. Czyli w dużych miastach oraz w aglomeracjach.

Prezes Lux-Med Anna Rulkiewicz zadeklarowała pełną pomoc w walce z COVID-19. - Mamy na razie 18 szpitali na liście - zadeklarowała.

Szpitale onkologiczne są wyłączone z tej operacji, ich zasoby nie mogą być ograniczane - stwierdził minister zdrowia.

Kto będzie leczył zakażonych w nowo powstałych miejscach?

-Kadry są największym wyzwaniem. To nie będzie łatwe - odpowiedziała Rulkiewicz.  Ale zapewniła, że będą robić wszystko, aby powstało 1000 łóżek i miał kto się zajmować chorymi.

Na tzw. cele covidowe przekształcamy zarówno szpitale powiatowe, jak i oddziały internistyczne szpitalu wojewódzkich. Chcemy zyskać dodatkowe 30 tysięcy łóżek - podkreślił Niedzielski.

Minister Niedzielski poinformował również, że żołnierze przejmą część punktów wymazowych drive-thru. To ma spowodować, że personel medyczny zostanie chociaż trochę odciążony.

Małopolska - najnowsze informacje