czwartek, 13 maja 2021 12:54

14 uczelni wyższych wspomoże rozwój forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju

Autor Aleksandra Tokarz
14 uczelni wyższych wspomoże rozwój forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju

Długofalowa współpraca pomiędzy Województwem Małopolskim a czternastoma uczelniami wyższymi została zawarta w podpisanym dziś porozumieniu. Ma ono umożliwić podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju gospodarczego Małopolski, a także ułatwić realizację projektów i przedsięwzięć, w tym przede wszystkim forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju.

- Współpraca samorządu ze środowiskiem naukowym na szczeblu akademickim jest nie tylko szansą na pobudzenie aktywności gospodarczej w regionie i podniesienie jego konkurencyjności. To także kolejny krok w przygotowaniach do forum gospodarczego, które odbędzie się już we wrześniu w Krynicy-Zdroju – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Współpracę z Województwem Małopolskim, na mocy podpisanych porozumień rozpoczęły: Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Z Krynicy Morskiej do Krynicy-Zdroju na rowerach? Zrobią to po raz szósty
Wiadomości Nowy Sącz. Po raz szósty pokonają drogę pomiędzy Krynicą Morską i Krynicą-Zdrój. Wszystko po to, aby promować Sądecczyznę.

- Jesteśmy w bardzo specyficznym miejscu historii i wyjątkowym czasie. Radykalnie zmienia się gospodarka - i to nie tylko z powodu pandemii. Digitalizacja, informatyzacja, rewolucja 4.0, transformacja energetyczna na nowo konstruują porządek świata i ład gospodarczy. Zmieniają się relacje społeczne, przeobrażeniu ulega globalny układ mocarstw. Wyłaniają się nowe reguły relacji społecznych. Dlatego bardzo potrzebujemy takiego miejsca, gdzie środowiska gospodarcze, intelektualne, polityczne naszego regionu spotykają się i rozmawiają o sprawach ważnych, które mają charakter strategiczny i dotyczą przyszłości regionu - podkreślił prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Porozumienia zakładają między innymi wspólne działania na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju, w tym także powołanie Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych. Wiążą się także ze ścisłą współpracą uczelni z samorządem wojewódzkim w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 roku - w tym stworzenia bazy chętnych do pracy w charakterze wolontariuszy studentów. Odnoszą się również do współpracy związanej z przygotowaniami do Europejskiego Festiwalu Biegowego.

fot. UMWM

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje