poniedziałek, 12 sierpnia 2019 09:10

4 Gorce Ultra-Trail, czyli festiwal rekordów wszelkich

Autor Marzena Gitler
4 Gorce Ultra-Trail, czyli festiwal rekordów wszelkich

Czwarta letnia odsłona festiwalu biegów górskich Gorce Ultra-Trail przyniosła festiwal rekordów. Na biegi w Ochotnicy Dolnej zapisało się najwięcej biegaczy (1221) z największej liczby krajów (18), a zwycięzcy niemal każdego biegu ustanowili najlepsze wyniki w historii imprezy.

Gorce Ultra-Trail to bieg przez najpiękniejsze zakątki Gorców, a w tym roku również najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę. W czwartej edycji zaplanowano pięć dystansów. Impreza rozpoczęła się w Ochotnicy Dolnej, w sobotę, 3 sierpnia o godz. 4:00, startem biegaczy na dwa najdłuższe dystanse 102 i 84 km. Tego samego dnia odbył się bieg na dystansie 48 km. W niedzielę odbył się 20-kilometrowy big Ochotnica Challenge i bieg na dystansie 12 km z nową trasą.

Triumfatorami najdłuższego dystansu imprezy GUT 102 km zostali Dominik Grządziel i Brytyjka Amy Freeman po pasjonującej walce na finiszu do ostatnich niemal metrów z Anną Leśniak.

Dominikowi Grządzielowi nie udało się, niestety, pokonać „królewskiej” trasy w czasie poniżej 10 godzin i zdobyć efektownego Pucharu Gorca oraz nagrody specjalnej w wysokości 1000 euro. Zawodnik Attiq Teamu uzyskał czas 10 godzin 24 minuty i 4 sekundy. To jednak i tak rekord trasy, lepszy o 23 sekundy od czasu ubiegłorocznego zwycięzcy Robbiego Brittona z Wielkiej Brytanii.

W uchodzącym za najtrudniejszy (głównie z powodu przewyższeń) biegu GUT 84 km zdecydowanie najlepsi byli ubiegłoroczny triumfator, wierny Gorcom od początku imprezy Artur Baran oraz ambasadorka GUT Paulina Krawczak.

Najpopularniejszy wśród biegaczy - wzięło w nim udział blisko 40 procent uczestników imprezy - bieg GUT 48 km wygrali Jakub Wolski (triumfator także przed rokiem) oraz Justyna Mamala.

Biegacze chwalili pogodę, wyjątkowo w tym roku łaskawą dla długiego biegania (ciepło, ale bez słońca, niemal bezdeszczowo) oraz wspaniale wyposażone punkty żywieniowe, zwłaszcza te, na których prym wiodły panie z okolicznych kół gospodyń wiejskich. „Aż nie chciało się opuszczać punktów i biec dalej, takie pyszności serwowały” - mówili na mecie zawodnicy.

W niedzielę było za to słonecznie i chwilami wręcz gorąco. Drugi dzień festiwalu w Gorcach jest dla odmiany dniem dystansów krótkich. Istniejący od początku imprezy bieg Ochotnica Challenge na 20 km wygrali Dariusz Marek (po raz trzeci z rzędu, choć tym razem nieco wolniej niż przed rokiem) oraz świeżo upieczona wicemistrzyni Polski na dystansie ultra Paulina Tracz.

Po raz pierwszy natomiast finiszował przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Dolnej bieg na dystansie najkrótszym, czyli GUT-12 km. Trasę z przełęczy Wierch Młynne najszybciej pokonali faworyt Piotr Uznański oraz niespodziewanie Martyna Adamczyk, która o ponad minutę prześcignęła typowaną do zwycięstwa Katarzynę Wilk.

Tego dnia na starcie stanęła również ponad setka dzieci, ścigając się w Biegu Dziupiontek i Chodocków. Biegi dla dzieci cieszyły się ogromną popularnością i wzbudziły mnóstwo emocji, integrując przyjezdnych i lokalnych rodziców we wspólnym dopingu.

Najlepszych zawodników w klasyfikacji open (po 3 kobiety i mężczyzn) oraz w kategoriach wiekowych (również po 3 biegaczy) uhonorowano nagrodami podczas efektownej dekoracji na scenie przed Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Dolnej.

Organizator GUT – Fundacja Run Vegan - serdecznie dziękuje władzom i lokalnym społecznościom z gmin Ochotnica Dolna, Mszana Dolna, Kamienica, Dobra, Niedźwiedź i Nowy Targ, które aktywnie włączyły się w organizację i przebieg kolejnej odsłony Gorce Ultra-Trail.

Szczególne podziękowania należą się gospodarzowi terenu, wójtowi Ochotnicy Dolnej Tadeuszowi Królczykowi, który serdecznie zaprosił biegaczy na piątą odsłonę GUT w roku 2020. Już dziś wiadomo, że 5 Gorce Ultra-Trail odbędzie się w dniach 1-2 sierpnia 2020 r.

Tak udana impreza nie byłaby możliwa bez pomocy wolontariuszy z LZS KS Gorc Ochotnica, którzy aktywnie wsparli sprawdzoną ekipę wolontariuszy z całego kraju. W roli wolontariuszek świetnie sprawdziły się również Mamy oraz pracownicy z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzięki ich pracy na szyjach zawodników GUT 102 km zawisły ręcznie wykonane medale.

Pyszne jedzenie przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Paradne Gosposie” w Kasince Małej oraz z Koła „Gosposie z Mszany Górnej” i KGW Kamienicy

Bezpieczeństwo uczestnikom biegów zapewnili ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR i strażacy z jednostek OSP w Ochotnicy Dolnej i Ochotnicy Górnej, Tylmanowej, Szczawie, Nowym Targu oraz Lubomierzu.

O muzyczny akcent na trasie zadbały lokalne zespoły – Wstonzecki, Nuciki, Ochotni i Mali Ochotni. Szczególne podziękowania należą grupie Gorczańskie Belkoty, których mocne góralskie głosy zagrzewały biegaczy o świcie z wieży na Lubaniu.

Uczestnicy IV edycji Gorce Ultra-Trail zapewniają, że wrócą w Gorce na kolejne imprezy biegowe, a Organizatorzy już zapowiadają, że biegów w Gorcach nie zabraknie!

Patroni honorowi i organizatorzy:

Organizatorem Gorce Ultra-Trail jest Fundacja Run Vegan. Wydarzenie współorganizuje gmina Ochotnica Dolna, gospodarz bazy zawodów.

Patronat honorowy nad Festiwalem Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail objęli: Wójt gminy Ochotnica Dolna, Tadeusz Królczyk - gospodarz wydarzenia, Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber, Wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba
Wójt gminy Kamienica dr Władysław Sadowski, Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak.

Więcej info i zdjecia na www.gorceultratrail.com

Tekst: Fundacja Run Vegan!, Zdjęcia: Jacek Deneka

Sport - najnowsze informacje