Decydując się na zakup nowego lokalu w tak dużym mieście jak Kraków, do wyboru mamy mnóstwo opcji i ciekawych dzielnic. Każda z nich jest różnorodna, niepowtarzalna, pełna zalet i atrakcyjna pod względem mieszkaniowym. Dużą popularnością bez wątpienia cieszy się krakowskie Stare Podgórze. Dlaczego warto wybrać tą dzielnicę na swoje miejsce do życia? W czym tkwi sekret Starego Podgórza?
Warto podkreślić, że Stare Podgórze jako dzielnica zostało włączone do Krakowa dopiero w 1915 roku. Wcześniej była to odrębna, dobrze prosperująca miejscowość, dlatego do tej pory można tam podziwiać zabytki z różnych epok, a piękny Rynek Podgórski tylko potęguje wrażenie przebywania w innym niż Kraków mieście. Choć dzielnica ta coraz bardziej się rozwija i zyskuje nowych mieszkańców, to można tu dalej odpocząć od wielkomiejskiego szumu, będąc jednocześnie bardzo blisko centrum miasta. Co przemawia za tym, by zdecydować się na kupno lokalu na Starym Podgórzu?
Mieszkania w Krakowie – dzielnica z klimatem
Stare Podgórze z pewnością wyróżnia bogata historia i nie brakuje tu ciekawych miejsc, które nadają tej dzielnicy niepowtarzalnego klimatu. Odrębność Podgórza widać przede wszystkim w jego układzie urbanistycznym – w centralnej części znajduje się Rynek Podgórski z niesamowitym kościołem św. Józefa, otoczony zabytkowymi budynkami. Podgórze w ogóle pełne jest wiekowych kamienic, ale też interesującej, bardziej współczesnej architektury. Idealnym przykładem może być szklany budynek Cricoteki, czyli Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. To połączenie muzeum, teatru, archiwum i galerii. Odbywają się tu spektakle, koncerty i warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych. Podgórze przyciąga także turystów zainteresowanych historią II wojny światowej. Na terenie dzielnicy zlokalizowany jest Plac Bohaterów Getta oraz pozostałości fragmentów murów, które przypominają o tragicznym losie żydowskiej ludności w tamtych latach.
Mieszkania w Krakowie – dogodna komunikacja
Ogromnym plusem Starego Podgórza jest z pewnością jego skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta. W godzinach szczytu na poruszanie się samochodem trzeba poświęcić więcej czasu, dlatego warto wybrać inne środki transportu, np. sprawną i szybką komunikację miejską. Przez Podgórze przebiega wiele linii tramwajowych i autobusowych, które docierają niemal do każdego rejonu Krakowa. Na terenie dzielnicy funkcjonują także dworce kolejowe: Kraków Płaszów, Kraków Prokocim, Kraków Podgórze, Kraków Zabłocie i Kraków Bonarka. Dużym plusem Podgórza jest bliskość do Starego Miasta, przez Wisłę biegnie też słynna pieszo-rowerowa Kładka Bernatka, który łączy dzielnicę z historycznym Kazimierzem.
Mieszkania Kraków – bogata infrastruktura
Na Starym Podgórzu nie brakuje również punktów niezbędnych w codziennym życiu. Są tu placówki edukacyjne i pocztowe, sklepy spożywcze i lokalne bazarki, przychodnie, apteki, oddziały banków i inne punkty usługowe. Na terenie dzielnicy mieści się też Bonarka City Center – największa w mieście galeria handlowa. Nie sposób nie wspomnieć o wielu modnych kawiarniach, pubach i restauracjach z potrawami z różnych zakątków świata. Każdy znajdzie tu smak dla siebie, bo oferta gastronomiczna jest dość zróżnicowana.
Mieszkania Kraków – bliskość natury i terenów rekreacyjnych
Stare Podgórze imponuje też ilością obszarów zielonych, które sprzyjają odpoczynkowi i rekreacji. Na początek warto wspomnieć o Kopcu Krakusa na Wzgórzu Lasoty, znanym chyba każdemu mieszkańcowi stolicy Małopolski, z którego roztacza się malowniczy widok na miasto. Będąc w tym miejscu można zobaczyć także Kamieniołom Liban – ciekawostką może być fakt, że na jego terenie nagrywano sceny do filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Mieszkańcy Podgórza chętnie spędzają letnie miesiące nad Zalewem Bagry. W ciepłe dni zjeżdżają się tu setki osób, bo tutejsza oferta rekreacyjna jest bardzo bogata. Do dyspozycji odwiedzających są piaszczyste plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego, punkty gastronomiczne, boisko do siatkówki czy plac zabaw. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu mają do dyspozycji też miejskie zieleńce, w tym najpiękniejszy na całym Podgórzu Park Bednarskiego z historycznym drzewostanem, urokliwymi alejkami, punktem widokowym i zadaszoną altaną.
Mieszkanie Kraków – na jakie inwestycje zwrócić uwagę?
Bez wątpienia Stare Podgórze warto wziąć pod uwagę podczas szukania nowej nieruchomości. Kraków to bardzo zróżnicowany rynek – można tu znaleźć zarówno stare kamienice, jak i nowoczesne, wielorodzinne inwestycje deweloperskie. Nie inaczej jest w przypadku Starego Podgórza.
Deweloperem, który w ostatnim czasie uruchomił nowy projekt na terenie tej dzielnicy jest Grupa Murapol. Inwestycja Murapol Mateczniq powstaje przy ul. Rydlówka, w pobliżu Krakowskiej Pijalni Zdrojowej oraz pięknego Parku Zdrojowego, zaledwie kilkaset metrów od ronda Matecznego i przystanku Rzemieślnicza. Takie usytuowanie pozwala na sprawne poruszanie się zarówno samochodem, jak i tramwajem lub autobusem we wszystkie kierunki miasta. Dojazd do centrum Krakowa zajmuje stąd tylko 10 minut środkami komunikacji miejskiej, a do wspomnianej wcześniej galerii handlowej Bonarka zaledwie 5 minut samochodem.
W ramach Murapol Mateczniqa powstaną cztery kilkupiętrowe budynki wraz z podziemnymi halami garażowymi. U szczytu obiektów deweloper przewidział zielone dachy, w tym ogólnodostępny ogród na jednym z budynków, z którego rozpościerać się będzie urzekający widok na panoramę miasta. Co ważne, do lokali na piętrach przynależeć będą przestronne balkony, a mieszkania na parterze będą posiadać ogródki z tarasami o łącznej powierzchni sięgającej nawet 124 m2. Komfortowi mieszkania sprzyjać będą też nowoczesne rozwiązania, takie jak pakiet antysmogowy oraz możliwe do zamontowania rozwiązania smart home. Na terenie inwestycji Grupa Murapol zaplanowała również stację ładowania aut elektrycznych.
- Murapol Mateczniq to doskonały wybór nie tylko dla singli lub rodzin, ale też dla inwestorów poszukujących bezpiecznego miejsca do ulokowania kapitału, bo nasza oferta obejmuje zarówno kawalerki, jak i 4-pokojowe mieszkania. Jednak nowoczesne lokale z eko udogodnieniami to nie wszystko – ogromną zaletą inwestycji jest również jej atrakcyjne zlokalizowanie w pobliżu centrum i zielonych obszarów rekreacyjnych. Miłośnicy spacerów i obcowania z naturą docenią bliskość urokliwych terenów Krzemionek Podgórskich i Wzgórza Lasoty, które znajdują się w odległości zaledwie 3 kilometrów od inwestycji. Z kolei do bulwarów wiślanych można dotrzeć w zaledwie 20 minut i cieszyć się ciągiem tras rowerowo-pieszych tuż nad rzeką – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.
Dlaczego jeszcze warto wybrać mieszkanie w krakowskiej inwestycji dewelopera? Przestrzenie wspólne, w tym klatki schodowe zostały zaprojektowane w sposób harmonijny, wykorzystując trwałe gresy o delikatnym i stonowanym wzornictwie, panele meblowe w naturalnym kolorze oraz wysokiej jakości tynk mozaikowy. Dodatkowo, w holu wejściowym umieszczone będzie duże lustro i estetyczne skrzynki pocztowe. Części wspólne w budynkach będą oświetlać energooszczędne taśmy LED, dzięki czemu wspólnota mieszkaniowa zaoszczędzi na rachunkach za prąd.