wtorek, 3 września 2024 11:47, aktualizacja 4 miesiące temu

Agencja celna – jakie dokumenty są potrzebne przy imporcie towarów?

Autor Artykuł sponsorowany
Agencja celna – jakie dokumenty są potrzebne przy imporcie towarów?

Organizacja transportu międzynarodowego w zakresie importu towarów jest o tyle skomplikowana, że wymaga dopełnienia szeregu formalności. Liczba i rodzaj dokumentów potrzebnych do przygotowania przez nadawcę towaru jest uzależniona od typu towarów importowanych oraz kraju, z którego odbywa się import. Chcesz dowiedzieć się, jakie dokumenty celne są obowiązkowe w Polsce podczas importu towarów? Zobacz poradnik, poznaj zasady i dowiedz się, kiedy agencja celna może pomóc Ci w organizacji odprawy importowej.

Jakie są niezbędne rodzaje dokumentów importowych?

W Polsce do legalnego importu towarów z zagranicy potrzebne są podstawowe dokumenty związane ze zgłoszeniem tego typu operacji do urzędu. Obowiązkiem importera towaru jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia/formularza w formie elektronicznej np. przez portal PUESC.

Niezbędne dokumenty, które są wymagane, jeśli w grę wchodzi import towarów to:

  • Faktura handlowa.
  • Drogowy list przewozowy – CMR.
  • Packing list, jeżeli faktura nie zawiera ilości/rodzaju opakowań wagi brutto/netto.

Należności celno-podatkowe należy opłacić na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w kwocie wyliczonej w zgłoszeniu importowym.

W przypadku importu towarów do UE z Turcji niezbędne są dwa dokumenty wymagane przez przepisy celne, jeżeli chcemy zastosować preferencyjną stawkę cła (VAT jest zawsze do zapłacenia):

  1. A.TR – świadectwo A.TR (Admission Temporaire Roulette) jest dokumentem celnym stosowanym w ramach unii celnej między Turcją a Unią Europejską. Potwierdza, że towary posiadają status celny turecki. Od lipca 2024 roku UE akceptuje świadectwa A.TR są wydawane i potwierdzane elektronicznie przez tureckie władze celne bez własnoręcznego podpisu urzędnika.
  2. EUR.1 – ten dokument potwierdza preferencyjne pochodzenie towarów. Potrzebujemy go w celu skorzystania z preferencyjnych stawek celnych w ramach umowy handlowej UE z innymi krajami.

Praktyczne zastosowanie dokumentów potrzebnych do importu towarów – przykłady

Praktyczne zastosowanie dokumentów potrzebnych do importu towarów jest kluczowe dla zapewnienia legalności i sprawnej operacyjności procesu. Na przykład dokumenty A.TR lub EUR.1 potwierdzają miejsce produkcji towaru, pochodzenie i status celny, co jest niezbędne do skorzystania z preferencyjnych stawek celnych w ramach umów handlowych.

Faktury handlowe precyzują wartość towarów, co jest niezbędne do obliczenia odpowiednich opłat celnych i podatkowych. Określają także strony umowy oraz warunki INCOTERMS.

Agencja celna a przygotowywanie dokumentów importowych

Odprawa celna bywa trudna do zrealizowania, ponieważ import towarów wymaga zgłoszeń na specjalistycznych formularzach urzędowych. Aby realizacja usług przewozowych związanych z importem produktów była bezproblemowa, warto skorzystać z usług 3CARGO. Agencja celna 3CARGO posiadająca certyfikat AEOF jest w stanie zaoferować kompleksową pomoc w zakresie obsługi celnej powierzonych ładunków.

Jeśli chcesz skorzystać z uproszczeń celnych i mieć pewność, że dokumentacja zostanie prawidłowo przygotowana, możesz skontaktować się z agencją celną na Śląsku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o dokumenty importowe

  1. Jakie dokumenty są wymagane przy imporcie z Turcji?

Podstawowe dokumenty wymagane od nadawcy w ramach importu z tego kraju to: faktura handlowa, list przewozowy, A.TR lub EUR.1 w zależności od rodzaju towaru, certyfikaty zdrowotne np. w przypadku produktów spożywczych, oraz deklaracja celna zawierająca listę towarów przeznaczonych do importu.

  1. Czym są odprawy importowe?

To rodzaj usług, które umożliwiają dopuszczenie do obrotu na terenie UE konkretnego rodzaju towaru pochodzącego z kraju nienależącego do państw członkowskich.

  1. Jak przebiega procedura zgłoszenia importu przez agencję celną?

Współpraca z agencją celną obejmuje przede wszystkim zgłoszenie procedury importowej, a także zabezpieczenie należności związanych z długiem celno-podatkowym. Podstawowe usługi to także kompletacja i weryfikacja poprawności zgromadzonej dokumentacji związanej z importem.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka