czwartek, 7 sierpnia 2025 09:13, aktualizacja 5 godzin temu

[AKTUALIZACJA] Groźne bakterie w kranówce. Dwie miejscowości bez wody

Autor Marzena Gitler
[AKTUALIZACJA] Groźne bakterie w kranówce. Dwie miejscowości bez wody

Mieszkańcy części Lusiny i Libertowa w gminie Mogilany zostali zaskoczeni niepokojącym komunikatem – woda w ich kranach okazała się skażona. Co dalej? Gdzie znaleźć wodę przydatną do spożycia? Jakie działania wdrożył samorząd?

Co wykryto w próbkach?

Badania przeprowadzone 4 sierpnia 2025 roku wykazały obecność bakterii coli, co oznacza, że nie nadaje się ona do spożycia ani codziennego użytku. Sanepid wydał oficjalną decyzję 5 sierpnia, w której ogłosił, że woda w tzw. strefie VII jest nieprzydatna do spożycia.

Zanieczyszczenie wykryto w próbce pobranej z wodociągu przy Szkole Podstawowej w Lusinie. Zamiast zerowej zawartości bakterii – zgodnie z normą – stwierdzono ich aż 50 jednostek w 100 ml wody. To jasny sygnał, że coś poszło nie tak.

Które ulice są objęte skażeniem?

Problem dotyczy mieszkańców konkretnych ulic w Lusinie i Libertowie. W Lusinie skażenie objęło m.in. ulice: Zdrojową (do numeru 88 i 29), Wrzosową, Spacerową, Źródlaną, Świetlistą, Krakowską, Nad Wilgą i Przymiarki. W Libertowie – ulice: Świetlista, Gwiezdna, Magnoliowa, Góra Libertowska oraz część Jabłoniowej (od numerów 16/17 do końca).

Mieszkańcy tych rejonów zostali poinformowani, że wody z kranu nie wolno używać do picia, przygotowywania posiłków, mycia warzyw i owoców, kąpieli, mycia zębów, a nawet ran. Można ją wykorzystać wyłącznie do spłukiwania toalet.

Beczkowozy już stoją

Na szczęście gmina zareagowała błyskawicznie. Już w dniu ogłoszenia decyzji urzędnicy poinformowali mieszkańców o zagrożeniu za pomocą komunikatów internetowych i telefonicznych. W najważniejszych punktach dystrybucji podstawiono beczkowozy z wodą pitną.

  • W Lusinie beczkowóz stanął na skrzyżowaniu ulic Zdrojowej i Wrzosowej.
  • W Libertowie – przy ul. Jabłoniowej 21.

To tam mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w wodę do codziennych potrzeb. Choć sytuacja jest uciążliwa, to rozwiązanie, które musi wystarczyć, aby ochronić zdrowie, dopóki awaria wodociągu nie zostanie usunięta.

Co dalej? Plan działań i kolejne badania

Gmina Mogilany została zobowiązana do przedstawienia sanepidowi planu naprawy sieci wodociągowej – ma na to czas do 11 sierpnia. W tym czasie podejmowane będą działania, które mają przywrócić bezpieczeństwo i jakość wody. Standardowo trzeba sprawdzić, czy wodociąg jest szczelny, usunąć ewentualną awarię, odkazić go i przepłukać.

Kiedy wszystko zostanie wykonane, planowane są powtórne badania jakości wody. Mają one objąć nie tylko szkołę w Lusinie, ale również dwa inne punkty w obrębie skażonej strefy. Dopiero na podstawie wyników kolejnych testów sanepid zdecyduje, czy woda znów będzie mogła wrócić do normalnego użytku.

Sytuacja trudna, ale pod kontrolą

Choć obecność bakterii coli brzmi poważnie, władze zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą. Szybkie wdrożenie procedur i dostępność wody pitnej w beczkowozach to działania, które pozwalają mieszkańcom bezpiecznie przeczekać kryzys.

Ważne, by wszyscy z rejonów objętych skażeniem stosowali się do zaleceń i nie korzystali z wody z kranu w sposób, który mógłby zagrażać zdrowiu – zwłaszcza dzieci, osób starszych i chorych.

AKTUALIZACJA: Gmina publikuje nowy komunikat

Gmina Mogilany odniosła się do informacji rozpowszechnianych o awarii i wyjaśniła, dlaczego w tej sprawie nie spotkała się we środę z mediami.

"Szanowni Mieszkańcy, dziś na terenie Gminy przebywała ekipa telewizyjna, która wyznaczyła przedstawicielom Urzędu konkretną godzinę spotkania w celu nagrania wypowiedzi na temat sytuacji związanej z wystąpieniem bakterii coli w wodociągu. Chcielibyśmy Państwa zapewnić: ostatnie, o czym teraz myślimy to publiczne przerzucanie się odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację, bo całą energię koncentrujemy na realnych działaniach – tych, które mają znaczenie dla Państwa zdrowia i bezpieczeństwa. Od pierwszych chwil po uzyskaniu informacji o zagrożeniu jesteśmy z mieszkańcami, współpracujemy z odpowiednimi służbami, nadzorujemy organizację dostaw wody pitnej i koordynujemy komunikację w terenie. Nie mamy nic do ukrycia – działamy w pełnej przejrzystości, z najwyższym zaangażowaniem. Priorytetem jest dla nas skuteczne działanie w celu jak najszybszego wyeliminowania zagrożenia. W trosce o jasność przekazu i pełną informację dla mieszkańców oraz opinii publicznej, publikujemy poniżej treść oficjalnej informacji, która została również przesłana do redakcji przygotowującej reportaż." - czytamy w poście.

Szanowni Mieszkańcy, dziś na terenie Gminy przebywała ekipa telewizyjna, która wyznaczyła przedstawicielom Urzędu...

Opublikowany przez Gmina Mogilany Środa, 6 sierpnia 2025

Samorząd przekazał, co mogło być przyczyną awarii i kiedy będą wyniki ponownych badań wody z wodociągu.

"Można domniemywać, że skażenie ma związek z pracami inwestorskimi na drodze powiatowej w Gaju/Lusinie – jak również zachodzą pytania, czy podczas pobierania materiału do badań zostały zachowane odpowiednie procedury. Urząd Gminy na bieżąco koordynuje i współpracuje z odpowiednimi służbami sanitarno-epidemiologicznymi, które nadzorują działania naprawcze i monitorują stan wody. 6 sierpnia PPIS ponownie pobrał próbki wody do analizy. Po otrzymaniu wyników od PPIS – Gmina niezwłocznie przekaże je opinii publicznej. Z nieoficjalnych informacji pozyskanych od PPIS wynika, że wyników możemy spodziewać się w najbliższy piątek, ewentualnie po weekendzie w poniedziałek."

Obserwuj nas w Google News

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka