poniedziałek, 15 marca 2021 08:36

Bogaty jak... Polak. Prezes NBP chce dokupić sto ton złota

Autor Norbert Kwiatkowski
Bogaty jak... Polak. Prezes NBP chce dokupić sto ton złota

229 ton złota, którymi obecnie dysponuje nasz kraj to za mało według Adama Glapińskiego. Prezes NBP w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" zdradził, że w ciągu kilku lat chce dokupić jeszcze 100 ton złota na rezerwy i trzymać je w Polsce.

Zdaniem Glapińskiego w kraju nad Wisłą każdy kryzys przechodzony jest w sposób minimalistyczny, co pozwala nam za każdym razem "zmniejszać dystans" do zachodu. - Przeskakujemy kolejne kraje, które w międzyczasie popadają w tarapaty, jak Portugalia, Grecja, niedługo Hiszpania - przewidywał Glapiński.

Moment kryzysowy to oczywiście pandemia spowodowana przez pojawienie się na świecie wirusa COVID-19. Odpowiednie i rozsądne zarządzanie kapitałem umożliwi wyjście z niej bez strat, lub co najwyżej "z małymi stratami".

Prezes NBP podkreślił również słabości naszego kraju, które dostrzega w obecnej sile militarnej. W jego opinii, jest niewspółmiernie niska do potencjału gospodarczego. - To jest dostrzegane. Potrzebny jest dużo większy wysiłek, skokowe zwiększenie zakupów najlepszego światowego sprzętu - ocenił.

Źródło: Sieci

Foto: Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje