wtorek, 17 grudnia 2019 14:05

Burmistrzowie stolic krajów V4 podpisali dokument o współpracy

Autor Bernard Szwabowski
Burmistrzowie stolic krajów V4 podpisali dokument o współpracy

Burmistrzowie stolic państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali w Budapeszcie dokument nazwany Paktem Wolnych Miast, w którym deklarują m.in. wspólne zabieganie o więcej bezpośrednich środków unijnych.

„Będziemy wspierać i wspólnie zabiegać w najważniejszych organach, agencjach i podmiotach decyzyjnych UE o to, by UE przeznaczała dla miast więcej dostępnych bezpośrednio środków” – zadeklarowano w dokumencie, który podpisali burmistrzowie Budapesztu, Pragi i Bratysławy oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Sygnatariusze oświadczyli, że będą koordynować wysiłki, by w politykach branżowych UE, a szczególnie w polityce spójności, pojawiały się przygotowane pod kątem miast rozwiązania w sferze ochrony środowiska, a także polityki klimatycznej, energetycznej, transportowej i gospodarczej. Zapewnili, że będą się dzielić między sobą swymi najlepszymi doświadczeniami w kierowaniu miastami.

Trzaskowski podkreślił podczas konferencji prasowej, że jeśli chodzi o zabieganie o bezpośrednie fundusze UE dla miast, istnieją już konkretne propozycje. „Ta propozycja już jest na stole, żeby mała część funduszy – 8 proc. po poprawkach Parlamentu Europejskiego – mogła być używana bezpośrednio przez miasta. Olbrzymia większość funduszy – ponad 90 proc. – zostanie w rękach rządów państw członkowskich” – powiedział Trzaskowski.

Dodał, że od wielu miesięcy jest już prowadzony lobbing na rzecz tej propozycji, zarówno w stowarzyszeniu miast Eurocities, jak i poprzez Komitet Regionów, a dodatkową formułą będzie sojusz stolic V4.

„Na pewno cztery stolice, które lobbują w tej sprawie, mogą być efektywne, zwłaszcza że my chcemy otwierać tę inicjatywę na inne miasta, które będą chciały do nas dołączyć. Rozmawialiśmy choćby z merem Berlina, rozmawialiśmy z merami innych dużych miast i stolic europejskich i jest zainteresowanie na pewno współpracą” - dodał.

Trzaskowski podkreślił, że sygnatariusze paktu chcą przede wszystkim zająć się wymianą doświadczeń i realizacją wspólnych inicjatyw, m.in. na rzecz innowacyjności i walki z globalnym ociepleniem. „Chcemy zainicjować również program wymiany młodzieży oraz przedsięwzięcia kulturalne, które będę realizowane co rok w innym mieście” - powiedział.

W pakcie zaakcentowano poparcie dla zasad demokracji, wolności, równości, praworządności i praw człowieka. Podpisanie dokumentu odbyło się na założonym przez finansistę George’a Sorosa Uniwersytecie Środkowoeuropejskim, który od jesieni znaczną część zajęć przeniósł z Budapesztu do Wiednia, gdyż rząd Węgier nie podpisał odpowiedniej umowy w tej sprawie.

Burmistrzem Budapesztu jest obecnie przedstawiciel lewicowo-liberalnej opozycji Gergely Karacsony, który niespodziewanie wygrał wybory 13 października. Wcześniej stanowisko to piastował Istvan Tarlos, popierany przez koalicję rządzącą Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej. Burmistrzem Pragi jest Zdenek Hrzib, a Bratysławy - Matusz Vallo.

mw/ woj/

FOT:© European Union / Philippe Buissin / John Thys

Świat - najnowsze informacje

Rozrywka