wtorek, 9 stycznia 2024 10:19

Nie żyje ukraiński poeta, Maksym Krywcow. Wojna zabrała mężczyznę i jego kota

Autor Karolina Kurando
Nie żyje ukraiński poeta, Maksym Krywcow. Wojna zabrała mężczyznę i jego kota

Maksym Krywcow (1990-2024) służył w armii już w 2014 r. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. mężczyzna wrócił na front. Jego debiutancki tom poetycki Wiersze z luki, zbierający pozytywne recenzje w Ukrainie, miał w najbliższym czasie ukazać się w przekładzie na język polski nakładem Wydawnictwa „Pogranicze”. Niestety, poeta i jego towarzysz kot Darwin zginęli w niedzielę. O śmierci Krywcowa poinformowała za pośrednictwem Facebooka jego matka.

Nieustanny ból, nieustające złe wieści. Najnowsza taka, że na froncie zginął ukraiński poeta Maksym Krywcow (...). Nie mogę w to uwierzyć, bo jeszcze wczoraj czytał swoje wiersze, a wcześniej wiersze Stusa.

– napisała na Facebooku Aneta Kamińska, tłumaczka Krywcowa na język polski.

Nieustanny ból, nieustające złe wieści. Najnowsza taka, że na froncie zginął ukraiński poeta Maksym Krywcow, którego...

Opublikowany przez Anetę Kamińską Niedziela, 7 stycznia 2024

Na ten moment szczegóły śmierci Krywcowa nie są znane. Jak podaje Kamińska, polska premiera tomu ukraińskiego poety została przeniesiona na późniejszy termin. Zdecydowano, że do książki zostanie dołączonych jeszcze kilka wierszy.

Krywcow na bieżąco publikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcia oraz nagrania, na których czyta utwory swoje i innych twórców. Nagły brak nowych publikacji z pewnością jeszcze długo będzie odczuwalny.

Всім привіт від славнозвісного кота. Казав, що скучав за вами.

Opublikowany przez Кривцов Максим Wtorek, 2 stycznia 2024

Żródło zdjęć: Facebook, profile tłumaczki oraz poety.

Świat - najnowsze informacje

Rozrywka