środa, 10 stycznia 2024 10:10

Kraków. Zabytkowy gmach seminarium duchownego siedzibą nowego uniwersytetu

Autor Katarzyna Domagała
Kraków. Zabytkowy gmach seminarium duchownego siedzibą nowego uniwersytetu

Zabytkowy budynek Seminarium Śląskiego, znanego pod nazwą Kolegium Śląskie, przy alei Mickiewicza w Krakowie zyska nową funkcję. Będzie to siedziba krakowskiej filii Uniwersytetu SWPS im. ks. Józefa Tischnera.

W ubiegłym roku Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem SWPS, stając się jego integralną częścią. Proces integracji WSE z filią Uniwersytetu SWPS w Krakowie dynamicznie się rozwijał i otworzył nowy rozdział dla obu uczelni.

Cieszę się, że Filia w Krakowie im. ks. Józefa Tischnera będzie umiejscowiona w tak niezwykłej lokalizacji i w gmachu o niezaprzeczalnej wartości historycznej. Jestem przekonany, że osoby tutaj studiujące i pracujące docenią walory tego budynku. Bliskość innych uczelni i instytucji kultury będzie ułatwiała współpracę z naszymi partnerami. Odnowiony i zaadaptowany na potrzeby nowoczesnej edukacji budynek będzie pełnił swoje pierwotne funkcje edukacyjne, a dzięki nim będzie mógł służyć mieszkańcom Krakowa i Małopolski. Gmach Kolegium Śląskiego znowu będzie oddychał akademicką atmosferą Krakowa – powiedział prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS.

Budynek z historią przejdzie remont

Gmach byłego seminarium został zaprojektowany w latach 1926-1928 przez Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego dla Śląskiego Seminarium Duchownego. Jest to monumentalna, trójskrzydłowa konstrukcja, będąca kontynuacją wcześniejszej współpracy architektów przy katedrze i kurii w Katowicach. Prosta bryła, symetryczne formy oraz wysokie okna nadają budynkowi niepowtarzalny charakter. Wyróżniają go liczne detale i zdobienia, takie jak cztery płaskorzeźby ewangelistów autorstwa Xawerego Dunikowskiego, wybitnego rzeźbiarza okresu międzywojennego, czy kuta krata z motywem smoczych głów w drzwiach wejściowych oraz bramie ogrodzenia. Dominującym stylem jest modernizm, jednak z subtelnymi elementami klasycystycznymi. Obecnie śląscy klerycy kształcą się w Katowicach, a budynek przez niemal 40 lat zajmował Uniwersytet Jagielloński.

Gmach Seminarium Śląskiego znajduje się tuż obok Starego Miasta oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. W planach jest remont budynku, aby dostosować pomieszczenia do potrzeb edukacyjnych.

Wszelkie działania remontowe będziemy podejmować z poszanowaniem zaleceń konserwatora zabytków. Wiemy, że trwają zaawansowane prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Analizujemy możliwości rozbudowy krakowskiej Filii Uniwersytetu SWPS w przyszłości, aby jak najlepiej służyła ona społeczności akademickiej i naszemu otoczeniu – mówi dr Ewa Ger, dyrektor generalna Uniwersytetu SWPS.

Kolejna filia SWPS

Uniwersytet SWPS może pochwalić się już pięcioma kampusami, które zostały zorganizowane zgodnie z nowoczesnymi standardami w różnych miastach Polski.

Każdy z naszych kampusów jest rozległy, nowoczesny, doskonale wyposażony, a przy tym wkomponowany w miejską tkankę. Oddaje niepowtarzalny charakter danego miasta, zapewniając jednocześnie najwyższy komfort studiowania - czytamy na stronie uczelni.

Uczelnia poinformowała, że pierwsze zajęcia w nowym budynku odbędą się w październiku przyszłego roku.

Foto: Wikipedia (Zygmunt Put)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka