czwartek, 29 sierpnia 2024 11:41, aktualizacja 2 miesiące temu

Co to jest hotspot, jak go włączyć i kiedy warto go używać?

Autor Artykuł sponsorowany
Co to jest hotspot, jak go włączyć i kiedy warto go używać?

Rozwój technologii następuje tak szybko, że ciężko nadążyć za nowościami. Coraz większa liczba posiadanych urządzeń i gadżetów sprawia, że codzienność jest łatwiejsza. Aby móc jednak korzystać z ich możliwości potrzebujemy mieć dostęp do szybkiego internetu. Na szczęście brak Wi-Fi nie jest równoznaczny z byciem offline. Na pomoc przychodzi funkcja zwana hotspotem, która umożliwia korzystanie z sieci w każdym miejscu na ziemi. W tym artykule dowiecie się, na czym on polega, jak go uruchomić i kiedy warto używać.

Co to jest hotspot i do czego służy?

Hotspot to możliwość udostępniania internetu z jednego urządzenia na drugie. Nazwa wywodzi się z angielskiego Hot-Spot, czyli na polski – „Gorący punkt”, a jej podstawowym elementem jest AP (Acess Point – z ang. punkt dostępu). Wiele urządzeń jak laptopy czy tablety, nie ma wejścia na kartę lub zwyczajnie nie są wyposażone w pakiet internetu, przez co nie mogą samodzielnie korzystać z własnej sieci, jedynie z Wi-Fi. W takiej sytuacji przy pomocy własnego smartfona możemy stworzyć swoją sieć z ustalonym hasłem (lub bez niego), do którego podłączymy wybrane urządzenie.

Na czym polega hotspot?

Hotspot można utworzyć przez każde urządzenie posiadające obsługę tej technologii oraz niezależne połączenie do internetu. W tym celu niezbędny będzie wbudowany modem komórkowy i karta SIM z danymi. Główne urządzenie udostępniające internet musi utworzyć sieć Wi-Fi poprzez połączenie komórkowe (LTE, 5G) lub przewodowe (Ethernet), aby było widoczne i dostępne dla innych. Nie jest to skomplikowany proces – bez problemu każdy użytkownik telefonu sobie z nim poradzi. Warto jednak pamiętać, że udostępnianie i tworzenie hotspotu zużywa znaczną część baterii.

Jak uruchomić hotspot na urządzeniach?

Aby na urządzeniu uruchomić hotspot, w pierwszej kolejności niezbędne będzie włączenie transferu danych. Dla pełnego bezpieczeństwa warto ustawić indywidualną nazwę (SSID) oraz dobre hasło do udostępnianej sieci. Taka opcja wiąże się z większą utratą GB, ponieważ aplikacje w tle na głównym urządzeniu również zużywają dane komórkowe. W zależności od systemu każdy z nich ma inne opcje i sposób uruchamiania:

Włączanie hotspotu na smartfonie z systemem Android:

Wejdź w ustawienia swojego telefonu

Znajdź i wejdź w opcje jak „Sieć i Internet”

Włącz transfer danych.

Następnie przejdź do „Hotspot i tethering”

Uruchom „Wi-Fi Hotspot” i skonfiguruj ustawienia.

Włączanie hotspotu na Iphone:

Wejdź w ustawienia swojego telefonu

Znajdź i wejdź w opcje „Sieć komórkowa”

Uruchom transfer danych.

Następnie przejdź do „Hotspot osobisty”

Włącz opcje „Dopuszczaj innych” i skonfiguruj ustawienia.

Włączanie hotspotu na laptopie lub tablecie:

Wejdź w ustawienia

Znajdź i wejdź w opcje „Sieć i Internet”

Uruchom transfer danych.

Następnie przejdź do „Mobilny hotspot”

Skonfiguruj ustawienia.

Kiedy warto używać hotspotu?

W dobie rozwoju technologicznego dostęp do Wi-Fi nie zawsze jest standardem w miejscach publicznych. Dlatego też transfer danych bardzo często przydaje się, chociażby w podróży. Hotspot jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników, pracujących podczas wyjazdu na urządzeniu, które nie ma dostępu do samodzielnego internetu. Sprawdzi się też, jeśli liczba dostępnych GB okazała się niewystarczająca lub w przypadkach awaryjnych, kiedy połączenie w domu stało się nieosiągalne.

Zalety i wady hotspotu

Hotspot jest bardzo dużym ułatwieniem dla wszystkich tych, którzy chcą mieć stale połączenie z siecią. Jak się okazuje, nie jest to opcja dla każdego. Oto zalety i wady hotspotu:

Zalety użytkowania hotspotu.

Łatwość konfiguracji – uruchamianie hotspotu jest niezwykle intuicyjne i proste, a każdy użytkownik bez problemu sobie z tym poradzi.

Całodobowa dostępność – jeżeli posiadamy wystarczający pakiet danych, hotspot umożliwi nam korzystanie z Wi-Fi wszędzie i o każdej porze.

Jedna sieć – wiele urządzeń – hotspot z telefonu umożliwia nam stworzenie sieci dla kilku urządzeń jednocześnie, w przypadku braku dostępu do własnego transferu danych.

Wady użytkowania hotspotu.

Szybkie zużycie baterii – włączenie i udostępnianie hotspotu jest bardzo wymagające dla smartfona. Warto przygotować się i mieć naładowany telefon lub zaopatrzyć się w powerbank.

Niestabilny dostęp do sieci – niestety dostęp do transferu danych wiąże się często z niestabilnym połączeniem, co może znacznie uniemożliwiać np. pracę zdalną czy wideorozmowy.

Koszty – transfer danych zużywa co najmniej podwójnie ilość posiadanego internetu – za główne urządzenie oraz za podpięte pod sieć.

Bezpieczeństwo sieci i podsumowanie

Dostęp do internetu jest absolutnie niezbędną rzeczą do funkcjonowania w dzisiejszych czasach. Hotspot umożliwia korzystanie z sieci na całym świecie z dowolnego urządzenia, czy to na wakacjach, czy podczas pracy zdalnej. Nie jest to idealne rozwiązanie dla każdego, lecz w sytuacji awaryjnej może sprawdzić się idealnie. Internet LTE w Play oferuje szeroki pakiet danych oraz szybkie łącze, które pozwoli na bezpieczne korzystanie z sieci komórkowych.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka