poniedziałek, 18 października 2021 07:31

Czym jest transkrypcja nagrań ?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym jest transkrypcja nagrań ?

Czym jest transkrypcja nagrań ?

Transkrypcja - to dość niezrozumiały termin dla laika, jest powszechnie wykorzystywany tam gdzie potrzebne jest przełożenie tekstu mówionego na tekst pisany, w potocznym przekazie można to określić jako przepisywanie tekstu.

Jeśli chodzi o transkrypcje możemy rozróżnić kilka rodzajów tej usługi

  • transkrypcja rozpraw sądowych
  • transkrypcja nagrań (np. wywiadów)

Usługą która jest najbardziej rozpopularyzowana to transkrypcje do sądu, mogą to być transkrypcje podsłuchów, transkrypcje z sali rozpraw sądowych czy transkrypcje zeznań świadków.

Usługa transkrypcji to oczywiście nie tylko sądy, to także zastosowania cywilne, tj transkrypcja wywiadów, i to w różnych językach ,czasami trzeba wykonać przepisywanie nagrań z języka angielskiego i potem dokonać przepisania na język polski czyli de facto już tłumaczenia.

Jest to powszechnie wykorzystywana usługa, ponieważ np. jeśli chodzi o sądy to oprócz zapisu audio-wizualnego prawo wymaga aby wszystko było dokumentowane również w formie pisanej dlatego usługi przepisywania nagrań rozpraw sądowych, przesłuchań czy podsłuchów są tak poszukiwane ponieważ tego typu spraw toczą się tysiące a akta spraw potrafią zawierać po kilkadziesiąt tomów.

Przepisywanie tekstu dziś może być procesem dość zautomatyzowanym ponieważ istnieją już narzędzia które potrafią przekładać automatycznie mowę na pismo, do pracownika który dokonuje transkrypcji należy wyłącznie korekta, oczywiście jakość samego nagrania musi być wysoka aby można było zastosować takie narzędzia wspomagające proces przepisywania nagrań ,nie mniej jednak jest to duże ułatwienie w tego typu działaniach.

Transkrypcja to nie tylko to co mówi osoba uwieczniona na nagraniu, transkrypcja może także odzwierciedlać stan emocji tej osoby, otoczenie, rozmowy w tle, wszystko co jest istotne z punktu widzenia toczącego się dochodzenia.

Zastosowanie narzędzi wspomagających transkrypcję nagrań może być utrudnione w przypadku podsłuchów gdzie jakość nagrania może być bardzo różna, tutaj liczy się wprawne ucho, odpowiednie narzędzia które będą w stanie wyeksponować wszystkie wypowiedziane w tle słowa, czasami są to bardzo niesprzyjające warunki otoczenia gdzie jest dużo szumów ,zakłóceń, więc automatyka na wiele się nie zda.

Usługa przepisywania nagrań ma takżę zastosowanie w świecie nauki gdzie wywiad osoby która zdobywa jakieś duże wyróżnienie w swojej branży musi być również utrwalony w formie pisemnej i to w więcej niż jednym języku ponieważ taka publikacja pojawia się również w anglojęzycznych specjalistycznych pismach naukowych.

Przy wyborze firmy zajmującej się przepisywaniem nagrań warto zwrócić uwagę na referencje, ponieważ transkrypcja nagrań to dość newralgiczna usługa której efekty mogą być bardzo brzemienne w skutki szczególnie w przypadku usług świadczonych na potrzeby procesowe, powinniśmy się więc w takim przypadku kierować nie tyle najniższą możliwą ceną a prestiżem firmy która specjalizuje się w tego typu usługach.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje