środa, 23 czerwca 2021 09:00

Dlaczego praca z książką od pierwszych lat życia jest tak ważna?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego praca z książką od pierwszych lat życia jest tak ważna?

O tym, jak ważne jest czytanie dzieciom książek na głos już od pierwszych lat życia, wie zapewne każdy rodzic. Wiąże się to z licznymi korzyściami, a co najważniejsze procentuje na każdym kolejnym etapie życia czy to w szkole, czy już później w pracy. Jest to zresztą pierwszy etap do tego, żeby wprowadzić swoje pociechy do wielkiego i wspaniałego świata literatury oraz przekazać im znaczące dla nas wartości w naprawdę atrakcyjny sposób. Co więcej, często mówi się, że to właśnie książki dla dzieci są ich najlepszym przyjacielem i chociaż można z tym dyskutować, to nie powinno być wątpliwości, że doskonale podkreśla niemałe znaczenie czytania. W jaki sposób zatem wprowadzić dziecko do wspaniałego świata literatury i przekonać je do tego, że może być to fascynująca przygoda? Podstawą skuteczności takich działań jest przede wszystkim ich stopniowanie oraz zachęcenie do samodzielnego odkrywania książek.

Dlaczego warto czytać dziecku?

Wspomnieliśmy już o tym, że czytanie książek dla dzieci wiąże się z wyjątkowo licznymi korzyściami. Warto natomiast nieco rozwinąć ten temat, żeby mieć świadomość co dokładnie jesteśmy w stanie zapewnić dziecku poprzez wspólne zagłębianie się w literaturze. Jest ona przede wszystkim doskonałym źródłem informacji z naprawdę wielu różnych tematów, dzięki czemu czytanie sprzyja poszerzaniu własnych horyzontów. Kolejną zaletą, na którą coraz częściej zwraca się uwagę, jest nauka zarówno rozpoznawania, jak i nazywania emocji oraz uczuć. Jest to bowiem umiejętność niezwykle cenna, z której wagi nawet nie zdajemy sobie sprawy. Nie należy także zapominać o tym, że książki wprowadzają każdego z nas w całkiem inny, często nierealny świat, pobudzając tym samym kreatywność oraz zachęcając do poszukiwania zupełnie nowych rozwiązań. Zresztą częste czytanie to również poznawanie nowych słów oraz rozwijanie swoich językowych zdolności.

Samo czytanie nie wystarczy

Znacznej większości ludzi wydaje się, że do zagłębienia się w świat książek dla dzieci lub tytułów znacznie poważniejszych, skierowanych do osób dorosłych, wystarczy jedynie umiejętność czytania. Oczywiście, jest ona niezbędna i stanowi swego rodzaju podstawę, natomiast tak naprawdę nie jest ona wystarczająca. Coraz częściej mówi się o tak zwanym czytaniu ze zrozumieniem, co zresztą sprawdzają egzaminy z języka polskiego kończące poszczególne etapy edukacji. W końcu to rozumienie tekstu, a także jego przesłania stanowi największą wartości i z tego możemy wyciągnąć najwięcej. Praca z książką polega zatem nie tylko na jej przeczytaniu, ale przede wszystkim zrozumieniu, umieszczeniu w pewnych realiach, opracowaniu motywów oraz przeanalizowaniu charakteru bohaterów. Dzięki temu czytelnik jest w stanie zrozumieć przesłanie, które w swoim dziele zawarł autor, a może nawet zinterpretować je na własny, odmienny sposób.

W jaki sposób uczyć pracy z książką dla dzieci?

Znamy już niemałe, a wręcz kluczowe znaczenie umiejętności pracy z książką. Przyszedł zatem czas na to, żeby odnaleźć odpowiedź na to, w jaki sposób można rozwinąć ją u dziecka. Okazuje się, że niezwykle dużą rolę odgrywa w tym rodzic, a także jego zaangażowanie. Wspólne czytanie jest bowiem nie tylko możliwością na rozwój umiejętności pociechy, ale również zacieśnienie więzi. Warto zatem zadbać, żeby po każdym przeczytanym fragmencie wspólnie o nim porozmawiać, przeanalizować treść i zadać pytania. Na sam koniec książki dla dzieci warto podsumować całą jej treść, zapytać młodego czytelnika, na co zwrócił największą uwagę, co sądzi o podejmowanych przez postaci decyzjach lub nawet zachęcić go do stworzenia alternatywnego zakończenia czy też kontynuacji przygód bohaterów. Trafionym pomysłem jest także stworzenie krótkiego przedstawienia na podstawie tekstu, dzięki czemu łatwiej go zapamiętać, ale również wczuć się w bohatera i poznać jego charakter. Jest to jednak tylko ułamek wszystkich możliwości, dlatego warto puścić wodze wyobraźni i szukać coraz to ciekawszych rozwiązań na pracę z tekstem. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko zainteresuje się literaturą oraz będzie chciało kontynuować swoją przygodę z nią.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka