piątek, 1 października 2021 14:06

Dwa tysiące biegaczy na ulicach Krakowa. Utrudnienia dla pasażerów i kierowców

Autor Marzena Gitler
Dwa tysiące biegaczy na ulicach Krakowa. Utrudnienia dla pasażerów i kierowców

W niedzielę, 3 października w Krakowie odbywa się 14. Bieg Trzech Kopców. 13-kilometrowa trasa w większości przebiega ulicami. Kierowców czekają spore utrudnienia. Będą też zmiany w komunikacji miejskiej.

Bieg w dużej mierze będzie odbywał się po bulwarach wiślanych i w Lesie Wolskim, ale biegacze przetną kilka ważnych ulic, inne z kolei będą czasowo zamknięte. Na niektórych nie będzie można zatrzymywać się i parkować.  Swoje trasy chwilowo zmieni kilka linii autobusowych, tramwajowe będą na moment zatrzymane. W niedzielę nie będzie też kursować linia 100 do Kopca Kościuszki.

14. Bieg Trzech Kopców rozpocznie się o godz. 10:30 pod Kopcem Krakusa (Wzgórze Lasoty 271 m n.p.m.). Trasa będzie przebiegać ulicami: F. Maryewskiego, Pod Kopcem, Za Torem, kładką nad al. Powstańców Śląskich, Dembowskiego, Parkową, przez Rynek Podgórski, Brodzińskiego, kładką pieszo-rowerowa im. o. Bernatka, w lewo ul. Podgórską (chodnikiem) i pochylnią w dół na Bulwar Inflancki nad Wisłą (199 m n.p.m.), dalej bulwarami Wisły do ul. Flisackiej, ul. Kościuszki (chodnikiem pod Norbertanki), ul. św. Bronisławy, al. Waszyngtona pod Kopiec Kościuszki (Wzgórze św. Bronisławy 333 m n.p.m.), dalej al. Waszyngtona, przetnie ul. Starowolską i niebieskim szlakiem rowerowym do al. Do Kopca, gdzie pod Kopcem Piłsudskiego (Wzgórze Sowiniec 358 m n.p.m.), będzie meta. Organizatorzy zaplanowali udział w tegorocznej edycji 2 tysięcy biegaczy.

W związku biegiem kierowców czekają niewielkie zmiany w organizacji ruchu. Na czas biegu będą wprowadzane chwilowe przerwy w ruchu kołowym w rejonie Kopca Krakusa. Takie utrudnienia wystąpią na ulicach: Maryewskiego, Za Torem, Dembowskiego, Placu Lasoty, Parkowej, na wschodniej stronie Rynku Podgórskiego. Przerwa w ruchu będzie też na ul. Limanowskiego, gdzie ruch kołowy i tramwajowy zostanie wstrzymany na około 15 min w godz. 10.30-10.45. Później utrudnienia wystąpią na ul. Brodzińskiego oraz w rejonie Salwatora.

W godzinach 10.30-12.30 zamknięta dla ruchu będzie ulica Starowolska, przez którą uczestnicy imprezy będą wbiegać do Lasu Wolskiego. Dla kierowców zostaną wyznaczone objazdy do ul. Jodłowej i Księcia Józefa. Od al.28 Lipca 1943 r. będą mogli dojechać ulicami: Królowej Jadwigi, al. Focha, al. Krasińskiego, Konopnickiej, Monte Cassino, Zielińskiego i Mostem Zwierzynieckim. Na ul. Jodłowej będzie umieszczona tablica informująca o zamknięciu ul. Starowolskiej – kierowcy będą mogli dojechać do ul. Królowej Jadwigi wyłącznie ulicami: Księcia Józefa, Orlą, Rzepichy, Chełmską i Junacką.

W godzinach 10.00-12.30 zamknięta będzie ul. Kościuszki, a objazd do ul. Konopnickiej poprowadzony będzie ulicami: Zielińskiego i Monte Cassino do Ronda Grunwaldzkiego.

Kraków utrudnienia bieg trzech kopców
Trasa biegu przygotowana przez organizatora - graf. biegtrzechkopcow.pl

Cały czas trwania biegu zostanie utrzymany ruch tramwajowy na Salwator. W godz. od ok. 10.00 do 13.30 na trasie biegu wystąpią jednak zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów.

Linie tramwajowe:

  • nr 1, 2 – trasy pozostaną bez zmian. W godz. ok. 10.30-13.30 przystanek przelotowy „Salwator” w kierunku centrum miasta będzie nieczynny
  • nr 11, 13, 19 – w godz. ok. 10.45-11.00 mogą być chwilowo wstrzymane w rejonie Rynku Podgórskiego.

Linie autobusowe:

  • nr 100, 101 – w godz. ok. 10.30-13.00 linia nr 100 będzie zawieszona. Wszystkie kursy będą realizowane po trasie linii nr 101 „Kopiec Kościuszki” – „Osiedle Podwawelskie”. Na czas przebiegu zawodniku autobusy mogą być chwilowo wstrzymane w rejonie skrzyżowania ul. Wodociągowej z al. Waszyngtona
  • nr 109, 209, 229, 239, 249, 259, 269 – w godz. ok. 10.30-13.30 będą kursować po czasach zmienionych do pętli „Os. Podwawelskie” („Bielany” / miejscowości poza Krakowem – ... – ul. Księcia Józefa, przystanek „Malczewskiego”, most Zwierzyniecki, ul. Zielińskiego, ul. Monte Cassino, ul. Konopnickiej  – „Os. Podwawelskie” /powrót: ul. Bułhaka, rondo Grunwaldzkie/). Przystanek „Malczewskiego” w kierunku osiedla Podwawelskiego zostanie przeniesiony na wjazd na most Zwierzyniecki. Na zmienionym odcinku trasy linie będą obsługiwać istniejące przystanki.

Rozkłady jazdy nie zostaną zmienione. Podane godziny są orientacyjne. Zamknięcie i przywrócenie ruchu nastąpi na polecenie policji i służb nadzoru ruchu.

W dniu startu, 3 października będzie obowiązywał całkowity zakaz zatrzymywania się na ulicach: Dembowskiego, Plac Lasoty, Parkowej, po wschodniej stronie Rynku Podgórskiego (oprócz karetek pogotowia), fragmencie Staromostowej, Brodzińskiego, fragmentach Kościuszki i św. Bronisławy.

Wszyscy zmotoryzowani powinni znaleźć sobie miejsce parkingowe w okolicy lub przesiąść się na komunikację miejską.

fot. Fb. event Bieg Trzech Kopców

Kraków

Kraków - najnowsze informacje