poniedziałek, 17 maja 2021 09:09

Europoseł z Krakowa odeszła z Platformy. "Różnimy się znacząco"

Autor Marzena Gitler
Europoseł z Krakowa odeszła z Platformy. "Różnimy się znacząco"

Europosłanka Róża Thun złożyła dziś rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Przyczyną rozstania się z partią jest rozbieżność jej stanowisk z partią emigrantów, ograniczenia emisji CO2 i wstrzymanie się przez PO od głosu w sprawie tzw. Funduszu Odbudowy.

"Zrezygnowałam z członkostwa w PO.  Poza tym, wszystko zostaje po staremu. Poniżej list do Wyborców" - poinformowała na Twitterze. Zamieściła też  obszerny list z wyjaśnieniami i oświadczenie wideo.

- Często różniłam się w głosowaniach z zarządem naszej partii. Chodziło o przyjmowanie uchodźców i otaczanie ich opieka. Ta sama sytuacja powtórzyła się przy rezolucji nawołującej polski rząd do przestrzegania prawa - poinformowała w oświadczeniu europosłanka z Krakowa.

- Często nie podzielam decyzji Platformy w głosowaniach dotyczących łowiectwa, polityki rolnej, ochrony lasów i połowu ryb. Jestem zwolenniczką bezkompromisowości w sprawie obrony praworządności i jestem zwolenniczką dużo ostrzejszego kursu w dziedzinach dotyczących ochrony środowiska - stwierdziła w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

- Kulminacją było dla mnie wstrzymanie się przez Platformę w głosowaniu przy ratyfikacji decyzji Rady dotyczącej zgody na zasoby własne Unii Europejskiej, czyli tzw. Fundusz Odbudowy. Nie zgadzam się, by słabo prowadzone rozgrywki międzypartyjne odbywały się kosztem projektów mających na celu wsparcie w kryzysie setek milionów obywateli europejskich, w tym obywateli polskich, kosztem całej wspólnoty - stwierdziła Róża Thun. Dodała też, że brakowało jej debaty i wspólnej drogi w dochodzeniu do stanowiska.

- Mam nadzieję, że moja rezygnacja będzie impulsem do refleksji wewnątrz partii. W Platfomie jest wiele znakomitych osób - podkreśliła europosłanka.

Te same argumenty zamieściła w trzystronicowym liście do wyborców (zobacz w galerii).

Róża Thun związana jest z Krakowem, gdzie ma swoje biuro wyborcze. Kilka lat spędziła na emigracji. Do Polski wróciła w 1991 r.. Od 1992 do 2005 pełniła funkcję dyrektora generalnego, a następnie prezesa zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. W 2005 objęła stanowisko dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Od 2009 roku jest europosłanką Parlamentu Europejskiego z listy PO, do której wstąpiła 17 lipca tego samego roku i była w niej aż do dzisiaj.

foto: Fb Róża Thun

zobacz też:

Borys Budka w Małopolsce. Odwiedzi Dąbrowę Tarnowską i Wieliczkę
Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej odwiedzi dziś Dąbrowę Tarnowską i Wieliczkę. “Jedziemy tam, gdzie PiS jest (jeszcze) silny, by pokazać Polakom dobrą alternatywę dla złej władzy” - zapowiada.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje