wtorek, 13 lipca 2021 15:03

"Festiwal festiwali". Znamy program Kraków Culture Summer w Parku Jordana

Autor Marzena Gitler
"Festiwal festiwali". Znamy program Kraków Culture Summer w Parku Jordana

W każdy weekend sierpnia w Parku Jordana odbędzie się letni "festiwal festiwali. Na Kraków Culture Summer usłyszymy koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i pokazy animacji. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wydarzenie poprzedziła konferencja prasowa, zorganizowana dziś w Parku Jordana, nieopodal miejsca, gdzie stanie mała scena i namiot warsztatowy. Miejsca festiwalowego będzie jednak znacznie więcej. Największe wydarzenia mogą pomieścić nawet 13 tysięcy osób plus 250 niezaszczepionych. To nie powinien być jednak żaden problem, bo na festiwalu będzie się nawet można zaszczepić. Miasto planuje tam przez cały sierpień uruchomić Mobilny Punkt Szczepień.

Na konferencji, na której spotkali się dyrektorzy wielu krakowskich festiwali i instytucji kulturalnych, o idei festiwalu mówił Robert Piaskowski - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury. Festiwal przede wszystkim postał jako reakcja na pandemię całego świata krakowskiej kultury, dotkniętego locdownem. - To wspólna inicjatywa - podkreślił Robert Piaskowski, który przypomniał inne wcześniejsze wydarzenia, które miały miejsce w Parku Jordana m.in finał lata z Radiem i cieszyły się ogromnym powodzeniem. - To festiwal festiwali - podsumował Piaskowski.

W programie trwającej przez cały sierpień imprezy znajdą się wieczorne koncerty jazzowe, wystąpią prawdziwe gwiazdy, a w godzinach popołudniowych zaplanowano wydarzenia i warsztaty dla dzieci. Obok staną food tracki ze zdrową kuchnią czy namiot Symbiozy - Zarządu Zieleni Miejskiej promujący ekologię.

O tym czy głośny festiwal, odbywający się przez cały sierpień w Parku Jordana nie przeszkodzi wypoczywającym tu rodzinom z dziećmi, jak praktycznie będzie zorganizowany, czy znajda się choćby tak potrzebne wszystkim dodatkowe toalety i miejsca parkingowe rozmawiamy Łukaszem Pawlikiem z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który jest współorganizatorem wydarzenia.

- Zarząd Zieleni Miejskiej pozytywnie przyjął i jest współorganizatorem tych wszystkich wydarzeń z uwagi na to, że jesteśmy w Parku Jordana, w centrum miasta, w miejscu, gdzie takie wydarzenia odbywają się praktycznie co roku - mówi Łukasz Pawlik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.  Dyrektor Zieleni Miejskiej przypomina, też że festiwal Kraków Summer Culture to nie tylko koncerty, ale wiele wydarzeń, na których każdy znajdzie coś dla siebie.  

Projekt Kraków Culture Summer obejmie cztery weekendy sierpnia i zostanie zainaugurowany m.in. koncertami Old Metropolitan Band (warto dodać, że to podróż sentymentalna, bo słynni Oldsi debiutowali właśnie w tym parku 22 lipca 1956 roku - co przypomniał dyrektor Summer Jazz Festiwalu witold Wnuk) oraz Si Hot Swing Band w ramach Summer Jazz Festival Kraków. Ponadto w pierwszy weekend sierpnia (6-8.08) będziemy mogli obejrzeć operetkę sanatoryjną Turnus mija, a ja niczyja w reż. Cezarego Tomaszewskiego zaprezentowaną przez Teatr im. Juliusza Słowackiego, a także posłuchać wyjątkowego koncertu audiowizualnego Voices of the Cosmos pod szyldem Audio Art Festival. To unikatowy na skalę europejską projekt muzyczno-astronomiczny, w którym wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej – m.in. sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna) czy nagrania archiwalne z misji kosmicznych.

Drugi weekend sierpnia (13-15.08) na Kraków Culture Summer upłynie pod znakiem pasma Wianki: Debiuty oraz festiwalu Unsound. 13 sierpnia w parku Jordana wystąpią artyści bardzo dobrze znani krakowskiej publiczności: grupa Atlantyda La5er i Zuza Baum, rozwijający konwencję popowej piosenki w rodzaju Fleetwood Mac czy Kate Bush zespół Rycerzyki oraz specjaliści od pochodzącego z Czarnego Lądu tanecznego afrobeatu – The Afronauts. Na deser podczas Unsound Silent Disco zagrają Semprey, Daniel Drumz, Charlie i Olivia. W sobotę 14 sierpnia, w samo południe, Teatr Groteska wystąpi ze specjalnym programem dla najmłodszych. Po południu zaprezentują się zespół tańców dworskich i historycznych Cracovia Danza, a także aktorzy Teatru Ludowego, Piwnicy pod Baranami i Teatru Bagatela. Drugi weekend sierpnia w parku Jordana zakończą: ulubiony cykl młodych melomanów, czyli koncert Letnie piosenki Sinfonietki, a także występ zespołu Recycling Band, przedstawiciela projektu Orfeo & Majnun.

Wspomniany projekt powróci w kolejnym tygodniu (20-22.08) za sprawą koncertu prezentującego wybór najciekawszych fragmentów opery Orfeo & Majnun, a także występów Asi Nawojskiej, Tęgich Chłopów oraz grupy Chłopcy kontra Basia, które usłyszymy już 20 sierpnia. Na ten sam wieczór Patchlab Festival przygotował pokaz animacji nagrodzonych na festiwalu Ars Electronica oraz międzynarodowych konkursach animacji cyfrowej. Kolejne dni urozmaicą propozycje festiwalu EtnoKraków/Rozstaje przygotowane specjalnie dla najmłodszych. 21 sierpnia będą to: warsztaty tańców Mazowsza z Akademią Tańca Tradycyjnego, Bogusławą i Piotrem Zgorzelskimi, muzykami grupy Zawierucha (Grand Prix „Nowa Tradycja” 2021) i warsztaty krakowiaków, które poprowadzi Katarzyna Chodoń. 22 sierpnia program wzbogacą: Melo liryka zakwita muzyka – interaktywny koncert dla dzieci i dorosłych Ani Brody, warsztaty Kasi Dudziak i koncert Śląskie powstaje utytułowanej grupy Krzikopa. Pomoc w budowaniu festiwalowej Machiny Muzycznej i świetną zabawę zapewni najmłodszym ŻyWa Pracownia.

Finałowy weekend Kraków Culture Summer (27-29.08) to koncerty w ramach Wianków: Święta Muzyki oraz Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Na Wiankach zaprezentują się m.in. jeden z najciekawszych młodych gitarowych zespołów na rodzimej scenie, czyli Izzy and the Black Trees, elektroniczna BOKKA oraz prawdziwa królowa polskich estrad – Beata wraz z zespołem Bajm. Kolejni artyści zostaną ogłoszeni już wkrótce. Festiwal Muzyki Filmowej zaproponuje natomiast jeden ze swoich flagowych koncertów – Galę FMF w trzech sezonach, podczas której usłyszymy popularne tematy ze znakomitych seriali, program The Best of John Barry w wykonaniu występ FMF Youth Orchestra, a także FMF4Kids: Agi Bagi – koncert z muzyką i piosenkami z bajki.

Na wiele wydarzeń w ramach Kraków Culture Summer będzie można odebrać bezpłatne wejściówki – ich pobranie możliwe będzie już na początku sierpnia 2021 na platformie KBF Bilety oraz w krakowskich punktach informacji turystycznej. Koncerty będą biletowane. Bilety w cenach od 15 do 60 zł będą dostępne w sprzedaży już od jutra od godziny 12.00 m.in. na platformie KBF Bilety i w punktach InfoKraków.

Organizatorzy zapowiadają, że w przypadku alertów zapowiadających ekstremalną pogodę wydarzenia będą po prostu odwoływane. Aktualne informacje można będzie znaleźć na stronie Krakow Culture Summer oraz w mediach społecznościowych:

Facebook: https://www.facebook.com/KrakowCultureSummer

Fot.: Aleksandra Kukuła Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje