czwartek, 24 lutego 2022 08:46

Fotowoltaika – jak obliczyć zapotrzebowanie?

Autor Artykuł sponsorowany
Fotowoltaika – jak obliczyć zapotrzebowanie?

Właściwe oszacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej ma kluczowe znaczenie dla rentowności całego przedsięwzięcia. Warto więc już na etapie planowania poświęcić więcej czasu na analizę całej sytuacji. Wśród czynników, które należy wziąć pod uwagę, dobierając moc instalacji fotowoltaicznej, znajdują się:

  • ilość zużywanej w ciągu roku energii elektrycznej,
  • powierzchnia dachu czy terenu, na którym ma powstać inwestycja,
  • kąt nachylenia dachu,
  • ekspozycja względem kierunków świata.

Optymalnie dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy w skali roku, przy uwzględnieniu panujących w naszym regionie warunków klimatycznych. W przypadku, gdy zużywamy rocznie średnio 4000 kWh energii elektrycznej, to moc planowanej instalacji PV powinna wynosić od 4,5 do 5,5 kWp.

Obliczeń możemy dokonać za pomocą wzoru:

Kwota rachunku za prąd w skali miesiąca x 12 x 2 / produkcja roczna z kW = moc instalacji fotowoltaicznej

Jeśli więc nasze zobowiązania wobec zakładu energetycznego kształtują się na poziomie 200 zł miesięcznie, to moc instalacji wyniesie 200 zł x 12 x 2 (współczynnik uwzględniający sposób, w jaki energia z instalacji PV jest rozliczna przez zakład energetyczny)/1000 kWh = 4,8 kW.

Musimy jednak pamiętać, że są to dane poglądowe. Wpływ na wydajność instalacji mają bowiem przede wszystkim poszczególne elementy – panele fotowoltaiczne, falownik, systemy montażowe i okablowanie. Warto więc zadbać o wybór wysokiej jakości podzespołów, które zagwarantują nam bezawaryjną pracę całego systemu fotowoltaicznego oraz maksymalne wykorzystanie mocy instalacji. Należy także zastanowić się, czy w najbliższych latach zapotrzebowanie na energię w naszym gospodarstwie domowym, rolnym lub firmie, będzie utrzymywać się na takim samym poziomie. Zakup nowych sprzętów podpiętych do sieci, wybór auta elektrycznego, czy plany powiększenia rodziny powinny znaleźć się również w naszych kalkulacjach.

Niedowymiarowanie czy przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznej?

Inwestorzy zainteresowani tematem fotowoltaiki bardzo często decydują się na wybór instalacji o większej mocy, gdyż zakładają, że w ten sposób okres inwestycji skróci się. Założenie to niestety może okazać się błędne i narazić nas na niepotrzebnie wyższe koszty na samym początku związane z zakupem poszczególnych elementów instalacji, jak i ich montażem. Musimy bowiem pamiętać, że choć będziemy w takiej sytuacji produkować więcej energii i zminimalizujemy rachunki za prąd, to jednak uzyskanych nadwyżek nie możemy odsprzedać. W przypadku niedoszacowania mocy instalacji fotowoltaicznej co prawda wysokość rachunków za prąd może nie ulec aż tak spektakularnej zmianie, jednak początkowe koszty inwestycji oraz zbilansowanie zużywanej energii do ilości odsyłanej do zakładu energetycznego, finalnie nie będzie się wiązać z obniżeniem rentowności inwestycji.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka