poniedziałek, 2 listopada 2020 15:36

Grupa Azoty wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie. Gdzie powstanie?

Autor Marzena Gitler
Grupa Azoty wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie. Gdzie powstanie?

Na mocy ustaleń pomiędzy Grupą Azoty a Ministerstwem Aktywów Państwowych, spółka wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie przy ul. Focha. Docelowo znajdzie się w nim 150 łóżek dla pacjentów zmagających się z COVID-19.

W Grupie Azoty został powołany zespół pod nadzorem Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty S.A. dr. Grzegorza Kądzielawskiego, który we współpracy z Wojewodą Małopolskim Łukaszem Kmitą oraz wybranym szpitalem patronackim ustala szczegóły dotyczące funkcjonowania szpitala.

-Epidemia, z którą nam wszystkim przyszło się mierzyć, wymaga od nas konkretnych i szybkich działań. Tak właśnie zareagowaliśmy w marcu i kwietniu br., gdy wszystkie nasze kluczowe spółki przekazały łącznie 3 mln 200 tys. zł na walkę z koronawirusem. Tak jest również dzisiaj, gdy rozpoczynamy działania związane z budową szpitala tymczasowego – mówi Mariusz Grab, p.o. Prezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.

Rozpoczęcie prac związanych z budową szpitala zaplanowane jest na poniedziałek, 2 listopada.

Jesteśmy obecnie na etapie ustalania dokładnego harmonogramu prac, jest to duże wyzwanie, ale wszystko wskazuje na to, że jeszcze dziś uda nam się rozpocząć pierwsze prace na terenie Hali Cracovia. Na bieżąco będziemy informować o poszczególnych etapach powstawania szpitala, a przede wszystkim o planowanym terminie uruchomienia placówki – mówi dr Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.

Niezależnie od budowy szpitala tymczasowego, w Grupie Azoty S.A. procedowane są obecnie kolejne darowizny, których celem będzie pomoc w walce z epidemią.

Warto przypomnieć, że oprócz przekazanych środków finansowych, spółki Grupy Azoty aktywnie wykorzystują również dostępne technologie, pozwalające produkować środki minimalizujące ryzyko infekcji. Można tu wymienić przekazanie filamentów na rzecz inicjatyw związanych z produkcją środków ochrony w technologii druku 3D, produkcję „bezpiecznych rękawiczek” czy płynu dezynfekcyjnego. Dodatkowo Grupa Azoty użyczyła placówkom służby zdrowia samochody osobowe do przewozu próbek, materiałów medycznych, personelu medycznego i pacjentów. Aktualnie uzgadniane są szczegóły dotyczące użyczenia kolejnych samochodów.

zobacz też:

Kraków. Kolejny szpital tymczasowy powstanie w Tauron Arenie
O wyborze tej lokalizacji poinformował Tauron, który ma utworzyć również szpital w Krynicy-Zdroju. Na razie jednak nie został utworzony nawet już wcześniej zapowiadany szpital tymczasowy w hali EXPO Kraków.
Koronawirus w Krakowie - już ponad 13 tys. zakażonych i ponad 5 tys. aktywnie chorych. Co się dzieje? [AKTUALIZACJA 2.11]
Dziś Kraków przekroczył barierę 10 tys. zakażeń koronawirusem od poczatku epidemii. Dokładnie jest ich już 10 364. Z tej liczby 38,5% to przypadki aktywne. Jest ich obecnie już prawie 4 tysiące. Tymczasem wcałym województwie są obecnie tylko 4 wolne respiratory!
Małopolska (2.11): Coraz więcej pacjentów w stanie ciężkim i bardzo ciężkim
– My, personel medyczny, nie jesteśmy już w stanie skutecznie, efektywnie walczyć z epidemią – powiedziała dziś PAP specjalistka chorób zakaźnych, dr hab. med. Monika Bociąga-Jasik, pracująca na co dzień w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Do takiego punktu walki z pandemią doszliśmy ledwie na pr…
koronawirus najnowsze informacje

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka