poniedziałek, 2 listopada 2020 13:26

Kraków. Kolejny szpital tymczasowy powstanie w Tauron Arenie

Autor Marzena Gitler
Kraków. Kolejny szpital tymczasowy powstanie w Tauron Arenie

O wyborze tej lokalizacji poinformował Tauron, który ma utworzyć również szpital w Krynicy-Zdroju. Na razie jednak nie został utworzony nawet już wcześniej zapowiadany szpital tymczasowy w hali EXPO Kraków.

Pierwszy szpital tymczasowy w Krakowie dla chorych na COVID-19 funkcjonuje od tygodnia w w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (CUMRiK). Jest filią Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i na razie ma tylko 40 miejsc dla chorych, w tym 8 na OIOMie. Szpital już praktycznie został zapełniony chorymi przeniesionymi ze szpitala w Prokocimiu. Docelowo ma tam być 250 łóżek, z czego 50 do intensywnej terapii. Wojewoda poinformowało o przekazaniu tam 10 respiratorów i kardiomonitorów z 50 urządzeń do ratowania życia, jakie w ubiegłą sobotę trafiły do Małopolski z Agencji Rezerw Materiałowych. Pozostałe przekazano do innych placówek w całym województwie.

Według zapowiedzi wojewody Łukasza Kmity drugi szpital tymczasowy na 400 miesc ma powstać w hali EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej. Uzgodnienia w tej sprawie jeszcze trwają. Za jego przygotowanie medyczne ma odpowiadać Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera – będzie on także operatorem tego szpitala.

Kolejne dwa szpitale tymczasowe w Małpolsce powstaną w Krakowie i Krynicy-Zdroju. Decyzja o tym ostatnim zapadła w sobotę na spotkaniu ze starostą nowosądeckim Markiem Kwiatkowskim. Piszemy o tym tu:

W Krynicy-Zdroju powstanie izolatorium i szpital tymczasowy!
Izolatorium i szpital II stopnia dla chorych na COVID-19 powstaną w Krynicy-Zdroju. Taką decyzję podjęto podczas sobotniego spotkania z wojewodą małopolskim, Łukaszem Kmitą. Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA (Continental) w Krynicy-Zdroju zostanie przekształcone w izolatorium, a XX Wojskowy Szpital Uzd…

Przy ich uruchomieniu pomaga Tauron. Szpital w hali widowiskowo-sportowej Tauron Arena w Krakowie ma być gotowy w połowie listopada.

foto: By Piotr Tomaszewski, fly4pix.pl - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37347678

zobacz też:

Koronawirus: Zmarł kandydat na dyrektora Bagateli. Miał 40 lat
Kolumbijczyk od kilkunastu lat był związany z polskim teatrem. W wyniku zakażenia koronawirusem, w wieku 40 lat zmarł aktor i reżyser teatralny. O jego śmierci poinformował m.in. krakowski Teatr Bagatela. > Z niedowierzaniem i wielką przykrością przekazujemy Wam bardzo smutną wiadomość. Dzisiaj z…
Koronawirus w Krakowie - już ponad 13 tys. zakażonych i ponad 5 tys. aktywnie chorych. Co się dzieje? [AKTUALIZACJA 2.11]
Dziś Kraków przekroczył barierę 10 tys. zakażeń koronawirusem od poczatku epidemii. Dokładnie jest ich już 10 364. Z tej liczby 38,5% to przypadki aktywne. Jest ich obecnie już prawie 4 tysiące. Tymczasem wcałym województwie są obecnie tylko 4 wolne respiratory!
koronawirus najnowsze informacje

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka