piątek, 17 września 2021 08:13

Ile może potrwać IV fala w Polsce? Ekspert przewiduje

Autor Norbert Kwiatkowski
Ile może potrwać IV fala w Polsce? Ekspert przewiduje

Profesor Andrzej Horban jest wręcz przekonany, że w najbliższym czasie nie będziemy mieli odporności populacyjnej. Wzrastająca liczba zakażeń spowodowanych koronawirusem w naszym kraju coraz bardziej przybliża ekspertów do tezy, że wkrótce możemy być świadkami IV fali.

Głos w sprawie zabrał kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w SPSK 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.

- Patrząc, jak przybywa zachorowań, to obawiam się, że kilka tysięcy zachorowań dziennie w ciągu najbliższego miesiąca jest prawie pewne, a kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie to nie są wartości nierealne. Czwarta fala na pewno potrwa przynajmniej dwa miesiące. - prognozuje Tomasiewicz.

Specjalista odniósł się do aktualnych statystyk podanych przez Ministerstwo Zdrowia. Wynika z nich, że w Polsce przybywa nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

- Ostatnie półtora tygodnia to jest jakaś nawałnica pacjentów i to w naprawdę ciężkim stanie. Mam wrażenie, że zatoczyliśmy duże koło i wróciliśmy do sytuacji, kiedy pacjenci trafiają do szpitala na późnym etapie i wymagają intensywnej terapii - dodaje.

Zdaniem profesora Andrzeja Horbana taka sytuacja będzie mieć miejsce do czasu, kiedy osoby, które nie przechorowały koronawirusa, przechorują go. Kolejnym problemem w jego opinii jest obecność zbyt dużej liczby osób "biernych", które nie chcą się szczepić...  

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce wykonano ponad 36,8 mln szczepień, a pełni zaszczepionych jest 19 167 754 mln osób.

Foto: Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje