środa, 7 października 2020 10:36

Inwestowanie - jak zacząć? Pomysł na pierwszą inwestycję do 100 tys. zł

Autor Artykuł sponsorowany
Inwestowanie - jak zacząć? Pomysł na pierwszą inwestycję do 100 tys. zł

100 tys. zł - dużo czy mało? Czy jest to wystarczająca kwota na udział w projekcie inwestycyjnym? Dla doświadczonego inwestora 100 tys. zł to kwota, którą z powodzeniem można zainwestować na wiele sposobów. Początkujący inwestorzy mogą mieć problem z wybraniem właściwej formy inwestycji. Lokaty, obligacje skarbu państwa, akcje spółek, złoto, OZE, nieruchomości, monety, sztuka, a nawet alkohole.

Opierając się na doświadczeniu i wiedzy, postanowiliśmy przedstawić najkorzystniejsze możliwości zainwestowania 100 tys. zł. Mając na uwadze, że może być to pierwsza inwestycja i być może inwestujemy oszczędności życia, wybraliśmy również najbezpieczniejsze formy inwestycji, prognozujące realne i długoterminowe zyski.

Inwestycja w nieruchomości - bezpieczna forma, w niepewnych czasach

Od razu nasuwa się pytanie, czy za 100 tys. zł można kupić nieruchomość? W końcu ceny rynku nieruchomości cały czas idą do góry, a jak pokazują najnowsze badania BIK, nawet Covid-19 i inflacja nie powstrzymały popytu na nieruchomości, wręcz przeciwnie, w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba zapytań o kredyty hipoteczne w czerwcu była wyższa o 2,6%. I właśnie dlatego nieruchomości to dobry wybór.

Wróćmy jednak do kosztów zakupu nieruchomości. Czy 100 tys. zł to nie za mało na inwestycję w nieruchomość? Wszystko zależy od tego, w co i jak inwestujemy.

Jak inwestować w nieruchomości?

Istnieje kilka sposobów. Najpopularniejsza forma to zakup pod wynajem mieszkania, lokalu usługowego, biurowego lub hali przemysłowej, deweloperstwo, podnajem czy tzw. flipowanie (zakup, przerobienie lub wyremontowanie i sprzedaż z zyskiem).

Oczywiście w przypadku dysponowania kwotą 100 tys. zł nie możemy brać pod uwagę deweloperstwa czy zakupu większego lokalu lub hali przemysłowej. W przypadku kawalerki, małego lokalu usługowego (np. pod mały salon fryzjerski) lub podnajmu kwota ta może być wystarczająca.

Choć kwota 100 tys. zł z pozoru nie stwarza wielu możliwości na rynku nieruchomości, to wszystko zależy w dużej mierze od nas i naszego zaangażowania w szukanie okazji inwestycyjnych. Mieszkań i lokali możemy szukać w mniejszych miejscowościach, gdzie są dużo tańsze niż np. w Warszawie. Oczywiście zysk będzie proporcjonalnie mniejszy, ale może stać się początkiem budowania kapitału.

Zakup gruntu to też inwestycja w nieruchomość

Przy dysponowaniu kwotą 100 tys. zł znacznie łatwiej zakupić grunt niż budynek lub lokal. W tej cenie można nabyć całkiem sporą działkę budowlaną na przedmieściach większych miast takich jak Warszawa czy Wrocław, a także na atrakcyjnych terenach wiejskich pod budowę domów letniskowych w lesie albo nad jeziorem.

W przypadku mniejszych miejscowości możemy nabyć nawet kilka działek, nie tylko budowlanych. Zakup, bez względu czy jest to działka budowlana, czy rolna, jest inwestycją długoterminową o dużym stopniu bezpieczeństwa.

Zupełnie inną formą inwestycji w grunty, jest proponowana przez Pracownię Finansową oferta PFN Capital. Polegająca na udzieleniu przez inwestora, który staje się członkiem spółki, pożyczki danej spółce na zakup gruntów pod inwestycję. Inwestor przez określony czas otrzymuje określoną stopę zwrotu. PFN Capital to oferta stworzona z myślą o osobach dysponujących kapitałem 100 tys. zł. Charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem bezpieczeństwa i wysoką, bo aż 7% gwarantowaną umową stopą zwrotu w skali roku.

Inwestycja alternatywna w OZE – gdy nie wiesz, jak i w co zainwestować 100 tys zł

Odnawialne źródła energii stwarzają wiele możliwości zainwestowania pieniędzy. Jedną z nich jest inwestycja w elektrownie wiatrowe, która nie wymagają dużego nakładu pieniędzy oraz zaangażowania inwestora, gdyż korzysta on z projektu inwestycyjnego przygotowanego i prowadzonego w Grupie Pracownia Finansowa.

Inwestować w wiatraki możemy już kwotami rzędu 40-70 tys. zł, z prognozowaną bardzo wysoką stopą zwrotu, aż 11-16% w skali roku. W zależności od formy inwestujemy w elektrownię wiatrową już wybudowaną lub taką, która dopiero powstanie. Stajemy się wspólnikiem spółki celowej i nabywamy udziały. Zysk jest generowany z produkcji energii elektrycznej i według aktualnego modelu inwestycyjnego wypłacany regularnie raz, lub 2 razy w roku.

Inwestycja w elektrownię wiatrową to odpowiedni wybór, gdy nie dysponujemy dużymi kwotami oraz chcemy, aby ktoś za nas zajął się całą procedurą planowania i zarządzania inwestycją. Jest to bardzo komfortowa forma inwestowania, która ma generować dochód pasywny długoterminowo.

Inwestycje alternatywne. Czy warto liczyć na szczęśliwy traf?

Niektóre formy inwestycji, choć nie wymagają dużego kapitału, to wymagają odpowiedniej wiedzy, a czasem także szczęścia. Inwestycja w dzieła sztuki, monety czy też alkohole to bardzo popularne formy inwestycji alternatywnych, sprawdzające się, gdy nie dysponujemy dużym kapitałem.

Wymagają jednak sporej wiedzy od inwestora, a także nakładu różnych działań - od poszukiwań wartościowych przedmiotów, odnawiania ich, a także szukanie rynku zbytu.

Pracownia Finansowa to spółka, gdzie nie trzeba zdawać się na traf szczęścia. Wszystkie działania i projekty inwestycyjne są przemyślanie i zaplanowane. Eksperci patrzą w przyszłość, dokonują szczegółowych analiz, tak aby zyski inwestorów były realne, satysfakcjonujące i bezpieczne, nawet w dobie kryzysów gospodarczych i w czasie inflacji.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje