wtorek, 17 maja 2022 07:29

Jak dbać o sprzęt stomatologiczny?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak dbać o sprzęt stomatologiczny?

Stomatologia to taka gałąź medycyny, w której niezbędne jest stosowanie specjalistycznego sprzętu stomatologicznego. Urządzenia medyczne muszą być sprawne i nieustannie dezynfekowane, aby pacjent czuł się bezpiecznie. Ponadto w gabinecie musi się znaleźć wygodny i funkcjonalny fotel stomatologiczny oraz urządzenia do dezynfekcji narzędzi. Podpowiadamy, jak właściwie dbać o sprzęt stomatologiczny.

Serwis sprzętu stomatologicznego

Jak każdy sprzęt, tak i sprzęt stomatologiczny wymaga czasem naprawy. Serwis Sprzętu Stomatologicznego to podstawa właściwej konserwacji urządzeń stomatologicznych. Obowiązkowe przeglądy gwarancyjne i naprawy gwarancyjne obejmują takie elementy wyposażenia gabinetów stomatologicznych, jak: unity dentystyczne, fotele dentystyczne, autoklawy, kompresory, systemy ssące. Czasami naprawy wymagają dość skomplikowane panele elektroniczne w takich urządzeniach, jak: aparaty RTG, skanery RTG/RVG, kamery stomatologiczne. Mniejszy sprzęt również trzeba konserwować i naprawiać: końcówki, lampy polimeryzacyjne, lampy wybielające, wstrząsarki do amalgamatu itp.

Z reguły firma prowadząca autoryzowaną sprzedaż sprzętu stomatologicznego ma w swojej ofercie serwis sprzętu. Taką firmą jest Woj-Med, obsługujący placówki na terenie całego kraju. Podczas zakupu liczy się profesjonalne doradztwo, natomiast po dokonaniu zakupu – poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o ewentualne naprawy gwarancyjne. Wśród producentów znaleźć można takie marki, jak: Anthos, Castellini, Chirana, Diplomat, Ekodent, Makromed, OMS, Planmeca, Stern Weber, Runyes. Autoklawy: Dental X, Faro, Kronos, Melag, Runyes oraz Yeson. Serwis sprzętu obejmuje przede wszystkim urządzenia wspomnianych firm, jednak nie wyklucza naprawy innych (w miarę możliwości technicznych).

Dobry serwis, czyli jaki?

W dobrym serwisie sprzętem zajmuje się wykwalifikowany serwisant, który ma nie tylko rozległą wiedzę, ale również doświadczenie. Kwalifikacje i wiedza techniczna to jedno. Dobry serwis posiada odpowiednie oprzyrządowanie i wyposażenie, dzięki czemu jest w stanie dokonywać nawet najbardziej skomplikowanych napraw.

Wybierając serwis, warto zapoznać się z certyfikatami, które dana firma uzyskała.

Kolejna kwestia to szybka reakcja na zgłoszenie i stosunkowo krótki czas oczekiwania na sfinalizowanie naprawy. Sprzęt jest w stomatologii niezbędny, a więc szybka naprawa i przygotowanie urządzeń do ponownego użycia to konieczność. W szczególności gabinet nie jest w stanie funkcjonować bez autoklawu.

Równie ważne jest zdalne wsparcie techniczne (na przykład przez telefon). Kiedy kupujesz sprzęt w autoryzowanym sklepie, to z reguły możesz liczyć na długofalową pomoc posprzedażową. Bardzo często sprawdza się udzielenie kilku kluczowych wskazówek podczas rozmowy telefonicznej. Takie bieżące wsparcie jest bardzo ważne, ponieważ nie zakłóca pracy gabinetu.

Jak na co dzień dbać o sprzęt stomatologiczny?

Oczywiście podstawą właściwego funkcjonowania każdego gabinetu dentystycznego jest dokładna sterylizacja sprzętu i narzędzi. Powinna się odbywać po leczeniu każdego pacjenta. Sterylizację przeprowadza się w autoklawie. To dlatego tak ważne jest, by ten sprzęt był zawsze sprawny i nie sprawiał problemów. Szybki serwis lub pomoc techniczna udzielona przez telefon zapewni płynną pracę i nie spowoduje zastoju w gabinecie.

Jeśli zaś chodzi o pozostałe sprzęty, to należy dbać o nie zgodnie ze wskazówkami producentów. Każdy sprzęt posiada instrukcję obsługi. W razie usterek należy reagować możliwie jak najszybciej, aby serwis sprzętu mógł zacząć działać i przywrócić urządzenia do ponownego użytkowania.

Po sprzedaży z pewnością zostaną udzielone zalecenia co do użytkowania i pielęgnacji poszczególnych urządzeń.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje