poniedziałek, 7 czerwca 2021 12:09

Jak leczy się alkoholizm?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak leczy się alkoholizm?

Uzależnienie od alkoholu etylowego stanowi bardzo poważny problem, który zbagatelizowany może nie tylko zrujnować życie, ale nawet doprowadzić do śmierci. Z alkoholizmem zmagają się osoby w różnym wieku, niezależnie od płci czy wykonywanego zawodu, choć wielu uzależnionych nie jest świadomych swojego trudnego położenia. Chorobę alkoholową można jednak leczyć, nawet gdy poziom jej zaawansowania mógłby na to nie wskazywać. Zatem jak wygląda leczenie uzależnionych od alkoholu?

Czym jest alkoholizm?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym jest alkoholizm. Jest to uzależnienie od alkoholu etylowego (środka odurzającego), które przybiera formę psychiczną oraz fizyczną. Psychiczny nałóg objawia się przymusem sięgnięcia po kieliszek, natomiast fizyczny – utratą kontroli nad spożyciem alkoholu, wzrostem tolerancji na wypijaną substancję, a także zespołem objawów odstawiennych.

Alkoholizm i jego fazy

Alkoholizm można podzielić na cztery fazy, z czego pierwsza, wstępna, ma swoje odzwierciedlenie poprzez picie alkoholu w celach relaksacyjnych. Druga faza, ostrzegawcza, najczęściej objawia się poprzez częstsze sięganie po alkohol, również w samotności, szukanie wymówek dla picia oraz pojawienie się pierwszych epizodów z utratą pamięci. Trzecia faza, krytyczna, to moment w którym uzależniony podporządkowuje życie alkoholowi, porzuca hobby, zaniedbuje rodzinę, dzień rozpoczyna od „klina”. W czasie rozwoju ostatniej fazy, przewlekłej, alkoholik wyzbywa się wszelkich zahamowań i wstydu, wpada w ciągi alkoholowe, a krótka przerwa od picia kończy się tzw. zespołem abstynencyjnym – drżeniem mięśni i kończyn, zaburzeniami rytmu serca, nadwrażliwością na dźwięki etc.

Warto pamiętać, że nigdy, nawet w ostatnim, najbardziej zaawansowanym stadium choroby alkoholowej nie jest za późno na szukanie pomocy. Jednak pierwszym krokiem do trzeźwości jest bowiem uzmysłowienie sobie problemu i chęć wyjścia z nałogu, a zmuszanie alkoholika do leczenia może tylko pogorszyć sytuację.

Alkoholizm – jak się go leczy?

Leczenie alkoholizmu jest trudne i skomplikowane, a do tego nie daje gwarancji na życie w trzeźwości. Warto jednak zwrócić się o pomoc do specjalistycznych ośrodków leczenia uzależnień, które oferują kompleksową opiekę nad alkoholikami. W ramach pierwszego etapu leczenia często stosuje się detoks alkoholowy, który pozwala przerwać ciąg alkoholowy, a pacjent nie odczuwa przykrych skutków abstynencji.

Leczenie alkoholizmu może przybrać zarówno formę ambulatoryjną – poprzez uczestnictwo w terapiach grupowych i indywidualnych, w miejscu zamieszkania, jak również stacjonarną, kiedy uzależniony przebywa w ośrodku zamkniętym, z dala od pokus codziennego życia. Wybór formy leczenia najczęściej zależy od stanu pacjenta oraz jego silnej woli.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje