wtorek, 17 sierpnia 2021 12:17

Jak wybrać rower dziecięcy dla przedszkolaka?

Autor kal
Jak wybrać rower dziecięcy dla przedszkolaka?

Nauka jazdy na jednośladzie to bardzo ważny etap w życiu każdego dziecka. Dzięki niej uczymy się równowagi, poznajemy nową aktywność, a w przyszłości możemy się wygodnie przemieszczać oraz trenować kolarstwo. Nie bez przyczyny więc rowery dziecięce stanowią ogromną część rynku dwukołowców. Sprawdźmy, jakie modele najlepiej sprawdzą się u dzieci w wieku przedszkolnym i na co zwracać uwagę przy zakupie roweru dla naszej pociechy.

Rowery dziecięce dopasowane do wieku malucha

Najważniejsze czynniki, jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze rowerka dziecięcego, to wzrost i wysokość przekroku naszego dziecka. Te dwa czynniki są decydujące o tym, czy dany model będzie odpowiedni dla dziecka i pozwoli mu jeździć nie tylko komfortowo, ale także bezpiecznie.

Gdy dziecko ma od dwóch do pięciu lat najczęściej wybieramy rowerki biegowe. Te unikalne konstrukcje pozbawione są pedałów, dziecko jeździ na nich odpychając się nogami od podłoża. Rowery dziecięce o charakterze biegowym są bardzo ważne w rozwoju maluchów, pozwalają im znacznie rozwinąć równowagę, łatwiej przesiąść się później na rower z pedałami bez konieczności dokładania bocznych kółek. Ich dodatkową zaletą jest dbanie o prawidłowy rozwój mózgu dziecka – gdy maluch naprzemiennie odpycha się od podłoża, pracują obie półkule jego mózgu, co ma znaczny wpływ na jego przyszły rozwój.

Powyżej piątego roku życia poszukiwania powinniśmy skierować na rowery dziecięce z pedałami, odpowiednio dopasowane do wzrostu naszej pociechy. Wielu producentów podaje orientacyjny wiek dziecka, do jakiego skierowany jest dany pojazd, jednak mierzenie jest najważniejsze – każde dziecko rozwija się inaczej i rower teoretycznie dopasowany do jego wieku może okazać się za mały, gdy dziecko szybko rośnie.

Jak dobieramy rowery dziecięce?

Warto zwrócić uwagę na markowe rowery dziecięce, firm takich jak Puky czy Eightshot, które dbają o bezpieczeństwo młodych kolarzy. Właściwie przystosowane do potrzeb dzieci komponenty i dodatki znacznie poprawiające bezpieczeństwo podczas jazdy są kluczowe by maluchowi jeździło się wygodnie i dobrze.

Solidna konstrukcja powinna iść w parze z dobrymi dodatkami. Rowerek dla naszej pociechy powinien być wyposażony w osłonę łańcucha zabezpieczającą dziecko przed wkręceniem odzieży, czy zrobieniem sobie krzywdy przez wkładanie rąk do łańcucha z czystej ciekawości. Uwagę zwracamy także na kierownicę, czy posiada miękką osłonkę i bezpieczne chwyty. Dobrze, gdy rowerek wyposażony jest w dwa rodzaje hamulców – ręczny i nożny, działający przez przekręcenie pedałów do tyłu. To pozwoli dziecku łatwiej oswoić się z hamowaniem i poznać w swoim czasie każdą z tych metod. Niektóre rowery dziecięce dodatkowo posiadają swój indywidualny charakter i są na przykład bardziej przystosowane do jazdy w mieście lub wyglądem przypominają dorosłe rowery górskie. Takie modele najczęściej skierowane są już do dzieci w wieku szkolnym i początkowo nie warto się przejmować charakterem roweru, najważniejsze jest, by zapewniał dziecku bezpieczeństwo jazdy i był odpowiednio przystosowany do jego potrzeb.

Rowery dziecięce przez internet możemy obejrzeć na stronie bikesalon.pl, gdzie znajdziemy wysokiej jakości propozycje renomowanych producentów. Warto jednak rowery dziecięce online jedynie przejrzeć przed wizytą w sklepie stacjonarnym. To podczas niej najlepiej jest kupować jednoślady dla najmłodszych, posiłkując się radą specjalisty pracującego w dobrym sklepie rowerowym, a także sprawdzając fizycznie, czy wybrany przez nas model jest odpowiedni dla naszej pociechy. Rowery dziecięce Warszawa obejrzeć i kupić można w sklepach BikeSalon przy ulicy Wrocławskiej 25 oraz Ostrobramskiej 38b. W trójmieście możemy wybrać się do BikeSalonu w galerii City Meble – rowery dziecięce Gdańsk dostępne są przy alei Grunwaldzkiej 211.

Zainteresowany zakupem? Kup online na -> BikeSalon.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

Warszawa, ul. Wrocławska 25

Warszawa, ul. Ostrobramska 38b

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje