wtorek, 21 września 2021 09:46

Jutro dzień bez samochodu. Jak będzie wyglądał w Krakowie?

Autor Marzena Gitler
Jutro dzień bez samochodu. Jak będzie wyglądał w Krakowie?

W środę, 22 września, obchodzony jest Światowy Dzień bez Samochodu. Kraków zachęca, aby pozostawić swój samochód na parkingu i skorzystać z bezpłatnej komunikacji publicznej.

Tradycyjnie w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu w Krakowie można jeździć bez biletów liniami dziennymi i nocnymi w miejskich tramwajach lub autobusach. 22 września to zwieńczenie tygodniowej kampanii w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Krakowie.

W ramach wydarzenia przez cały tydzień organizatorzy m.in. prowadzili akcję rozdawania sadzonek roślin ozdobnych, można było sprawdzić stan techniczny swojego roweru w ramach projektu „Handshake”, a nawet wypróbować rower elektryczny, czy działanie symulatora tramwaju.

Warto przypomnieć, że z pomiarów natężenia ruchu na trasach wlotowych do Krakowa z 2017 r. wynika, że do miasta każdego dnia wjeżdża blisko 250 tys. pojazdów, z czego ok. 40 tys. przejeżdża przez miasto ruchem tranzytowym. Wśród tych samochodów ok. 16 tys. porusza się przez centrum miasta. W 2020 r. na 1000 mieszkańców Krakowa przypadało 680 pojazdów.

fot. krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje