poniedziałek, 11 marca 2019 12:37

Kazimierza Wielka: Trzynasty - rekordowy Maraton Pływacki

Autor Redaktor Techniczny
Kazimierza Wielka: Trzynasty - rekordowy Maraton Pływacki

W sobotę, 23 lutego, punktualnie o godz. 12. ruszył zegar odliczający 24 godziny - czas corocznego, 13-go już Maratonu Pływackiego, organizowanego przez Kazimierski Ośrodek Sportowy na krytej pływalni Wodny Raj.

Kilka minut przed dwunastą miało miejsce uroczyste otwarcie imprezy, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów: burmistrz Miasta i Gminy Adam Bodzioch, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Bojanowicz i sekretarz Powiatu Marek Krupa.

W tegorocznej edycji Maratonu uczestniczyło 325 osób z olbrzymią przewagą dzieci i młodzieży, choć nie brakło również starszego pokolenia - najstarszy uczestnik, Krzysztof Olszycki trzy dni przed startem Maratonu obchodził 84. urodziny! W godzinach popołudniowych organizatorzy postanowili uatrakcyjnić imprezę i przygotowali część artystyczną: były tańce grupy baletowej, szkoły tańca Step, Zumba, Grupy Teatralnej Apropo z Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Był pokaz iluzjonisty Havisa, a o godz. 22 w małym basenie miała miejsce dyskoteka "na wodzie".

Uczestnicy Maratonu pokazali wielką wolę i determinację, w efekcie czego "padł" rekord z roku 2014 - w tym roku przepłynięto 1694 kilometry 850 metrów, czyli prawie o 50 km więcej niż w roku 2014!

Informację tę przekazał Starosta Kazimierski Jan Nowak w asyście przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Bojanowicza i wiceburmistrza Łukasza Maderaka. Wymienieni samorządowcy wręczali także nagrody, puchary i medale najlepszym na zakończenie Maratonu. Najdłuższy dystans wśród kobiet  pokonała Dorota Nguyen z Rybnika - 33,3 km, wśród mężczyzn - Marcin Walencik z Lublina - 39 km.

Startowali też zawodnicy z Krakowa, Warszawy, Sandomierza, Kielc i Skarżyska, a międzynarodowy charakter Maratonu zapewnili Team Canada Piotra Łacha z Toronto i goście z antypodów. Familijny charakter imprezy podkreślał start całych rodzin: Paradów, Coulibaly i Żarnowieckich. Miłym akcentem był pięciokilogramowy tort dla Klubu Pirania z okazji jubileuszu 10 - lecia działalności.

Wyniki według kategorii:

Rekordzista: Walencik Marcin 39 000 m

Najlepszy Zawodnik:

 1. Sambór Kacper 35 000 m
 2. Kieronski Marcel 30 750 m
 3. Zaręba Aleksander 25 000 m

Rekordzistka: Nguyen Dorota 33 300 km

Najlepsza Zawodniczka:

 1. Przebieracz Alicja 30 500 m
 2. Gabryś Natalia 25 000 m
 3. Kowalska Kornelia 21 150 m

Najstarszy Zawodnik: Olszycki Krzysztof

Super Gość: Kowalski Jarosław Dowódca 16 Batalionu Powietrzno Desantowego

Super Grupa: Fundacja Lucjana Łacha

Najlepszy Old Boy: Andrzej Szczepanik

Najliczniejsza Grupa: Meduza

Najwytrwalsza Rodzina:

 1. Rodzina Coulibaly
 2. Rodzina Kowalskich
 3. Rodzina Żarnowieckich
 4. Rodzina Parada

Szkoły Podstawowe:

 1. SP 3 Kazimierza Wielka
 2. SP 1 Kazimierza Wielka
 3. SP Czarnocin

Szkoły Średnie:

 1. LO Kazimierza Wielka
 2. ZSR Cudzynowice

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Proszowice - najnowsze informacje