środa, 1 marca 2023 09:14

Kiedy wymienić opony na letnie?

Autor Artykuł sponsorowany
Kiedy wymienić opony na letnie?

Wymianę opon na letnie trzeba zaplanować w kalendarzu na początek sezonu wiosennego. Oczywiście ważna jest temperatura i warunki pogodowe, natomiast nie warto za długo zwlekać z tym obowiązkiem.

Kiedy wymienić opony?

Wymianę opon trzeba odpowiednio zaplanować dwa razy do roku. Zarówno zbyt długa jazda na oponach letnich, jak i zimowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Letnie opony także decydują o naszym bezpieczeństwie. Z pożegnaniem tych zimowych nie należy więc zwlekać zbyt długo. Niezależnie na jakie modele opon letnich się decydujesz, rekomenduje się, aby opony zimowe pożegnać, kiedy temperatura zaczyna regularnie przekraczać 7 stopni Celsjusza. Kierowcy często trzymają się dat kalendarzowych i wymiany dokonują pod koniec marca lub przy zmianie czasu z zimowego na letni, warto jednak pamiętać, że tym podstawowym kryterium powinny być jednak panujące warunki atmosferyczne. Dynamiczne zmiany klimatu sprawiać bowiem mogą, że koniec marca będzie albo zbyt wczesną albo zbyt późną porą na wymianę opon.

Dlaczego potrzebujemy opon letnich?

Parametry opon letnich różnią się zdecydowanie od tych zimowych. Te letnie charakteryzują się twardszą mieszanką kauczukową i mniejszą zawartością naturalnego kauczuku niż opony zimowe. Ta twarda mieszanka robi się bardziej miękka w umiarkowanych, ale zdecydowanie dodatnich temperaturach. Taki rodzaj mieszanki sprawia, że samochód porusza się bezpieczenie zarówno po suchej, jak i mokrej nawierzchni. Od opon zimowych różnią się także mniejszą liczbą rowków. Choć trzeba zaznaczyć, że specjalne żebra bieżnika ograniczają aquaplaning. To ważne w przypadku coraz wyższych temperatur — rozwiązania te zapewniają bowiem lepszą przyczepność wzdłużną i poprzeczną. Bardzo popularnym rozwiązaniem są opony asymetryczne (bardziej popularne w okresie letnim niż opony kierunkowe).

Opony letnie - jak wybrać?

Oczywiście kluczem wyboru konkretnego modelu powinien być w pierwszej kolejności rozmiar opony. Musi być on idealnie dopasowany do potrzeb pojazdu. Wybierając opony letnie, warto pomyśleć o modelach asymetrycznych, zapewniających dobrą przyczepność. Wewnętrzna część opony z dużą ilością nacięć gwarantuje sprawniejsze odprowadzanie wody. Konstrukcja zewnętrzna korzystnie natomiast wpływa na przyczepność podczas szybkiej jazdy. Warto zwracać uwagę na oznaczenia opon letnich, sprawdzać wykorzystane do ich produkcji mieszanki. Tanie opony letnie warto oczywiście kupić, ale trzeba być pewnym, że niższa cena nie oznacza również drastycznie niższej jakości.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka