poniedziałek, 6 lipca 2020 10:03

Limanowa. 8 nowych zakażonych. Wiemy jak do tego doszło!

Autor Marzena Gitler
Limanowa. 8 nowych zakażonych. Wiemy jak do tego doszło!

Powiat limanowski dziś zajął pierwsze miejsce w statystykacj nowych zakażeń w Małopolsce. Przybyło tu aż 8 zakażonych. To największa liczba nowych przypadków jednego dnia od początku wybuchu epidemii. Jak się okazuje, źródła zakażenia są różne. Niektóre wiążą zakażenia z powiatem nowosądeckim, który stał się epicentrum epidemii w naszym województwie, ale nie tylko.

Od dwóch tygodni prawie codziennie pojawiają się nowe przypadki zakażeń w powiecie limanowskim. Obecnie jest już 31 aktywnie chorych, od piątku przybyło ich w sumie 14 (!).  

W sumie od 20 czerwca liczba zakażeń od początku epidemii wzrosła ze 109 do 138. Jest ich mniej, nizby można się spodziewać, bo są też nowi ozdrowieńcy.

Nowi zakażeni:

 • 21 czerwca - 2 osoba
 • 22 czerwca - 1 osoby
 • 26 czerwca - 5 osób
 • 28 czerwca - 2 osoby
 • 29 czerwca - 2 osoby
 • 30 czerwca - 1 osoba
 • 1 lipca - 2 osoby
 • 3 lipca - 1 osoba
 • 5 lipca - 5 osób,
 • 6 lipca - 8 0sób

Ozdrowieńcy:

 • 24 czerwca - 1 osoba
 • 25 czerwca - 1 osoba
 • 30 czerwca - 4 osoby
 • 1 lipca - 3 osoby

Co ciekawe, nowe zakażenia wychodzą przez przypadek. Kobieta, która zasłabła w kościele (przypadek z 30 czerwca), dowiedziała się o nim w szpitalu po wykonaniu testu. pialiśmy o tym tu:

Konina. Zarażona kobieta zasłabła w kościele. Będzie więcej zakażonych?
Starsza kobieta zasłabła na porannej mszy w kościel św. Stanisława BM w Koninie (gm. Niedźwiedź, powiat limanowski). Pogotowie zabrało ją do limanowskiego szpitala na SOR. Tam okazało sie, że jest zarażona koronawirusem.

Dwie kolejne osoby (1 lipca) dowiedziały się o zakażeniu podczas rutynowego testu przed wyjazdem do sanatorium i w czasie testu wykonanego po przyjęciu do szpitala w Nowym Sączu w związku z innym schorzeniem. Pisaliśmy o tym tu:

Nowy Sącz. Kolejny zakażony koronawirusem w szpitalu - tym razem na neurologii
Koronawirusa potwierdzono u 85-letniego pacjenta neurologii. Oddział ponownie został zamknięty, pracownicy i pacjenci objęci kwarantanną. To kolejny przypadek w ciągu tygodnia.

Przypominamy też, że koronawirusa potwierdzono też u proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM w Koninie (przypadek z 3 lipca). Kościół został zamknięty decyzją Sanepidu. Pracownicy parafii, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym duchownym, są pod nadzorem epidemicznym. Kwarantanną objęto też osoby, które miały kontakt z księdzem podczas jego wizyty w ośrodku zdrowia.

Niedźwiedź. Sanepid zamknął kościół w Koninie i szuka kolejnych zakażonych
Limanowski Sanepid zamknął kościół w Koninie (gm. Niedźwiedź, powiat limanowski) i szuka potencjalnych zakażonych. Koronawirusa potwierdzono u miejscowego proboszcza, który nie wiedząc o zakażeniu odprawiał mszę i udzielał komunii św. Wcześniej w tym kościele zasłabła zarażona koronawirusem kobieta.…

4 lipca sanepid potwierdził 5 kolejnych przypadków koronawirusa wśród mieszkańców powiatu limanowskiego. Zakazili się na weselu w Podegrodziu (pow. nowosądecki). Warto dodać, że to już kolejne wesele w tym powiecie, na którym wśród gości była osoba zakażona koronawirusem i zaraziła nim uczetników, a oni swoich bliskich. Wcześniej taki przypadek miał miejsce 11 czerwca na weselu w Nawojowej. To wesele jest powodem znacznego wzrostu liczby zakażonych na Sądecczyźnie. Obecnie w całym powiecie nowosądeckim jest już 135 osob z pozytywnym wynikiem testu i 1025 (!) osób na kwarantanie po kontakcie z zakażonym.

W powiecie limanowskim na kwarantannie jest ich 144 plus 38 w kwarantannie granicznej.

Nowe przypadki

Nowe osoby zakażone pochodzą z Miasta Limanowa, Gminy Limanowa i Gminy Łukowica. 4 osoby to rodzina pacjenta szpitala w Nowym Sączu, u którego koronawirusa wykryto tuż po przyjęciu na oddział neurologiczny. Po przebadaniu jego rodziny okazało się, że 4 osoby są zakażone koronawirusem.

Kolejna zakażona osoba to pracownik firmy budowlanej w Nowym Saczu. Mężczyzna zakaził się koronawirusem w pracy. Wirus trafił do firmy, po feralnym weselu w Nawojowej, które było źródłem zakażenia kilkudziesięciu gości i ich bliskich.

Następna osoba zakażona osoba to kolejny gość wesela w Podegrodziu.

Dwaj kolejni zakażeni to Ukraińcy, którzy przebywali w kwarantannie granicznej i wykonali rutynowe testy. Wynik okazał się niestety pozytywny i mężcyźni trafili do izolatorium w Krakowie.

Jutro testy w Niedźwiedziu

Sytuacja w powiecie limanowskim jest rozwojowa. Po apelach do uczestników mszy 25 i 26 czerwca w Koninie do sanepidu zgłosiło się 120 osób. Jutro na parkingu w Niedźwiedziu przy kaplicy św Sebastiana ma zostać zorganizowany mobilny punkt pobierania wymazów do testów w kierunku koronawirusa.  Wymazy będą pobierane przez załogi dwóch karetek.

Limanowa - najnowsze informacje