wtorek, 27 kwietnia 2021 14:58

Kraków. Na majówkę za miasto. Ruszają nowe linie specjalne [Zobacz trasy!]

Autor Marzena Gitler
Kraków. Na majówkę za miasto. Ruszają nowe linie specjalne [Zobacz trasy!]

Krakowianie już w najbliższą sobotę będą mogli łatwiej dojechać do położonych pod Krakowem najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc. Specjalne linie autobusowe zawiozą ich do Ojcowa, Puszczy Niepołomickie oraz Doliny Będkowskiej i to w promocyjnej cenie.

1 maja zostaną uruchomione specjalne linie autobusowe. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli wygodnie dotrzeć do terenów rekreacyjnych poza miastem. Linie będą kursować w weekendy i dni świąteczne w zależności od pogody.

Powstanie linii podmiejskich poprzedziły konsultacje z mieszkańcami. Wzięło w nich udział ponad 3,5 tys. osób. Najwięcej - 93,3% opowiedziało się z uruchomieniem linii autobusowej do Ojcowa. 88,5% poparło pomysł łatwiejszego dojazdu do Niepołomic, 87,2 do dolinek krakowskich a 75,2% do Przylasku Ruseckiego, gdzie już w wakacje ma zostać otwarte nowe kąpielisko.

Łatwiejszy dojazd nad nowe kąpielisko. Kraków dofinansuje inwestycję kolejową
Kraków wiadomości. Jeszcze w tym roku zostanie zmodernizowany przejazd kolejowy w Przylasku Rusieckim. W planach jest też przystanek dla podróżnych.

Podsumowanie ankiety Zarządu Transportu Publicznego:

Z Krakowa na majówkę autobusową linią rekreacyjną

Autobusowe linie rekreacyjne pierwszy raz wyruszą na trasę 1 maja. Z pętli Osiedle Podwawelskie dojedziemy do Ojcowa, z Nowego Kleparza do Niepołomic, a z Bronowic Małych do Będkowic.

Nowe linie - LR0, LR1 i LR8 będą kursować w zależności od prognozy pogody. W każdy czwartek będzie publikowany komunikat informujący o tym, czy w dany weekend zostaną one uruchomione.

Linie rekreacyjne wejdą w skład sieci KMK, co oznacza, że osoby posiadające bilety sieciowe na strefę pierwszą (miejską), promocyjnie będą mogły się nimi poruszać bez dodatkowych opłat. Pozostałe osoby w przypadku braku biletu sieciowego, będą mogły skorzystać z biletów jednorazowych dostępnych w taryfie KMK.

W planach jest też uruchomienie linii do Przylasku Ruseckiego, która powinna ruszyć, gdy otwarte zostanie kąpielisko. Linia rozpoczynałaby trasę z przystanku Czyżyny Dworzec.

Więcej połączeń autobusowych w weekendy

MPK planuje również zwiększenie liczby kursów na liniach 100, 101 i 134 (dojazd do kopca Kościuszki, Lasu Wolskiego i zoo) oraz uruchomienie po raz kolejny linii sezonowych nr 352 i 427 (dojazd do Kryspinowa oraz Bagrów).

Przebieg trasy nowych linii autobusowych z Krakowa:

  • LR0: „Os. Podwawelskie” – „Ojców Zamek”
Trasa linii Os. Podwawelskie - Ojców / opr. ZTP

Linia będzie kursować w weekendy i dni świąteczne, w godz. ok. 8.00-19.00. W godzinach ok. 9.00-17.00 autobus będzie odjeżdżał co 30 minut i co 60 minut poza tymi godzinami.

Autobusy będą się zatrzymywać tylko na tych przystankach: „Os. Podwawelskie” (na mniejszej pętli – jak dla linii 114), „Rondo Grunwaldzkie” (w kierunku Ojcowa Zamku dwukrotnie: na ul. Monte Cassino na pasie A+T oraz na ul. Konopnickiej, w kierunku Os. Podwawelskiego na ul. Konopnickiej), „Jubilat”, „Muzeum Narodowe”, „Czarnowiejska”, „Miasteczko Studenckie AGH”, „Bronowice SKA”, „Rondo Ofiar Katynia”, „Szyce I”, „Biały Kościół”, „Murownia”, „Czajowice” (wszystkie przystanki na tym odcinku, jak dla linii 210), „Ojców Złota Góra” (nowa para przystanków w Ojcowie), „Ojców Zamek” (na parkingu przy zamku).

  • LR1: „Nowy Kleparz” – „Niepołomice Puszcza”

(powrót: droga krajowa nr 75 – Niepołomice Rynek – droga wojewódzka nr 964 – autostrada A4).

Trasa linii Nowy Kleparz - Niepołomice / opr. ZTP

Linia będzie kursować w weekendy i dni świąteczne, w godz. ok. 8.00-19.00. W godzinach ok. 9.00-17.00 autobus będzie odjeżdżał co 30 minut i co 60 minut poza tymi godzinami.

Autobusy będą się zatrzymywać tylko na tych przystankach: „Nowy Kleparz” (końcowo-początkowy przystanek znajduje się przy wjeździe na pętlę – jak dla linii 280 oraz przelotowy tylko w kierunku Niepołomic Puszczy na al. Słowackiego), „Plac Inwalidów”, „Muzeum Narodowe”, „Jubilat”, „Rondo Grunwaldzkie”, „Rondo Matecznego”, „Bieżanowska”, „Prokocim Szpital”, „Niepołomice Puszcza” (końcowo-początkowy przystanek na drodze krajowej nr 75, przy parkingu i wejściu do lasu), „Niepołomice Rynek” (przelotowy tylko w kierunku Nowego Kleparza na pętli).

  • LR8: „Bronowice Małe” – „Będkowice Pętla”

Linia będzie kursować w weekendy i dni świąteczne, w godz. ok. 8.00-19.00. W godzinach ok. 9.00-17.00 autobus będzie odjeżdżał co 30 minut i co 60 minut poza tymi godzinami.

Linia zatrzymywać się będzie tylko na tych przystankach: „Bronowice Małe” (początkowy na ul. Balickiej, jak np. dla linii 278, w kierunku Bronowic Małych przelotowy na ul. Balickiej i końcowy na pętli), „Bronowice SKA” (w obu kierunkach, na ul. Armii Krajowej), „Rondo Ofiar Katynia”, „Kobylany Remiza” (w obu kierunkach, jak dla linii 278), „Będkowice Pętla”.

Linie LR0 i LR8 będą obsługiwane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie, natomiast linia LR1 przez Mobilis sp. z o.o.

foto: MPK Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka