Jeszcze w tym roku zostanie zmodernizowany przejazd kolejowy w Przylasku Rusieckim. W planach jest też przystanek dla podróżnych, dzięki któremu mieszkańcy Krakowa i okolic dojadą pociągiem do popularnego kąpieliska.
Rada Miasta Krakowa zagłosowała za przyjęciem zmian do tegorocznego budżetu. Dzięki temu gmina będzie mogła dofinansować przebudowę przejazdu drogowo-kolejowego przy ul. Rzepakowej. Na ten cel przeznaczono kwotę pół miliona złotych. Głównym inwestorem przebudowy, która ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku, będzie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Jak zapowiada spółka również w tym roku ma powstać dokumentacja niezbędna do wybudowania tu przystanku kolejowego. Kolejnym krokiem, po zatwierdzeniu środków na tę inwestycję, ma być ogłoszenie przetargu na jej realizację w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Ta inwestycja ma jednak zostać zrealizowana dopiero za kilka lat.
Obecnie przejazd w Przylasku Rusieckim to przejazd tzw. kategorii D, a więc bez sygnalizacji ostrzegawczej i rogatek. Ze względu na zwiększony ruch pociągów na tym odcinku trasy kolejowej nr 95 (duża obwodnica kolejowa Krakowa) oraz coraz większą liczbę pojazdów poruszających się po ul. Rzepakowej, zdecydowano o jego modernizacji. Dzięki niej przejazd będzie wkrótce dostosowany do wymogów kategorii B (czyli z sygnalizacją i rogatkami). O tę zmianę apelowali radni miejscy i dzielnicowi, a także spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości SA, która realizuje budowę kąpieliska w Przylasku Rusieckim. Krakowscy radni na ostatniej sesji podjęli decyzje o współfinansowaniu tej inwestycji ze środków gminy.
W tym sezonie ruszy po przebudowie kąpielisko w Przylasku Rusieckim wraz z terenem rekreacyjnym, którego łączny obszar to prawie 30 hektarów. Będzie tam odnowiona plaża, ale też przebieralnie, toalety, monitoring i prawie kilometr nowych pomostów. Pisaliśmy o tym tu:
– Przebudowa przejazdu to przykład dobrej współpracy miasta z PLK – wskazuje Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju. – Cieszymy się także, że kolejnym krokiem będzie budowa w tej okolicy nowego przystanku kolejowego. Dzięki niemu i planowanej sezonowej linii autobusowej, która ma ruszyć już tego lata, sprawimy, że kompleks zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim będzie bardziej dostępny – zaznacza.
Dla osób, które zdecydują się jednak przyjechać do Przylasku Rusieckiego samochodem, przygotowane będą dwa parkingi. Mniejszy, na prawie 60 aut, realizowany w ramach prowadzonej przebudowy wokół akwenu nr 1 oraz drugi, na około 300 pojazdów. Kraków Nowa Huta Przyszłości SA – gospodarz tego terenu – czyni starania o budowę jeszcze jednego parkingu sezonowego, również na 300 samochodów. Przy zbiorniku wodnym postawiono już także stojaki na rowery.
foto: Fb. Nowa Huta Przyszłości