czwartek, 30 czerwca 2022 12:51

Kraków. Po dwóch dekadach znika ekran z Teatru Bagatela

Autor Patryk Trzaska
Kraków. Po dwóch dekadach znika ekran z Teatru Bagatela

Mieszkańcy Krakowa mogą poczuć niezły dysonans podczas przechadzania się przy Teatrze Bagatela. Z fasady budynku zniknął charakterystyczny ekran, który znajdował się tam przez 20 lat.

Wchodząca od 1 lipca w życie uchwała krajobrazowa ma wyeliminować zaśmiecające miasto reklamy. Kraków ma być bardziej zielony, nie zareklamowany, o czym pisał na Facebooku Rafał Komarewicz: "Reklamoza znika z Krakowa! Nic lepszego dzisiaj nie zobaczycie - po latach odgrodzenia murem z reklam, oczom mieszkańców ukazuje się Park Zdrojowy przy Rondzie Matecznego. Więcej zieleni i od razu robi się piękniej! To najlepszy przykład tego, jak pozytywnie przysłuży się Krakowowi uchwała krajobrazowa wchodząca w życie od 1 lipca. Z przestrzeni publicznej muszą zniknąć wszystkie reklamy niezgodne z zapisami i muszę przyznać, że ogromnie mnie to cieszy".

Jednym z efektów wchodzącej w życie uchwały krajobrazowej jest zniknięcie z fasady Teatru Bagateli charakterystycznego ekranu. Ludzie zwracają uwagę, że był to element, bez którego dziwnie się patrzy w tamto miejsce. "W większości miejsc mają rację, że zdejmują, ale ten ekran już był tak długo, że w pewien sposób wyróżniał to miejsce" - skomentował pan Paweł pod jednym z postów, informujących o usunięciu wielkiego monitora.

Dyskusja na ten temat wywiązała się również pod postem na Facebooku ŁADny Kraków" Kompletnie nie rozumiem skąd wątpliwości. Teatr, muzeum, miasto, radio absolutnie nie uszlachetnia reklamy. Koniec to koniec. Gruba krecha dla wszystkich!" - pisze Pan Tadeusz. "Jako człowiek kultury myślimy, że nie ma wyjątków dla kultury. Szczególnie kiedy tak strasznie niszczył dzieło architektury. To jeden z najbadziewniejszych ekranów od 20 lat. Co za szczęście, że wreszcie wyparował!" - wtóruje Pani Katarzyna. Z kolei Pani Agata zwraca uwagę na bardziej przyziemną kwestię" Ktoś jest szczęśliwy, bo do jego pokoju wpadło dzienne światło".

Pod Teatrem Bagatela można usłyszeć rozmowy młodych ludzi, którzy z racji wieku nie pamiętają czasów przed ekranem na Bagateli. Dominują opinie, że dziwnie pusto się zrobiło na fasadzie budynku, lecz ma to swój urok.

Niezależnie od poglądów w tej sprawie, dwudziestoletnia historia popularnego ekranu dobiegła końca. Uchwała krajobrazowa wprowadza nowe zasady sytuowania: szyldów i reklam, ogrodzeń, obiektów małej architektury.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje