czwartek, 18 listopada 2021 13:11

Kraków. Duże zmiany na Zakopiance - rusza remont torowiska do Borku Fałęckiego

Autor Marzena Gitler
Kraków. Duże zmiany na Zakopiance - rusza remont torowiska do Borku Fałęckiego

Od 26 listopada wróci normalny ruch - pełnym przekrojem ul. Zakopiańskiej czyli dwoma pasami w obydwu kierunkach. Nie na długo. Dzień później ruszy remont torowiska do Borku Fałęckiego i na Zakopiance pojawią się buspasy. Na jak długo?

26 listopada zakończy się kolejny etap prac związanych z budową Trasy Łagiewnickiej. Jak zapowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa na ul. Zakopiańską wróci normalny ruch. Kierowcy pojadą pełnym przekrojem czyli dwoma pasami w obydwu kierunkach.

Aby zmiana ta mogła zostać wprowadzona, od 19 do 22 listopada (od piątkowego wieczoru do poniedziałkowego poranka) będzie obowiązywać organizacja ruchu zgodnie ze schematem umieszczonym na grafice.

Kraków. Zmiany na Zakopiance - graf. sp. Trasa Łagiewnicka S.A.

Kierowcy jadący w poza miasto będą jechać slalomem, zmieniając kilkakrotnie pas ruchu. Natomiast jadący do centrum będą jechać zwężoną drogą.

Będą buspasy od Łagiewnik do Borku

To nie koniec zmian na Zakopiance. Od 27 listopada ruszy zapowiadany remont torowiska wzdłuż ul. Zakopiańskiej. To oznacza kolejne utrudnienia dla kierowców, bo na odcinku między pętlą w Łagiewnikach a Borkiem Fałęckim pojawią się buspasy. Pojadą nimi m.in. autobusy komunikacji zastępczej, uruchomione na czas wstrzymania ruchu tramwajów na tym odcinku, czyli do marca przyszłego roku.

O uruchomienie buspasów apelował radny Michał Starobrat. To odpowiedź na głosy zaniepokojonych perspektywą stania w długich korkach pasażerów, dojeżdżających do Borku Fałęckiego. Ponieważ z powodu prowadzonych prac w związku z budową Trasy Łagiewnickiej było to niemożliwe, zapowiadany na początek listopada remont został opóźniony.

Zakończenie prac na torowisku przewidziane jest na marzec przyszłego roku. Zakres prac jest jednak spory i na pewno duże znaczenie dla terminowego zakończenia będą miały warunki pogodowe. W ramach remontu zaplanowano m.in. wymianę torowiska na odcinkach od węzła „Łagiewniki” do Trasy Łagiewnickiej oraz od Trasy Łagiewnickiej do centrum Solvay – w sumie około 2,5 km pojedynczego toru. Dodatkowo na samej pętli tramwajowej w Borku Fałęckim wymienione zostaną zwrotnice, sieć trakcyjna, sterownia i system ogrzewania zwrotnic. Planowane jest także napawanie szyn (specjalna technika obróbki plazmą). Koszt prac szacowany jest na kilkanaście milionów złotych.

Kraków. Rusza remont torowiska od Łagiewnik do Borku Fałęckiego - graf. ZDMK 

fot. pixabay.com

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka