piątek, 30 października 2020 09:51

AKTUALIZACJA: Kraków. Zmiany w komunikacji, dezynfekcja, kontrole - miasto gotowe na Wszystkich Świętych

Autor Marzena Gitler
AKTUALIZACJA: Kraków. Zmiany w komunikacji, dezynfekcja, kontrole - miasto gotowe na Wszystkich Świętych

Kraków wprowadził zmiany w komunikacji miejskiej, które ułatwią dojazd do cmentarzy. Miasto przypomina też o obowiązku zaktywania ust i nosa i uprzedza o kontrolach Straży Miajskiej w pobliżu nekropolii.

AKTUALIZACJA:

"W związku z konferencją prasową Premiera Mateusza Morawieckiego między innymi o zamknięciu cmentarzy w ten weekend, Komunikacja Miejska w Krakowie będzie funkcjonowała według normalnych weekendowych rozkładów jazdy. W związku z powyższym, linie tramwajowe oraz autobusowe nie będą kursowały przez ten weekend, natomiast z uwagi na to że informacja o zamknięciu cmentarzy została podana do informacji publicznej bardzo późno, operator nie będzie w stanie ściągnąć wszystkich informacji z przystanków." - poinformowało MPK w Krakowie.

zobacz też:

Cmentarze zamknięte! Premier: – Tradycja jest mniej ważna niż życie
W ciągu najbliższych 3 dni: 31 października, 1 listopada i 2 listopada cmentarze będą zamknięte – ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Zamknięcie cmentarzy – jak powiedział premier – jest spowodowane wzrostami zakażeń, które w ostatnim czasie obserwujemy, a także troska o zdr…

W piątek, 30 października Komunikacja Miejska w Krakowie funkcjonuje według powszednich rozkładów jazdy z następującymi zmianami:

Linie tramwajowe:

 • nr 6, 12, 49 – zostały zawieszone

Linie tramwajowe cmentarne:

 • nr 81 – kursuje na trasie „Borek Fałęcki” – u. Zakopiańska, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Grzegórzecka, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”. Linia kursuje w godz. ok. 9.00-14.00 z częstotliwością co 15 minut.
 • nr 82 – kursuje na trasie „Bronowice Małe” – ul. Bronowicka, ul. Królewska, ul. Karmelicka, ul. Basztowa, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”. Linia kursuje w godz. ok. 9.00-18.00 z częstotliwością co 15 minut.
 • nr 83 – kursuje na trasie „Nowy Bieżanów P+R” – ul. Teligi, ul. Wielicka, ul. Klimeckiego, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Rakowicka – „Cmentarz Rakowicki”. Linia kursuje w godz. ok. 6.00-19.00 z częstotliwością co 15 minut.
 • nr 84 – kursuje na trasie „Kurdwanów P+R” – ul. Nowosądecka, ul. Wielicka, ul. Limanowskiego, ul. Krakowska, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, ul. Westerplatte, ul. Lubicz, ul. Rakowicka –  „Cmentarz Rakowicki”. Linia kursuje w godz. ok. 6.00-19.00 z częstotliwością co 15 minut.
 • nr 86 – kursuje na trasie „Mistrzejowice” – ul. Srebrnych Orłów, ul. Mikołajczyka, ul. Broniewskiego, ul. al. Andersa, ul. Kocmyrzowska – „Wzgórza Krzesławickie”. Linia kursuje w godz. ok. 9.00-14.00 z częstotliwością co 15 minut.

Zmiany w funkcjonowaniu przystanków tramwajowych na ul. Rakowickiej:

 • pętla tramwajowa „Cmentarz Rakowicki” została wygrodzona
 • przystanek dla wysiadających „Cmentarz Rakowicki” jest zlokalizowany na ul. Rakowickiej, między ul. Olszańską a wjazdem na pętlę
 • przystanek dla wsiadających „Cmentarz Rakowicki” funkcjonuje na ul. Rakowickiej, przy bramie cmentarza (z podziałem na trzy perony)
 • przystanek „Rakowicka” jest nieczynny.

Linie autobusowe:

 • nr 105/405 – kursują według specjalnego rozkładu jazdy. W godzinach ok. 9.00-17.00 częstotliwość kursowania została zwiększona do 10 minut. Wszystkie kursy w godz. ok. 9.00-19:00 zostały wydłużone do pętli „Cmentarz Batowice”.
 • nr 128 – częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian. W godzinach ok. 9.00-19.00 wszystkie kursy zostały wydłużone do pętli „Cmentarz Batowice”.
 • nr 184 – kursuje według specjalnego rozkładu jazdy. W godzinach ok. 9.00-17.00 częstotliwość kursowania została zwiększona do 10 minut. Wszystkie kursy w godz. ok. 9.00-19:00 zostały wydłużone do pętli „Cmentarz Batowice”.
 • nr 193 – kursuje według specjalnego rozkładu jazdy. W godz. ok. 9.00-18.00 częstotliwość kursowania została zwiększona do 15 minut.

Linie autobusowe cmentarne:

 • nr 810 – kursuje ć na trasie „Cmentarz Batowice” – ul. Powstańców, ul. Piasta Kołodzieja, ul. Mikołajczyka, ul. Obrońców Krzyża, ul Żeromskiego, al. Róż, al. Przyjaźni, al. Solidarności, ul. Ujastek, ul. Łowińskiego, ul. Blokowa – „Cmentarz Grębałów” (powrót: ul. Darwina, ul. Kocmyrzowska, ul. Łowińskiego, ul. Ujastek). Linia kursuje w godz. ok. 9.00-18.00 z częstotliwością co 15 minut.
 • Przystanek „Kombinat” w kierunku „Cmentarza Grębałów” jest zlokalizowany na ul. Ujastek (jak dla linii nr 142).
 • nr 883 – linia okrężna kursuje na trasie „Skawina” – Skawina: ul. Popiełuszki, ul. Korabnicka, „Skawina Cmentarz Komunalny”, ul. Wyspiańskiego, ul. Kopernika, ul. Korabnicka, ul. Popiełuszki – „Skawina”. Linia kursuje w godz. ok. 8.00-17.00 z częstotliwością co 30 minut.
 • Cała trasa linii jest objęta II strefą biletową
 • Przystanek końcowo-początkowy „Skawina Cmentarz Komunalny” jest zlokalizowany na ul. Wyspiańskiego, w tymczasowej lokalizacji (autobusy nie będą wjeżdżać przed cmentarz, na przystanek linii nr 243).

Zmiany w funkcjonowaniu przystanków autobusowych:

 • Organizacja ruchu i przystanków autobusowych w rejonie cmentarzy Batowice Grębałów pozostaje bez zmian
 • Został uruchomiony dodatkowy przystanek autobusowy „Cmentarz Podgórski” na istniejących peronach jak dla linii nr 669. Na przystanku tym zatrzymują się będą autobusy linii nr 143, 274 i 301.

Łatwiej o bilety

Opłata za przejazd liniami specjalnymi według obowiązującej taryfy (na całej trasie linii nr 883 zachowują ważność tylko bilety ważne w I i II strefie).

Dla ułatwienia osób odwiedzających cmentarz Batowice od czwartku, 29 października dostępny jest tam nowy automat biletowy. Za bilet można w nim zapłacić zarówno monetami jak i kartą.

Najważniejsze - dezynfekcja

W celu ochrony przed zakażeniem w Krakowie tramwaje i autobusy zatrzymują się na każdym przystanku (również „na żądanie”), a prowadzący pojazdy otwierają wszystkie drzwi (poza pierwszymi, prowadzącymi do strefy wydzielonej), w związku z czym nie ma konieczności używania przycisków. Na pętlach obok trzech największych cmentarzy (cmentarz Rakowicki, Grębałowski i Batowice) oczekujące na kolejny kurs pojady komunikacji miejskiej będą dezynfekowane po każdym kursie.

Maseczki i dystans - będą kontrole!

Straż miejska przypomina o zakrywaniu ust i nosa, odpowiednim dystansie społecznym na terenie krakowskich nekropolii, a gdy będzie nam potrzebna jakakolwiek pomoc, o zwróceniu się o nią do najbliższego patrolu straży miejskiej lub wykręceniu numeru – 986.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Krakowa będą pilnować porządku przy cmentarzach: Rakowickim, Grębałowskim, Salwatorskim, Batowickim i Podgórskim. Będą również służyć pomocą przy nekropoliach zlokalizowanych przy ulicach: Pasternik, Orlej, Balickiej, Piaszczystej, Żwirowej, Bieżanowskiej, Mała Góra, Zawiłej, czy Niewodniczańskiego.

Strażnicy będą w tych dniach współpracować z policjantami, pracownikami Zarządu Cmentarzy Komunalnych oraz z inspektorami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Przypominamy też, że tradycjny koncert Fundacji Polskiej Piosenki "Memento Vitae" nie odbędzie się 1 listopada pod cmenterzem Rakowickim. Nagrane wcześniej wydarzenie można obejrzeć m.in w Internecie.

Kraków. Koncert „Memento Vitae” zobaczysz online
Od wielu lat koncert „Memento Vitae” był organizowany na cmentarzu Rakowickim. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa dostępny będzie premierowo od 1 listopada m.in. na stronie internetowej.

Dodatkowe informacje:

Komunikacja miejska:

Organizacja ruchu drogowego:

Orientacyjne plany cmentarzy (pliki PDF do pobrania):

Informacje praktyczne:

inf. UMK

koronawirus najnowsze informacje

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka