poniedziałek, 9 września 2019 10:33

Krynica-Zdrój: Rekordowy 10. Festiwal Biegowy

Autor Marzena Gitler
Krynica-Zdrój: Rekordowy 10. Festiwal Biegowy

Zakończył się 10. Festiwal Biegowy. Wystartowało w nim 8 705 osób (niektóre kilkakrotnie. Organizatorzy szacują, że we wszystkich atrakcjach wzięło udział w sumie 15 tys. osób.

W programie tegorocznej edycji krynickiego Festiwalu znalazło się blisko 30 konkurencji biegowych i marszów nordic walking, w tym nowości – Bieg 7 Dolin - 117 i 80 km w ramach Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczestnicy mogli wybierać spośród biegów deptaka krynickiego, przez biegi uliczne po wymagające, ale przepiękne widokowo biegi górskie, z trasami wyznaczonymi w Beskidzie Sądeckim.

Doskonale na festiwalowych trasach radzili sobie Polacy. Paulina Tracz i Bartosz Gorczyca wygrali kultowy Lotto Bieg 7 Dolin 100 km, z historyczną trasą Krynica - Rytro - Piwniczna - Wierchomla – Krynica. Tytuł mistrzyni maratonu obroniła Lidia Czarnecka (3:15:54).

Polski rekord trasy w Życiowej Dziesiątce im. premiera Tadeusza Mazowieckiego, rozgrywanej w randze mistrzostw Polski Masters (zawodnicy w wieku 35+) w biegu ulicznym na 10 km, poprawiła Katarzyna Jankowska (32:44). W uzyskaniu tak znakomitego wyniku pomogła doborowa obsada konkurencji, z medalistkami mistrzostw kraju w biegach długich, Renatą Pliś i Moniką Kaczmarek. Wśród mężczyzn zwyciężył Henryk Szost (28:55). Mariola Stasiewicz wygrała Krynicką Milę i Krynicką Pętlę 15 km im. premiera Józefa Oleksego, Kenijczyk Evans Kipngetich Tanui był najlepszy w Koral Maratonie i Krynickiej Pętli i jego rodacy Jayline Chemutai i Mathew Kosgei triumfowali w Życiowej Dziesiątce i półmaratonie.

Najmłodsi uczestnicy imprezy biegali na 300 i 600 metrów. Jak zawsze, dzieciom towarzyszyły największe emocje, chociaż przeżywali je głównie rodzice. W Biegu Małopolski, dedykowanym uczniom szkół z regionu, wystartowało ponad tysiąc młodych sportowców.

Festiwal Biegowy to także – a może przede wszystkim – rekreacja i zabawa. W marszu nordic walking „Przegoń zawał” wzięły udział osoby po przebytym zawale. Dla nich ruch jest dziś niezbędny do normalnego funkcjonowania. W biegu „1 km dalej od cukrzycy” mówiono wiele nt. problemów diabetyków i sposobach przeciwdziałania chorobie, uznawanej za jedną z epidemii współczesnego świata. W Polsce dotkniętych cukrzycą może być nawet 3 mln osób.

Rekordową frekwencję miał Bieg Przebierańców. Uczestnicy imponowali kreatywnością, wcielając się w komiksowych superbohaterów, piratów, zwierzęta, clowna, wróżki, czarownice, rycerzy, a jeden z uczestników po krynickich Bulwarach Dietla szusował na nartach.

Były marsze nordic walking, rozgrywane w randze górskich mistrzostw Polski. Klasą samą dla siebie w rywalizacji na Górze Parkowej (5 km) oraz w ekstremalnej formule Hill (2,6 km podejścia nartostradą Jaworzyny Krynickiej) została Marzena Spychała, wygrywając obie konkurencje.

Festiwal odwiedzili Joanna Jóźwik, brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 800 m, Magdalena Gorzkowska, pierwsza olimpijka, która zdobyła Mount Everest, Grzegorz Sudoł, trzykrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy w chodzie sportowym, Iwona Niedźwiedź, była reprezentantka kraju w piłce ręcznej czy legenda polskiego maratonu, mistrzyni świata z 1991 roku - Wanda Panfil.

– Jestem zauroczona atmosferą Festiwalu. Słyszałam wiele o nim od uczestników, ale to co zobaczyłam na miejscu absolutnie przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Wracam za rok! – zadeklarowała. Nasza znakomita maratonka na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze, towarzyszącemu biegowym zmaganiom w Krynicy, wspominała swoją piękną karierę. Na mecie Życiowej Dziesiątki Panfil wręczyła biegaczom pamiątkowe medale jubileuszowej edycji Festiwalu.

Mnogość konkurencji, strefy aktywności dla dzieci i dorosłych, strefa Expo ze 150 wystawcami, ale też wysokie nagrody – to wyróżniki wydarzenia. Dla najlepszych uczestników organizatorzy przygotowali rekordowa pulę nagród – 650 tys. zł oraz samochód osobowy. Auto wygrała Urszula Gutowska z Kłobucka, która w sobotę pokonała 35 km transgranicznego Biegu 7 Dolin VisegRun with Interreg PL-SK.

Partnerem 10. Tauron Festiwalu Biegowego była Małopolska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Witold Kozłowski.

inf. i foto: UMWM

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje