środa, 3 lipca 2024 10:42

Łączy ich jeden cel. Strażacy wyruszą na Śnieżkę, by ratować ludzkie życie

Autor Katarzyna Jamróz
Łączy ich jeden cel. Strażacy wyruszą na Śnieżkę, by ratować ludzkie życie

Choć na co dzień gasimy pożary, to tym razem będziemy rozpalać – nadzieję pacjentów walczących z nowotworami krwi na znalezienie „bliźniaka genetycznego” – informują druhowie z OSP KSRG Dębno. Już w najbliższy weekend (6/7 lipca) strażacy z całej Polski wezmą udział w wyjątkowej akcji charytatywnej wspierającej Fundację DKMS. Nie zabraknie w niej przedstawicieli z Małopolski.

Na co dzień walczą z żywiołem, pomagając ludziom i zwierzętom. Już w najbliższy weekend (6/7 lipca) blisko 1000 strażaków i strażaczek z 260 jednostek z całej Polski weźmie udział w wyprawie na Śnieżkę. Na Królową Karkonoszy wejdą w pełnym, ważącym około 20 kg, umundurowaniu. A wszystko po to, by wesprzeć działania Fundacji DKMS i szerzyć idee dawstwa szpiku kostnego.

Dołączenie do bazy jest proste

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu, często jedyną szansą na wyleczenie, jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, tzw. „bliźniaka genetycznego”. – Dołączenie do bazy potencjalnych Dawców szpiku jest proste! Nie trzeba ponosić takiego potężnego wysiłku, jak wejście na szczyt w pełnym umundurowaniu bojowym, a można odmienić los chorego człowieka, który może czeka właśnie na Ciebie – zaznacza inicjator akcji, Sławomir Kowalczyk, znany jako "Strażak na szlaku". Naczelnik OSP z Łukowic Brzeskich w 2019 roku oddał krwiotwórcze komórki macierzyste swojemu "bliźniakowi genetycznemu" dając mu szansę na życie.

[INFO] Już w ten weekend na Śnieżce zrobi się gorąco. 1000 strażaków #OSP #JRG zdobędzie szczyt, by promować dawstwo szpiku z Fundacja DKMS w akcji Strażak na szlaku! Choć na co dzień gasimy pożary, to tym razem będziemy rozpalać – nadzieję pacjentów walczących z nowotworami krwi na znalezienie „bliźniaka genetycznego” ❤️‍🔥 Już 6 i 7 lipca blisko 1000 strażaków oraz strażaczek z 260 jednostek z całej Polski weźmie udział w wyprawie na Śnieżkę. Celem wydarzenia jest promowanie dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Drogę na najwyższy szczyt królowej Karkonoszy strażacy pokonają w pełnym umundurowaniu! To już 4 edycja akcji „#StrażaknaSzlaku" i kolejny raz, gdy mundurowi okażą solidarność z pacjentami hematoonkologicznymi. Oczywiście nie zabraknie tam również reprezentantów naszej jednostki, którzy po raz pierwszy wezmą udział w tym wydarzeniu. 💪(y) TRZYMAJCIE KCIUKI! 🚒🏔️ _______________________________________________ #OSPKSRGDĘBNO

Opublikowany przez OSP KSRG Dębno Wtorek, 2 lipca 2024

To już 4. akcja strażaków

– Choć na co dzień gasimy pożary, to tym razem będziemy rozpalać – nadzieję pacjentów walczących z nowotworami krwi na znalezienie „bliźniaka genetycznego” – informują druhowie z OSP KSRG Dębno. Jednocześnie zapewniają, że w tej wyjątkowej akcji nie zabraknie również reprezentantów ich jednostki. Wiemy, że do wydarzenia dołączą także strażacy z innych powiatów w Małopolsce.

Łączy ich jeden cel, chcą zachęcić innych do rejestracji w bazie dawców szpiku oraz okazać solidarność z pacjentami hematoonkologicznymi. – Jeżeli chociaż jedna osoba zapisze się do bazy potencjalnych dawców szpiku, to nasz wysiłek już się opłacił – zapewnia Sławomir Kowalczyk. To już 4. akcja strażaków. W zeszłym roku ponad 200 osób próbowało zdobyć Giewont (ze względu na złe warunki atmosferyczne zmuszeni byli zawrócić), 2 lata temu weszli na Świnicę, a 3 lata temu na Rysy. – Nie musisz być strażakiem, żeby uratować ludzkie życie!– przypominają organizatorzy.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Screen z Facebooka

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka