czwartek, 19 listopada 2020 13:56

Lockdown, wstrzymany remont: jak bezpiecznie kupić materiały wykończeniowe?

Autor Głos 24
Lockdown, wstrzymany remont: jak bezpiecznie kupić materiały wykończeniowe?

Wielu z nas pandemia zastała na różnych etapach budowy, planach wykończenia nowego mieszkania, w trakcie urządzania domu. Podpowiadamy, jak w tym trudnym czasie zaplanować remont, gdzie szukać materiałów wykończeniowych i jak zaplanować poszczególne etapy prac.

Skutki trwającej pandemii odczuwa każdy z nas i bez wątpienia ten szalony czas zmienił nasze życie. Koronawirus pokrzyżował wiele naszych planów, w wielu przypadkach skierował wszystko na nieznane wcześniej tory. Panujący lockdown wpłynął na wiele naszych mniejszych i większych decyzji, także tych zakupowych. Wielu z nas zastanawia się, czy remont w czasach koronawirusa to dobry pomysł?

Ostatni rok pokazał, że funkcjonalność naszych mieszkań i domów często wymaga poprawy. Patrząc w niepewną przyszłość, marzymy o domu z ogrodem, mieszkaniu z przestronnym tarasem. Doceniamy wartości nieruchomości położonych poza miastem i w wielu przypadkach, trwająca pandemia przyspiesza decyzje o przeprowadzce w zaciszne, położone blisko natury miejsca.

W myśl zasady, że każdy czas na zmiany jest dobry, należy jedynie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do obecnej sytuacji. Dlatego sprawdzamy, od czego zacząć remont w czasie pandemii i czym kierować się podczas wyboru materiałów wykończeniowych.

Zacznij od pomysłu

Każdy remont zaczyna się od pomysłu, który w obecnych czasach najłatwiej znaleźć przeglądając portale wnętrzarskie, portfolia projektantów, katalogi producentów. Porównując gotowe aranżacje, łatwej jest określić, co nam się podoba, co nie i tym samym zdefiniować styl, w którym czujemy się najlepiej.

Portale wnętrzarskie

Szukając pomysłów na aranżację, warto systematyczne odwiedzać portale wnętrzarskie, które na bieżąco informują nas o najnowszych trendach, nowych materiałach, rozwiązaniach technologicznych.

produkty w łazience
Czytelne oznaczenia produktów przy użyciu pinów - znanych z popularnych mediów społecznościowych (Pinterest, Facebook) - pozwala na szybkie odnalezienie i zakup wybranego asortymentu. Fot. Domni.pl

Za przykład może posłużyć portal wnętrzarski domni.pl, oferujący wiele projektów i realizacji, które ułatwiają nam poszukiwanie rozwiązań skrojonych do naszych potrzeb. Dzięki oznaczonym produktom na większości zdjęć w łatwy sposób przejdziemy proces „od inspiracji do realizacji”. Czytelne oznakowanie zastosowanych w projektach materiałów wykończeniowych pozwala zaoszczędzić nam czas.

Blogi architektów i projektantów

Blogi tworzone przez profesjonalistów są rzetelnym źródłem informacji. Poza ciekawymi pomysłami na aranżację wnętrz znajdziemy tam także wiele merytorycznych wskazówek, porad i rozwiązań, które możemy zastosować, urządzając łazienkę, czy salon. Jeśli mamy zbyt wiele pomysłów i ciężko nam podając decyzję, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc architekta wnętrz. Należy przy tym pamiętać, że w obecnych czasach współpraca nad projektami także przeszła na tryb zdalny. Unika się spotkań w sklepach, nadzory autorskie często przebiegają rotacyjnie, tak, żeby uniknąć spotkań na budowie.

Media społecznościowe

Od lat media społecznościowe są niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Ciekawe projekty, zdjęcia z realizacji z pewnością pomogą nam podczas urządzania własnego domu, czy szukania pomysłu na małe mieszkanie. Tematyczne grupy zrzeszające miłośników urządzania wnętrz często służą dobrą radą, pomagają rozwiązać projektowe problemy. Przeglądając popularne kanały social media, warto zapisywać nasze inspiracje, tworzyć tematyczne foldery, które pomogą nam uporządkować zebrane pliki.

Brakuje materiałów wykończeniowych? Pomoże internet

Pandemia zmieniła nasze nawyki zakupowe, znaczna część handlu została przeniesiona do świata online. Mamy coraz mniej obaw związanych z zamawianiem materiałów wykończeniowych przez Internet. Wielu z nas wybiera się na szybkie oględziny do sklepów, po czym wszystkie formalności, płatności i bezkontaktową dostawę zamawia z domu. Często decydujemy się także np. na zakup jednej paczki płytek, które traktujemy jako wzorniki. Niewielki koszt pozwala nam podjąć odpowiednią decyzję, zwłaszcza jeśli planujemy wysokobudżetowy zakup materiałów wykończeniowych. Internet pozwala na spokojne porównanie różnych ofert, bez wątpienia jest to teraz najbezpieczniejsza i najszybsza forma zakupów.

pomysły na nowoczesny wystrój
W internecie znajdziemy mnóstwo pomysłów na stworzenie funkcjonalnego i nowoczesnego wystroju wnętrz. Fot. Domni.pl

Na co zwrócić uwagę, a czego unikać?

Zamawiając produkty przez Internet, zwróćmy uwagę na koszty dostawy, zwłaszcza jeśli zamawiamy produkty o większych gabarytach, czy ciężkie materiały wykończeniowe. Przykładowo, zamawiając płytki nawet do niewielkiej łazienki, towar często wysyłany jest na kilku paletach, a to generuje dodatkowe koszty. W takim przypadku warto szukać sklepu, który oferuje bezpłatne dostawy przy zakupach powyżej danej kwoty. Ważną kwestią jest także czas dostaw i terminowość. Rzetelny sklep z wyposażeniem wnętrz na swojej stronie prezentuje realne stany magazynowe.

komplementarne produkty do wykończenia wnętrz
Zakup komplementarnego wyposażenia z jednego sklepu zapewnia wygodę i oszczędność czasu w trakcie przeprowadzania remontu łazienki. Fot. Domni.pl

Wybierając konkretne produkty, warto zadbać także o rzetelne źródło informacji, szczegółowo przedstawioną ofertę. Warto zdecydować się na zakupy w sprawdzonych sklepach z przejrzystą polityką zwrotów, dzięki temu unikniemy nieporozumień w przypadku, gdy dany produkt nie spełni naszych oczekiwań.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka