poniedziałek, 27 listopada 2023 16:23

Łukasz Gibała wystartuje w wyborach. "Nie możemy dopuścić, żeby nasze miasto wpadło w ręce jakiejś partii politycznej"

Autor Marzena Gitler
Łukasz Gibała wystartuje w wyborach. "Nie możemy dopuścić, żeby nasze miasto wpadło w ręce jakiejś partii politycznej"

Radny Miasta Krakowa Łukasz Gibała poinformował, że wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa. Swoją decyzję ogłosił dziś, 27 listopada podczas konferencji prasowej.

"Wskutek Waszych namów, podjąłem decyzję: wystartuję w wyborach na prezydenta Krakowa. Wystartuję po to, żeby Was reprezentować. Po to też, żeby dokonać pozytywnej zmiany w Krakowie - żeby nasze miasto było bardziej zielone, z lepszą komunikacją i żeby było wygodniejszym miejscem do życia - napisał Łukasz Gibała na Facebooku.

Wcześniej pytał internautów, czy powinien wystartować w wyborach na prezydenta Krakowa. Zapowiedzią dzisiejszej decyzji był też jego komentarz, do ogłoszonej tydzień temu decyzji prezydenta Jacka Majchrowskiego, który poinformował, że jest to jego ostatnia kadencja. Gibała nie krył radości z rezygnacji Majchrowskiego, którego punktował. " (...) teraz trzeba jeszcze wybrać kogoś, kto posprząta po Jacku Majchrowskim. Nie chcemy kogoś, kto będzie kontynuatorem jego polityki. Bo Kraków zasługuje na prawdziwą ZMIANĘ. Nie możemy też dopuścić, żeby nasze miasto wpadło w ręce jakiejś partii politycznej. Sami wiecie, jak działają partie - to maszynki służące temu, żeby zapewniać ciepłe posady średnio kompetentnym działaczom partyjnym. Nasze miasto zasługuje na więcej! Niestety większość z wymienianych potencjalnych kandydatów to właśnie działacze partyjni, co więcej tacy, którzy bardzo blisko współpracowali z Jackiem Majchrowskim. Ale spokojnie, wykonaliśmy pierwszy krok, zrobimy również ten drugi, potrzebny do pełnego sukcesu. Wierzę, że wygra Kraków" - zapewnił wtedy Gibała.

Swoją decyzję radny Rady Miasta Krakowa ze stowarzyszenia (i klubu radnych) Kraków dla Mieszkańców ogłosił na briefingu zorganizowanym na bulwarach wiślanych. - Mnóstwo mieszkańców prosiło mnie bym startował w wyborach na prezydenta miasta Krakowa. Ludzie mówią, że ktoś musi posprzątać ten bałagan. Mieszkańcy też boją się żeby w Krakowie nie było polityki kontynuacji, a tak się składa, że wszyscy kandydaci, którzy już się zgłosili to są właśnie w jakimś stopniu kandydatami kontynuacji. W związku z tym wspólnie w gronie "Krakowa dla mieszkańców" podjęliśmy decyzję, że na wiosnę wystartujemy w wyborach samorządowych, a ja będę kandydatem na prezydenta - mówił na spotkaniu z mediami.

Łukasz Gibała, który należał wcześniej do PO, a potem do Ruchu Palikota i partii Twój Ruch (zrezygnował z członkostwa przed wyborami samorządowymi w 2014 roku) dwukrotnie zmierzył się w wyborach z Jackiem Majchrowskim. W listopadzie 2014 roku zagłosowało na niego ponad 27 tys. wyborców (11,16 proc.) co dało mu 3. miejsce wśród 8 kandydatów (nie wszedł do II tury). W październiku 2018 roku otrzymał poparcie na poziomie 17,14% (znów zajmując 3. miejsce). Uzyskał wtedy mandat radnego miejskiego z listy własnego komitetu wyborczego. Wybory w 2024 roku będą więc jego trzecim podejściem do zdobycia fotela prezydenta Krakowa.

Łukasz Gibała to kolejny kandydat, który zadeklarował chęć objęcia schedy po Jacku Majchrowskim. Wcześniej decyzję o kandydowaniu ogłosili: Stanisław Mazur - rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Aleksander Miszalski, który jest oficjalnym kandydatem Platformy Obywatelskiej i Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa, który zapewnił, że choć docenia dorobek Jacka Majchrowskiego, chce kierować miastem bardziej dynamicznie i stanowczo. Swój start w wyborach zapowiedzieli też muzyk rockowy z Nowej Huty Marcin "Bzyk" Bąk i krakowski aktywista Mateusz Jaśko.

fot. Fb. Łukasz Gibała

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka