czwartek, 16 listopada 2023 14:31

Czy rektor UEK-u wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa? "Traktuję to jako docenienie mojego zaangażowania obywatelskiego"

Autor Patryk Trzaska
Czy rektor UEK-u wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa? "Traktuję to jako docenienie mojego zaangażowania obywatelskiego"

Czy rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Stanisław Mazur wystartuje w zbilżających się wyborach samorządowych na urząd prezydenta Krakowa? Taki scenariusz leży na stole, ponieważ sam zainteresowany nie mówi "nie". W ostatnich dniach grupa obywateli skierowała specjalny apel do założyciela stowarzyszenia "Lepszy Kraków" w tej sprawie.

Na wiosnę 2024 roku odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Polki i Polacy przy urnach wybiorą swoich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, a także przedstawicieli w radach miast czy sejmikach wojewódzkich na najbliższe pięć lat.

W Krakowie od 21 lat rządzi nieprzerwanie prof. Jacek Majchrowski, jednak większość sondaży boleśnie wskazuje, że nadchodzące miesiące będą ostatnimi w fotelu prezydenta Krakowa dla 76-letniego polityka. Giełda nazwisk na następcę Majchrowskiego ruszyła. I tak dla wielu zdecydowanym faworytem jest Łukasz Gibała – przewodniczący stowarzyszenia "Kraków dla Mieszkańców", który już kilkukrotnie rywalizował z Jackiem Majchrowskim o fotel włodarza miasta. Bez szans nie jest również obecny szef struktur Platformy Obywatelskiej w Małopolsce oraz poseł RP – Aleksander Miszalski. Teraz do tych nazwisk, wielu zaczęło dopisywać kolejne.

Chodzi tutaj o rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i założyciela stowarzyszenia "Lepszy Kraków", profesora Stanisława Mazura. Grupa mieszkańców skierowała do niego w tej sprawie specjalny apel. "Obserwujemy, ale także czynnie uczestniczymy w działaniach Stowarzyszenia "Lepszy Kraków". Stowarzyszenie zainicjowane przez Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Stanisława Mazura realizuje z jego udziałem dziesiątki inicjatyw i debat dotyczących problematyki Krakowa. Praca ekspertów i aktywistów w "stolików merytorycznych" SLK zaowocowała postulatami w sprawie mobilności, poprawy przestrzeni miasta, ekologii, innowacyjnej gospodarki, kultury, problemów obszaru metropolitarnego Krakowa. Profesor Stanisław Mazur nie zadeklarował dotychczas woli kandydowania na urząd Prezydenta Miasta Krakowa w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Zachęcamy go do niezwłocznego podjęcia decyzji. Wiemy, że Rektor Stanisław Mazur ma już poparcie licznych opiniotwórczych osób ze środowisk twórczych, akademickich, biznesowych, samorządowych i medialnych. Chcielibyśmy móc głosować na kandydata, który obok profesjonalnej wiedzy o Krakowie i jego sprawach, ma również zdolność do słuchania i angażowania obywateli w rozwiązywanie problemów i kształtowanie przyszłości naszego Miasta. Stanisław Mazur ją posiada. Panie Profesorze – czas na decyzję." – napisali mieszkańcy.  

Co ciekawe, sam zainteresowany nie mówi oficjalnie "nie". Za pośrednictwem swoich mediów społecznych podziękował za kierowany do niego apel. "Otrzymałem bardzo budujący list – apel o start w wyborach na urząd Prezydent Kraków PL. Jak Państwo wiecie, jestem rektorem Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ale założyłem również stowarzyszenie Lepszy Kraków. Uważam, że misją uczelni, obok nauki i kształcenia, jest włączenie się w realny rozwój miasta i państwa. Cieszę się, że kilkadziesiąt osób z bardzo różnych środowisk dostrzegło te aktywności. Traktuję ten apel jako docenienie roli mojego zaangażowania obywatelskiego. Dziękuję za to." – napisał prof. Stanisław Mazur.

Otrzymałem bardzo budujący list – apel o start w wyborach na urząd Prezydent Kraków PL. Jak Państwo wiecie, jestem...

Opublikowany przez Stanisław Mazur Środa, 15 listopada 2023

Wybory samorządowe w Polsce odbędą się wiosną przyszłego roku.

fot. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka