piątek, 3 lipca 2020 17:57

Lusławice. W niedzielę rusza Festiwal Emanacje. W tym roku będzie wyjątkowy

Autor Marzena Gitler
Lusławice. W niedzielę rusza Festiwal Emanacje. W tym roku będzie wyjątkowy

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na wakacyjny Festiwal Emanacje. W tym roku odbędzie się on w wyjątkowej odsłonie pod hasłem Artysta - Dzieło - Spotkania, związanej przede wszystkim z oddaniem hołdu mistrzowi Pendereckiemu.

Część twórczości kameralnej i solowej kompozytora zabrzmi podczas festiwalowych koncertów w wykonaniu czołowych polskich zespołów oraz solistów. Festiwal zainauguruje już w najbliższą niedzielę, 5 lipca Jurek Dybał i kameraliści z prowadzonej przez niego orkiestry Sinfonietta Cracovia. (szczegóły TU)

W czasie Emanacji w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zostanie multimedialna ekspozycja zatytułowana „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”, której treść przybliża postać oraz dzieła artysty na tle bogatego dorobku polskich kompozytorów ostatniego stulecia.

Projekcje, nisze odsłuchowe, interaktywne stanowiska, a także obszerny zbiór odznaczeń i nagród oraz zdjęć, filmów i nagrań archiwalnych tworzą opowieść, do której można wielokrotnie powracać poznając kolejne, często dotychczas niepublikowane fakty związane z życiem i twórczością patrona Centrum.

Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu festiwalowi będzie otwarcie słynnego lusławickiego Arboretum będącego owocem wieloletniej pasji Krzysztofa Pendereckiego oraz zawierającego unikatowy w skali europejskiej zbiór dendrologiczny. Niepowtarzalne założenie parkowe stanie się także scenerią części festiwalowych koncertów.

Wielkim wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi stanie się otwarcie słynnego lusławickiego Arboretum. To niezwykła przestrzeń będąca owocem wieloletniej pasji Krzysztofa Pendereckiego - 15-hektarowy park ze zbiorem ponad 1500 gatunków drzew i krzewów, unikatowych w skali Europy.

Od 5 lipca do 30 sierpnia, w każdą sobotę i niedzielę, Arboretum będzie można zwiedzić z przewodnikiem (dwa wejścia o godz. 14.30 i 16.30).

Tarnów - najnowsze informacje