wtorek, 16 maja 2023 09:11

"Maj Równości" po raz trzeci w Krakowie! Co jest celem tegorocznej edycji?

Autor Patryk Trzaska
"Maj Równości" po raz trzeci w Krakowie! Co jest celem tegorocznej edycji?

Już za kilka dni (19 i 20 maja) w Krakowie odbędzie się tzw. "Maj Równości". Wydarzenie ma wzmacniać świadomość praw człowieka oraz podkreślenie wartości różnorodności. Do obchodów ponownie włączył się Ośrodek Kultury Norwida.

Historia opresji kulturowej jest niezwykle długa. Z tego powodu, tym bardziej cieszą wydarzające się zmiany, a zwłaszcza funkcja, jaka zaczęła dominować w jej obrębie: funkcja strażniczki wolności.

Kraków już trzeci raz będzie świętować „Maj Równości”, który ma na celu wzmacnianie świadomości praw człowieka oraz podkreślenie wartości różnorodności. Do obchodów ponownie włączył się Ośrodek Kultury Norwida.

Fot. Norka Niedźwiecka

19 maja o godz. 17:00 w ARTzonie (os. Górali 4) odbędzie się warsztat nt. młodzieżowej kultury dostępnej, który skierowany jest do młodzieży oraz osób z nią pracującymi, a także aktywistów, aktywistek, czy studentów i studentek kierunków kształcących kadry kultury.

Fot. Materiały prasowe Ośrodka Kultury Norwida

Podczas zajęć wykorzystywana zostanie metoda dramy stosowanej, której istotą jest bycie w roli i aktywna identyfikacja z nią. Spotkanie poprowadzą: Wioletta Szuba i Katarzyna Rynkowska z Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek.

Fot. Norka Niedźwiecka

Z kolei 20 maja o godz. 10:00, Ośrodek Kultury Norwida zaprasza, również do ARTzony, na spotkanie „Jak rozmawiać o różnorodności z dzieckiem?”. Poprowadzi je edukatorka i filozofka, inicjatorka działań równościowych, Anna Jurek. Rodzice, opiekunowie i opiekunki dzieci posłuchają o zagadnieniu tożsamości, by następnie podyskutować o różnorodności jako wartości, która pokazuje różne punkty widzenia i perspektywy, ale też różne doświadczenia ludzkie, zarówno rodziców, jak i dzieci.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka