poniedziałek, 2 maja 2022 05:05

Majówka w Krakowie. Te imprezy warto odwiedzić

Autor Marzena Gitler
Majówka w Krakowie. Te imprezy warto odwiedzić

Pierwsza tegoroczna majówka w Krakowie zapowiada się bardzo atrakcyjnie, tym bardziej, że pogoda ma być całkiem dobra. Na co warto wybrać się w ten weekend?

Smok Wawelski nie tylko przy jamie

Od 30 kwietnia w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę uświetniającą 50. rocznicę powstania pomnika Smoka Wawelskiego – „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Smok Wawelski przez wieki działał na wyobraźnię wielu artystów, jednak najbardziej znaną formę otrzymał dzięki rzeźbie Bronisława Chromego. Mija właśnie 50 lat, od kiedy u wylotu Smoczej Jamy stanął charakterystyczny pomnik, który każdego dnia przyciąga w to miejsce rzesze krakowian i gości.

Z okazji tych szczególnych „urodzin” – jubileuszu Zamek Królewski na Wawelu oraz Autorska Galeria Bronisława Chromego przygotowały wystawę plenerową „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”. Na wystawie w ogrodach Zamku Wawelskiego znalazły się rzeźby plenerowe (m.in. rzeźby Paw (1990), Żurawie (1992), Flamingi (1996), Sowy (2003), Bażanty (2004), Żaby (2004) czy Perkozy (2005)), zaś przekrój całej twórczości artysty można oglądać w ramach wystawy w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego w parku Decjusza w Krakowie.

18-nastka w Unii

W niedzielę, 1 maja, o godz. 12 pod wieżą ratuszową na Rynku mieszkańcy i turyści odśpiewają wspólnie ze 130-osobowym chórem hymny Polski i Unii Europejskiej. Dla chętnych rozdawane będą chorągiewki z unijnymi barwami.

O jubileuszu wejście Polski do Unii przypominać też będzie okolicznościowa wystawa poświęcona inwestycjom, które zostały zrealizowane przy wsparciu środków unijnych i zmieniły oblicze Krakowa. Wystawę „Dorośliśmy w Unii. 18 lat w Unii Europejskiej”, podsumowującą 18 lat Polski w Unii Europejskiej można będzie obejrzeć od 1 do 31 maja na pl. Marii Magdaleny.

Coś dla ciekawskich - majówka w Muzeum

Majówka to także dobra okazja, żeby odwiedzić krakowskie muzea. Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza do siedziby przy ul. św Wawrzyńca otwartej 1 i 3 maja, a Ogród Doświadczeń im. S. Lema zachęca, zwłaszcza najmłodszych krakowian i gości, do odwiedzin 1, 2 i 3 maja.

W Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema na ponad sześciu hektarach ogrodu rozlokowanych jest 110 modeli, których zadaniem jest uczyć poprzez zabawę. Można tam znaleźć między innymi interaktywne urządzenia demonstrujące zjawiska fizyczne z zakresu optyki, hydrostatyki, mechaniki, akustyki, magnetyzmu. Na odwiedzających czeka geo-gródek stworzony z 17 kilkutonowych rodzajów skał obecnych w architekturze Krakowa, zapachowa ekspozycja sensoryczna, w której znalazły się kwiaty i zioła pobudzające zmysł zapachu, Lem-birynt z cytatami z twórczości patrona ogrodu – Stanisława Lema, planetarium – kino sferyczne, w którym na półkolistym ekranie można zobaczyć pięć filmów, w tym dwa w technologii 3D.

Ogród Doświadczeń to także: „Odlotowy plac zabaw” – unikatowa oferta dla najmłodszych dzieci, dostępna także dla osób niepełnosprawnych, „Naukowa siłownia” – można tu nie tylko ćwiczyć mięśnie, ale także sprawdzać wiedzę nt. praw i zjawisk natury, „Piaskowa planeta” – koparka, klocki, rzeźby piaskowe i tajemnicze figury Lissayous oraz atrakcje dodatkowe: obroty na żyroskopie i zjazdy na torze saneczkowym.

Muzeum Inżynierii i Techniki (ul. św. Wawrzyńca 15) czynne będzie 1 i 3 maja w godz. 11:00 - 18:00, a Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (Aleje Pokoju 68) 1 maja - 10:00 - 20:00, 2 maja - 9:00 - 20:00 i 3 maja - 10:00 - 20:00. Wejście biletowane (bilet rodzinny - 44 zł, dorosły - 15 zł).

Magiczny pokaz w hali Cracovii

W poniedziałek, 2 maja, od godz. 12 w Hali 100-lecia Cracovii przy ul. Focha 40 odbędzie się spotkanie z wyjątkowym magikiem Billem Herzem. Artysta jest jednym z najbardziej rozrywkowych magików na świecie, dwukrotnym laureatem International Magical Performans Award. Pokaz adresowany jest również dla dzieci z Ukrainy,

Wejście na imprezę od strony ul. Focha. Wstęp wolny!

Biało-czerwoni na rolkach

2 maja o godzinie 12:00 w dniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej uczcić polskie barwy można biorąc udział w rodzinnym przejeździe na rolkach, wrotkach i hulajnogach "Dla Biało-Czerwonej". Zgłoszenia przyjmowane są formularz na stronie: www.rolki.cmjordan.krakow.pl. Organizatorzy zapraszają, aby z okazji święta założyć biało-czerwone stroje. Dla uczestników przewidziano pamiątkowe dyplomy, karty rabatowe oraz materiały patriotyczne.

Wydarzenie rozpocznie się w Centrum Młodzieży (ul. Krupnicza 38), a patriotyczny przejazd odbędzie się ulicami Wenecja, Piłsudskiego, Straszewskiego, Św. Anny wokół Rynku, Grodzką Straszewskiego, Piłsudskiego i Garncarską do Krupniczej.  

Patriotyczny tramwaj

W najbliższy wtorek, 3 maja, w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na ulice Krakowa tradycyjnie już wyjedzie biało-czerwony, rozśpiewany tramwaj, w którym wolontariusze będą rozdawać bezpłatne śpiewniki polskich pieśni patriotycznych, chorągiewki w barwach narodowych, ulotki, nalepki oraz okolicznościowe kartki.

Tramwaj będzie jeździł trasą dookoła Plant i Starego Miasta pomiędzy godz. 10.30 a 14.30. We wspólnym śpiewaniu w Tramwaju wesprą krakowian m.in. Zespół Pieśni i Tańca Małe Słowianki z Centrum Młodzieży, Grupa Anafora oraz chóry. Od godz. 11.20 do 11.35 zaplanowano też wspólną naukę patriotycznych piosenek dla przedszkolaków.

Fot. materiały prasowe

Wielkie śpiewanie na Małym Rynku

Nic tak nie integruje jak wspólne śpiewanie. Doświadczyć tego będzie można we wtorek, 3 maja o godz. 17.00 na Małym Rynku, gdzie odbędzie się „Majowa Jutrzenka” czyli 80. Krakowska Lekcja Śpiewania.

Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, która jest organizatorem wydarzenia.

Dla uczestników przygotowano 2000 okolicznościowych bezpłatnych śpiewników. Dostępne będą też w wersji elektronicznej na ze stronie Biblioteki Polskiej Piosenki.

fot. Pixabay.com


Kraków

Kraków - najnowsze informacje