poniedziałek, 14 lutego 2022 14:51

Małopolska. Będzie więcej połączeń w ramach Autobusowych Linii Dowozowych. Dokąd pojadą?

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Będzie więcej połączeń w ramach Autobusowych Linii Dowozowych. Dokąd pojadą?

Koleje Małopolskie ogłosiły przetarg na realizację przewozów autobusowych w ramach Autobusowych Linii Dowozowych. Więcej połączeń zaplanowano w powiatach myślenickim, wielickim, proszowickim, limanowskim, bocheńskim, brzeskim i tarnowskim.

Celem Autobusowych Linii Dowozowych, które finansują Koleje Małopolskie, jest zapewnienie transportu mieszkańcom miejscowości pozbawionych dostępu do kolei. Autobusy dowożą pasażerów do linii kolejowych i umożliwiają dalszą podróż pociągiem. Spółka zakupiła nawet własne autobusy, które pojawią się na drogach już w marcu.

Kolejnym etapem wdrażania strategii poprawy komunikacji jest ogłoszony przez Koleje Małopolskie przetarg na wynajem autobusów wraz z kierowcami, który ma wyłonić operatora nowych połączeń autobusowych w ramach linii dowozowych. Szczegóły podał portal transport-publiczny.pl.

Zamówienie jest podzielone na cztery zadania. W ramach każdego z nich przewoźnik chce wynająć pojazdy i kierowców do obsługi konkretnych linii autobusowych. Wykonawcy mogą składać wspólne oferty na wykonanie zamówienia.

Nowe trasy do Wieliczki, Bochni, Limanowej, Bochni, Brzeska, Proszowic i Tarnowa


Zadanie pierwsze dotyczy realizacji połączeń na trasach: Wieliczka – Myślenice, Wieliczka – Łapanów, Wieliczka – Dobczyce, Podłęże – Proszowice. Drugie zadanie dotyczy połączeń na trasach: Bochnia – Limanowa, Bochnia – Szczurowa, Brzesko – Radłów, Tarnów – Bochnia. Trzecie zadanie to trasa Wieliczka – Półrzeczki, a czwarte zadanie dotyczy trasy Podłęże – Proszowice. P

Koleje Małopolskie oczekują, że do obsługi linii w ramach zadania numer jeden wykonawca musi dysponować 9 autobusami o długości od 13 do 7,5 metra i zabierać na pokład odpowiednio od 89 pasażerów (z czego 39 na miejscach siedzących) do 30 pasażerów (z czego 14 na miejscach siedzących).W przypadku drugiego zadania zakłada się obsługę przez 6 autobusów. Jeden autobus będzie potrzebny do realizacji połączeń z Wieliczki do Półrzeczki. Dwa autobusy zaplanowano do obsługi trasy z Podłęża do Proszowic.

Wszystkie pojazdy muszą posiadać ogrzewanie i klimatyzację, a także możliwość przewozu osób o ograniczonej mobilności. Ponadto każdy pojazd ma zostać wyposażony w nadajnik GPS umożliwiający jego lokalizację na wirtualnej mapie oraz spełniać normę spalin Euro V. Wszystkie autobusy będą też musiały być oklejone lub pomalowane na wzór określony przez KMŁ, tak aby ułatwić ich identyfikację przez pasażerów.

Nowe linie już od kwietnia

Nowe linie mają ruszyć 1 kwietnia i będą funkcjonować do 31 grudnia bieżącego roku. Zamawiający zastrzegł sobie jednak możliwość przedłużenia umowy o maksymalnie 6 miesięcy. Oferty w postępowaniu można składać do 24 lutego, a o wyborze zdecyduje cena brutto, oferowana za wykonanie zadania.

W przetargu wystartować mogą podmioty, które w przeciągu trzech ostatnich lat wykonały co najmniej dwa zadania polegające na autobusowym przewozie osób, a każde z tych zadań musi mieć wartość minimum 100 tysięcy złotych brutto. Ponadto wykonawca musi wykazać, iż dysponuje autobusami przystosowanymi do realizacji przewozów opisanych w poszczególnych częściach zamówienia.

fot. Fb. Koleje Małopolskie

Małopolska - najnowsze informacje