środa, 14 października 2020 10:45

Małopolska. Brakuje łóżek dla zakażonych pacjentów. Dziś decyzje

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Brakuje łóżek dla zakażonych pacjentów. Dziś decyzje

Trwają narady w Małopolskim Urzedzie Wojewódzkim o przekształceniu trzech szpitali w placówki zajmujące się tylko pacjentami z koronawirusem. Wojewoda ma spotkać się m.in. z Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim. Decyzja mają zapaść jeszcze dzisiaj.

W piątek wojewoda małopolski wydał decyzje o utworzeniu przez małopolskie szpitale kolejnych 450 miejsc dla pacjentów z koronawirusem.  Oznacza to, że w całej Małopolsce dla osób zarażonych przeznaczonych będzie 1500 łóżek.

W codziennych komunikatach, które od kilku dni publikuje Urząd Wojwódzki na dzień 13 października (godz. 9.00) było 1298 łóżek dla chorych na COVID, z czego zajętych było 870. Ilu jest hospitalizowanych dokładnie nie wiadomo, bo również dzisiaj na Twitterze MUW poinformował, że w szpitalach jest 673 osoby zakażone.

Tymczasem w swoim komunikacie WSSE w Krakowie informuje, że jest ich 683. Zaputalismy Biuro Prasowe Wojewody, z czego wynikają te różnice. Czekamy na odpowiedź.

Jak dziś wyglada sytuacja w Małopolsce?  308 łóżek ma być zabezpieczonych dla pacjentów w Szpitalu Uniwersyteckim. Reszta łóżek jest tworzona w placówkach w całym województwie.

Już teraz wiadomo, że 1500 to niewystarczająca liczba miejsc. Liczba hospitalizowanych podwaja się co tydzień. 23 września było ich 358, tydzień póżniej już o 75 więcej - czyli 433. 6 października wzrosła do 502 (+69), ale potem wzrosty są bardzo gwałtowne. 13 października to już 668 (+166). Jeśli ta tendencja się utrzyma to limit miejsc wyczerpie się już pod koniec miesiąca.

Liczba hospitalizowanych zakażonych (dane WSSE w Krakowie):

Od rana w urzędzie wojewódzkim trwają narady o przekształceniu trzech szpitali w placówki zajmujące się tylko pacjentami z koronawirusem. Wojewoda małopolski ma dziś ogłosić decyzję w tej sprawie. Rozważane są placówki w Tarnowie, Zakopanem, Limanowej oraz jeden ze szpitali w Małopolsce Zachodniej.

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje