sobota, 24 października 2020 14:49

Małopolska. Szpital tymczasowy tylko na 32 łóżka! Jest pierwsza decyzja wojewody

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Szpital tymczasowy tylko na 32 łóżka! Jest pierwsza decyzja wojewody

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył w sobotę dyrektorowi Szpitala Uniwersyteckiego Marcinowi Jędrychowskiemu podpisaną przez ministra zdrowia decyzję dotyczącą utworzenia szpitala tymczasowego w kompleksie budynków przy ul. Kopernika 50/Botaniczna 3. To nie koniec. W Krakowie powstanie drugi szpital tymczasowy.

Od poniedziałku w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof będą już 32 łóżka oraz osiem stanowisk intensywnej terapii. To śmiesznie mało, biorąc pod uwagę, że codziennie przybywa kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem, które wymagają hospitalizacji.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski poinformował, że będą tam przeniesieni pacjenci hospitalizowani już na terenie szpitala w Prokocimiu. "To są pacjenci, o których już dużo wiemy, pacjenci zbadani. Wiemy, jaki jest ich stan i w jakim kierunku będzie następował rozwój choroby" – powiedział Jędrychowski. Dodał, że ma to zapewnić bezpieczeństwo i pacjentów, i personelu.

Dr Wojciech Serednicki, pełnomocnik wojewody ds. intensywnej terapii powiedział, że sale intensywnej terapii w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof są gotowe do otwarcia. "Wszystkie testy są zrobione, personel jest w trakcie szkoleń, będziemy gotowi w nocy, przyjęcia w poniedziałek" – mówił. W ocenie Serednickiego "etapowy rozwój bazy w oparciu o szpital kliniczny wydaje się być jedynym skutecznym modelem".

Największym problemem, nadal jest brak personelu. Choć Szpital Uniwersytecki dysponuje infrastrukturą i zapleczem sprzętowym, nie ma więcej personelu medycznego. Wojewoda poinformował, że dyrektorzy małopolskich szpitali otrzymali polecenia skierowania do pracy w Szpitalu Uniwersyteckim 46 pielęgniarek. Wiadomo jednak, że niektórzy z nich odmówili jak na przykład dyrektor szpitala w Bochni, który nie ma rezerw personelu. Pisaliśmy o tym tu:

Szpital w Bochni odpowiedział na apel wojewody w sprawie oddelegowania personelu
Małopolski Urząd Wojewódzki zdecydował, aby 10 proc. personelu medycznego z każdego szpitala powiatowego w województwie oddelegowano do szpitali tymczasowych, powołanych dla pacjentów chorujących na Covid-19. MUW zaapelował do dyrekcji szpitali w Małopolsce “o przekazanie listy osób, które będą mog…

Zgodnie z decyzją ministra docelowo w danym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof ma być 200 łóżek i 50 stanowisk intensywnej terapii, ale będą one uruchamiane stopniowo.

Gdzie i kiedy powstanie drugi szpital tymczasowy?

Drugi szpital tymczasowy - z 400 łóżkami - ma powstać w hali EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej. Uzgodnienia w tej sprawie jeszcze trwają. Pisaliśmy o tym tu:

Szpital tymczasowy jednak w Expo Kraków?
Wojewoda małopolski poinformował wczoraj właścicieli centrum wystawienniczego Expo Kraków, że ostateczną decyzją rządu szpital tymczasowy ma powstać przy ulicy Galicyjskiej.

Za jego przygotowanie medyczne ma odpowiadać Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera – będzie on także operatorem tego szpitala.

Szczegóły tworzenie drugiego szpitala tymczasowego mają być znane w przyszłym tygodniu, a wojewoda liczy, że zgłoszą się medycy chętni do pracy w nim.

Obecnie w Szpitalu Uniwersyteckim przebywa 340 pacjentów z COVID-19. W całej Małopolsce  według dziesiejszego raportu WSSE hospitalizowane się 974 osoby chora na COVID. Według informacji na stronie wojewody (dane z 23.10) szpitale dysponują 2153 miejscami covidowymi, z czego 1671 jest już zajętych. Wolnych jest też tylko 10 ze 173 respiratorów dla osób w najcięższym stanie.

foto: UMK

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje