czwartek, 20 stycznia 2022 09:27

Mieszkańcy Oświęcimia szczepią się tłumnie. Miasto otrzymało nagrodę

Autor Norbert Kwiatkowski
Mieszkańcy Oświęcimia szczepią się tłumnie. Miasto otrzymało nagrodę

Sześć defibrylatorów AED trafiło do Oświęcimia. Miasto mogło sobie pozwolić na zakup sprzętu ratującego życie, ponieważ niezbędne środki otrzymało od Wojewody Małopolskiego, które były nagrodą w konkursie “Małopolska Zaszczepiona”.

Władze województwa doceniły Oświęcim za wysoki poziom zaszczepienia mieszkańców miasta.

– Uznaliśmy, że w dzisiejszych czasach potrzebne są urządzenia pomagające ratować ludzi, którym z różnych powodów zatrzymała się akcja serca. Chcemy, aby nasi mieszkańcy czuli się jeszcze bardziej bezpiecznie w naszym mieście. Stąd decyzja, aby nagrodę, którą sami wypracowali, przeznaczyć na zakup defibrylatorów – powiedział zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania.

Defibrylatory zwiększają szanse przeżycia poszkodowanego w pomocy przedmedycznej, a zainstalowany program instruujący pokazuje, jak postępować z poszkodowanym na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu karetki.

Urządzenia do przywracania prawidłowego rytmu serca są w budynkach Urzędu Miasta Oświęcim przy ul. Zaborskiej 2 i ul. Ludwika Solskiego 2, kolejny jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Defibrylator jest również na wyposażeniu Straży Miejskiej. Dwa urządzenia, które mają zewnętrzne kapsuły będą ogólnie dostępne. Znajdą się w dwóch punktach miasta na Zasolu i osiedlu Chemików. Zostaną zamontowane na ścianach Oświęcimskiego Centrum Kultury i Osiedlowego Domu Kultury.

Defibrylatory są automatyczne, więc każdy będzie mógł ich użyć w sytuacji, gdy będzie świadkiem jakiegoś zdarzenia – dodał Krzysztof Kania, zastępca prezydenta Oświęcimia.

Foto: Miasto Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje