wtorek, 25 października 2022 12:01

Mikrofalówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor Artykuł sponsorowany
Mikrofalówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mikrofalówka to urządzenie AGD, które wzbudza skrajne emocje – jedni uważają ją za całkowicie zbędną w kuchni, a inni nie wyobrażają sobie bez niej życia. Nie można jednak zaprzeczyć, że mikrofala znacznie przyspiesza i ułatwia przygotowywanie codziennych posiłków. Oprócz urządzenia wolnostojącego w sprzedaży dostępna jest też mikrofalówka do zabudowy. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Kuchenki mikrofalowe to urządzenia z ubiegłego wieku, które w polskich kuchniach na dobre zagościły dopiero pod koniec lat 90. Obecnie są to bardzo zaawansowane urządzenia, które umożliwiają nie tylko podgrzewanie żywności, lecz także rozmrażanie, grillowanie, zapiekania, a nawet gotowanie na parze. Aktualnie dostępne są dwa rodzaje kuchenek mikrofalowych – wolnostojące i do zabudowy.

Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca

Można ustawić ją w dowolnym miejscu w kuchni, pod warunkiem że w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne. Mikrofalówki wolnostojące mogą mieć pojemność od 15 do nawet 45 litrów, jednak największą popularnością cieszą się modele o pojemności 20-25 litrów. Takie urządzenia dostępne są w różnych cenach – najtańsze można kupić z ok. 200 zł, a ceny najdroższych sięgają nawet 500 zł.

Kuchenki mikrofalowe wolnostojące znajdziemy w ofercie wielu znanych producentów, m.in.: Amica, Samsung, Sharp, Whirlpool, Gorenje, Beko, Indesit czy Kernau.

Kuchenka mikrofalowa Samsung MS 23K3513AK

Mikrofala do zabudowy

Z każdym rokiem coraz popularniejsze stają się mikrofalówki pod zabudowę, gdyż można je zamontować w meblach kuchennych na wysokości wzroku. Zazwyczaj takie modele są bardziej zaawansowane niż mikrofalówki wolnostojące, często występują w postaci 2w1, co oznacza, że można z nich korzystać tak jak z piekarnika. Mikrofalówka do zabudowy prezentuje się jednak o wiele ładniej niż wolnostojąca, a do tego świetnie komponuje się z innymi urządzeniami AGD w kuchni. Warto jednak wspomnieć, że mikrofala pod zabudowę jest o wiele droższa – za najtańszy model trzeba zapłacić ok. 900 zł.

Nie wszyscy producenci sprzętów AGD mają w swoich ofertach mikrofalówki do zabudowy. Bez problemu znajdziemy je jednak u renomowanych marek: Bosch, Siemens, Electrolux, Samsung, Amica czySmeg.


Kuchenka mikrofalowa Samsung NQ50K5130BS

Mikrofalówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oferta mikrofalówek pod zabudowę jest bardzo bogata, dlatego przed zakupem warto przejrzeć listę dostępnych modeli i dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją techniczną. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na następujące parametry:

·         Moc mikrofal – mikrofalówki do zabudowy są w stanie osiągnąć nawet 1000 W, dzięki czemu błyskawicznie podgrzewają potrawy.

·         Liczba poziomów mocy – dzięki kilku poziomom mocy łatwo dopasujemy odpowiednią moc do rodzaju podgrzewanej albo rozmrażanej potrawy.

·         Pojemność – ten parametr powinien być dobrany do naszych potrzeb i liczby domowników. Singlom czy parom z powodzeniem wystarczy mikrofalówka o pojemności 20 lub 25 l. Natomiast większe rodzinny powinny rozważyć zakup urządzenia o pojemności od 30 litrów w górę.

·         Średnica talerza obrotowego – w zależności od modelu mikrofale pod zabudowę mogą mieć talerze obrotowe lub tace ceramiczne. Jeśli zdecydujemy się na talerz obrotowy, to wybierzmy model o dość dużej średnicy, na którym bez problemu zmieszczą się większe potrawy.

·         Rodzaj sterowania – mikrofalówki do zabudowy mają zazwyczaj sterowanie elektroniczne lub dotykowe.

·         Programy automatyczne – najbardziej zaawansowane urządzenia mogą mieć nawet 15 programów automatycznych, co jest bardzo przydatne, ponieważ zdecydowanie ułatwia i przyspiesza przyrządzanie posiłków.

·         Wykończenie wnętrza – producenci stosują trzy sposoby: emalię, stal nierdzewną i ceramikę. Najlepiej wybrać wnętrze stalowe lub ceramiczne, gdyż są one odporne na zarysowania i stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości.

·         Design – kuchenkę mikrofalową do zabudowy można swobodnie wkomponować w wystrój kuchni, ponieważ występuje zarówno w czarnym, białym, jak i srebrnym kolorze. Bez problemu znajdziemy też mikrofalówkę retro.


Kuchenka mikrofalowa Siemens BF 634LGS1

Jakie funkcje mają kuchenki mikrofalowe do zabudowy?

Poza wymienionymi wyżej parametrami warto też sprawdzić, jakie funkcje oferuje dany model kuchenki mikrofalowej do zabudowy. Do najpopularniejszych należą:

·         Funkcja grilla – w górnej części urządzenia znajduje się dodatkowy element grzejny, który pozwala na podgrzewanie bez użycia mikrofal lub z nimi (jest to funkcja combi). Producenci stosują w kuchenkach grill kwarcowy albo tradycyjny grill na podczerwień.

·         Funkcja podtrzymywania ciepła – pozwala na podtrzymanie temperatury potrawy przez dłuższy czas. Dzięki tej funkcji posiłek będzie cały czas ciepły.

·         Funkcja Crisp – odbija mikrofale od spodu, dzięki czemu pozwala na opiekanie potraw na chrupko.

·         Gotowanie na parze – do kuchenki mikrofalowej dołączone jest specjalne naczynie, do którego wlewa się wodę. Podczas gotowania woda wylewa się pod potrawę, nadając jej soczystości.

·         Termoobieg – zapewnia równomierną cyrkulację powietrza, dzięki czemu potrawy są soczyste i równomiernie podgrzane.

·         Czyszczenie parą – ta funkcja znacznie ułatwia czyszczenie mikrofalówki. Para wodna skutecznie rozmiękcza nawet najoporniejsze zabrudzenia.Kuchenka mikrofalowa Beko MGB23313B

Mikrofalówka do zabudowy – gdzie kupić?

Kuchenki mikrofalowe pod zabudowę można kupić w każdym sklepie ze sprzętem AGD, m.in. w Max Elektro. Zakupu można dokonać online lub w jednym ze sklepów stacjonarnych, znajdujących się na terytorium całego kraju. Na terenie samego województwa małopolskiego zlokalizowanych jest aż 55 punktów stacjonarnych Max Elektro. Dzięki temu mikrofalówkę można kupić w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, m.in. w sklepach w Krakowie, Bochni, Gorlicach, Muszynie, Myślenicach, Oświęcimiu czy w Tarnowie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje